wtorek, 20 marca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Podróbki na plażę

Podróbki na plażę

Podróbki na plażę
Data publikacji: 2015-07-24 19:00
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:07
Wywietleń: 785 5178

Zachodniopomorscy celnicy znaleźli w paczkach 90 par okularów przeciwsłonecznych z markowym logo i napisami „Hand Made in Italy”, tyle że przesyłki nadano z Chin. Podróbki warte były ponad 40 tysięcy złotych.


Dwie przesyłki z Chin dla tego samego odbiorcy z województwa zachodniopomorskiego miały na opakowaniu napis „prezent”. Ta często stosowana metoda wraz ze specjalnie zaniżoną wartością przesyłki (wtedy towary są zwolnione z cła i podatku) jest doskonale znana celnikom, więc wzbudziła ich czujność. Po otwarciu przesyłek się okazało, że są w nich okulary przeciwsłoneczne i to w ilościach handlowych. Na wewnętrznej stronie zausznika był napis „Hand Made in Italy”, a na szkłach nalepka z markowym logo, jednak towar nie pochodził z autoryzowanego źródła. Funkcjonariusze nabrali więc podejrzeń, że są to podróbki oryginalnych wyrobów. Paczki odbiorcy nie wydali, a o zdarzeniu powiadomili przedstawiciela właściciela znaku towarowego. To on zdecyduje o dalszym losie okularów.

- Okres wakacyjny to od kilku lat niezmiennie czas, w którym handlarze sprowadzają „oryginalne” okulary przeciwsłoneczne po niezwykle atrakcyjnych cenach, oferując je jako „outletowe ostanie sztuki zeszłorocznych modeli” lub odpadki z linii produkcyjnej z niewielką skazą itp.- przypomina Michał Szadokierski, rzecznik Izby Celnej w Szczecinie. - Należy pamiętać, iż podrabiane okulary stanowią bardzo duże zagrożenie, mogące prowadzić do poważnych chorób, a w konsekwencji do uszkodzenia wzroku. Tanie szkła, a takie z reguły montowane są w podróbkach, nie zabezpieczają nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. Mimo posiadania odpowiednich naklejek czy znaków (np. CE, UV 400), są to z reguły jedynie zabarwione szkła.

Obrót wyrobami podrobionymi lub pirackimi jest przestępstwem. Podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet do lat 5 oraz przepadkowi towaru. Przepisy ostrzej traktują osoby, które z procederu uczyniły sobie stałe źródło dochodu.

(mag)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
2
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy