poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Wiadomości > Pokazali najmniejszy rozrusznik świata

Pokazali najmniejszy rozrusznik świata

Pokazali najmniejszy rozrusznik świata
Data publikacji: 2016-05-25 08:07
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:45
Wywietleń: 246 135084

Najmniejszy na świecie rozrusznik serca oraz najmniejszy podskórny rejestrator zaburzeń rytmu serca pokazano w szpitalu na Pomorzanach. W Szczecinie pierwsze z urządzeń ma być wszczepione pacjentowi jeszcze w tym roku. 

Rozrusznik Micra TPS jest 10 razy mniejszy od obecnie stosowanych, wielkości dużej kapsułki witaminowej. Wszczepienie urządzenia nie wymaga nacięcia chirurgicznego w klatce piersiowej, co eliminuje potencjalne źródło powikłań. Mikroskopijna bateria pomaga urządzeniu działać nawet 10 lat, a więc tak długo jak w klasycznym rozruszniku.

- Kiedy w Szczecinie będą pierwsze zabiegi wszczepienia nowego rozrusznika? - dopytywali dziennikarze.

- Ogłosiliśmy przetarg. Procedura trwa długo, ale mam nadzieję, że jesienią powinniśmy taki zabieg przeprowadzić. No może w sierpniu - powiedziała dyrektorka szpitala Barbara Turkiewicz. 

Aktualnie cena rozrusznika Micra TPS jest niemała. - Koszt całego urządzenia i osprzętu oraz specjalnych cewników to około 30 tys. złotych - poinformował prof. Kaźmierczak. 

Podczas konferencji prasowej pokazano również inne "maleństwo" - rejestrator Reveal LINQ, który służy do długotrwałego monitorowania pracy serca (oceny rytmu). Jak poinformowano, urządzenie jest nieocenione dla pacjentów po udarze, którego przyczyna nie została ustalona.

Co ciekawe pacjent z rozrusznikiem i malutkim "holterkiem" może bez problemu przechodzić badania rezonansem magnetycznym, co do tej pory było niemożliwe.

(kl)

Więcej w  "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 25 maja 2016 roku.

 Na zdjęciu: Prof. Jarosław Kaźmierczak pokazuje jak wszczepia się rozrusznik serca.

Fot. Dariusz GORAJSKI

 

Pokazali najmniejszy rozrusznik świata Pokazali najmniejszy rozrusznik świata Pokazali najmniejszy rozrusznik świata

Komentarze

prof. doc. dr hab. mgr inż.
Ach ci polscy profesorowie (uczelniani, belwederscy i inne tam tytułomanie dożywotnie), ileż pięknych wynalazków dzięki ich badaniom i publikacjom możemy kupić z zagranicy!
2016-05-25 12:37:16

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi