piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Podróbki na plażę

Podróbki na plażę

Podróbki na plażę
Data publikacji: 2015-07-24 19:00
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:21
Wywietleń: 730 5178

Zachodniopomorscy celnicy znaleźli w paczkach 90 par okularów przeciwsłonecznych z markowym logo i napisami „Hand Made in Italy”, tyle że przesyłki nadano z Chin. Podróbki warte były ponad 40 tysięcy złotych.


Dwie przesyłki z Chin dla tego samego odbiorcy z województwa zachodniopomorskiego miały na opakowaniu napis „prezent”. Ta często stosowana metoda wraz ze specjalnie zaniżoną wartością przesyłki (wtedy towary są zwolnione z cła i podatku) jest doskonale znana celnikom, więc wzbudziła ich czujność. Po otwarciu przesyłek się okazało, że są w nich okulary przeciwsłoneczne i to w ilościach handlowych. Na wewnętrznej stronie zausznika był napis „Hand Made in Italy”, a na szkłach nalepka z markowym logo, jednak towar nie pochodził z autoryzowanego źródła. Funkcjonariusze nabrali więc podejrzeń, że są to podróbki oryginalnych wyrobów. Paczki odbiorcy nie wydali, a o zdarzeniu powiadomili przedstawiciela właściciela znaku towarowego. To on zdecyduje o dalszym losie okularów.

- Okres wakacyjny to od kilku lat niezmiennie czas, w którym handlarze sprowadzają „oryginalne” okulary przeciwsłoneczne po niezwykle atrakcyjnych cenach, oferując je jako „outletowe ostanie sztuki zeszłorocznych modeli” lub odpadki z linii produkcyjnej z niewielką skazą itp.- przypomina Michał Szadokierski, rzecznik Izby Celnej w Szczecinie. - Należy pamiętać, iż podrabiane okulary stanowią bardzo duże zagrożenie, mogące prowadzić do poważnych chorób, a w konsekwencji do uszkodzenia wzroku. Tanie szkła, a takie z reguły montowane są w podróbkach, nie zabezpieczają nas przed promieniowaniem ultrafioletowym. Mimo posiadania odpowiednich naklejek czy znaków (np. CE, UV 400), są to z reguły jedynie zabarwione szkła.

Obrót wyrobami podrobionymi lub pirackimi jest przestępstwem. Podlega karze grzywny, ograniczenia lub pozbawienia wolności nawet do lat 5 oraz przepadkowi towaru. Przepisy ostrzej traktują osoby, które z procederu uczyniły sobie stałe źródło dochodu.

(mag)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi