czwartek, 22 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Panzer IV w Kołobrzegu

Panzer IV w Kołobrzegu [FILM]

Panzer IV w Kołobrzegu
Data publikacji: 2016-08-02 06:51
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 21:35
Wywietleń: 880 146665

Niemiecki czołg średni PzKpfw IV aus. J zostanie dziś (2 sierpnia 2016 r.) przetransportowany do Kołobrzegu. Prace rozładunkowe w Muzeum Oręża Polskiego rozpoczną się około godziny 9 i potrwają kilka godzin.

Niemiecki czołg z końcowego okresu II wojny światowej został odnaleziony w 2011 roku na terenie lotniska w Kluczewie pod Stargardem. Jarosław Żejmo poinformował 18 kwietnia 2011 r. "Stowarzyszenie Pomorze 1945", że w punkcie skupu złomu pojawiły się części od niemieckiego czołgu i wskazał miejsce jego zalegania. Następnego dnia rozpoczęła się akcja wydobywcza, którą prowadził dr Andrzej Ossowski z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie wraz z członkami Stowarzyszenia oraz grupą pasjonatów historii. Rozsadzony wrak czołgu Panzer IV został wydobyty i trafił do zbiorów Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu.

- Złożenia pojazdu w jedną bryłę podjął się Artur Zys – właściciel Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Pławcach - przypomina Aleksander Ostasz, dyrektor Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. - Grupa pracowników firmy nazywana ,,Pancernymi Magicami” prowadziła prace przy wraku pod nadzorem ppłk Tomasza Ogrodniczuka z Muzeum Broni Pancernej w Poznaniu (oddział Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie).

Obecnie jest to jedyny oryginalny i prawie kompletny niemiecki czołg z okresu II wojny światowej, który można zobaczyć w polskim muzeum. Kolejnym ewenementem jest fakt, że jest to jedyny niemiecki czołg, który brał udział w walkach na terenach obecnej Polski i dotrwał do naszych czasów w tak dobrym stanie.

 

 

 

Panzer IV w Kołobrzegu

Komentarze

@
Pachnie mi tu płaskimi stopami...
2016-08-02 15:46:24
SromotnikBezwstydny
Podziwiam staranność i fachowość rekonstruktorów. Z tego wniosek, że dobre rze4miosło jeszcze w PL nie zaginęło i niepotrzebna "dobra zmiana".
2016-08-02 10:32:27

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy