czwartek, 17 sierpnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Ofiary Grudnia '70 i pomnik Kaczyńskiego

Ofiary Grudnia '70 i pomnik Kaczyńskiego

Ofiary Grudnia '70 i pomnik Kaczyńskiego
Data publikacji: 2017-03-27 14:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:14
Wywietleń: 1106 228410

Zachodniopomorska "Solidarność" chce sprowadzić do Szczecina ubrania czterech ofiar Grudnia'70, które znajdują się Instytucie Pamięci Narodowej. Planuje także, że przed jej siedzibą przy al. Wojska Polskiego stanie pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego. O obu tych kwestiach mówił Mieczysław Jurek, przewodniczący regionalnej "Solidarności", podczas poniedziałkowej konferencji.

Ubrania, które chce sprowadzić "Solidarność", należały do Waldemara Szumińskiego, Stefana Stawickiego, Juliana Święcickiego i Zygmunta Toczka.

- Na miejscu w Szczecinie możemy porozmawiać, jak je najlepiej wyeksponować - opowiadał Mieczysław Jurek. - Przedstawiliśmy propozycję, żeby na początku wyeksponować je w szczecińskiej katedrze, bo to uniwersalne miejsce.

Miejscem docelowym miałaby być sala pamięci w świetlicy stoczniowej. Wedle związkowca ubrania ofiar szczecińskiego Grudnia '70 chciałyby do swoich zasobów dołączyć dwie inne instytucje: Muzeum Historii Polski oraz Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Jednocześnie Jurek nie wyklucza, że ubrania mogłyby trafić do krewnych zmarłych - gdyby o nie poprosili.

Odniósł się także do kwestii pomnika.

- Sytuacja jest taka, że w Szczecinie nie można znaleźć miejsca na to, żeby uhonorować wybitnego prezydenta Lecha Kaczyńskiego - powiedział. - W związku z tym, że ta sytuacja się przedłuża i wygląda to trochę niepoważnie, zarząd regionu postanowił podabetować na ten temat i podjęliśmy jednogłośną decyzję, aby użyczyć miejsce pod budowę pomnika.

Budowa obiektu zostanie sfinansowana ze zbiórki przeprowadzonej przez Społeczny Komitet Budowy Pomnika Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, na którego czele stoi prof. Seweryn Wiechowski, były rektor Pomorskiej Akademii Medycznej. ©℗

(as)

Na zdjęciu: Mieczysław Jurek opowiadał o ubraniach ofiar Grudnia '70 oraz pomniku Lecha Kaczyńskiego.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

ono
Solidarność nie jest już związkiem zawodowym - tylko partią polityczną
2017-03-28 23:41:56
małpka
A ja będę na pomniku? Zawsze byłam pod ręką, przepraszam Wybitną Ręką.
2017-03-28 16:11:17
Pomnik dla przestępcy
Ciekawe, czy naprawdę odważą się postawić pomnik sprawcy przestępstwa kierowniczego (wydal nakaz lotu na niebezpieczne lądowisko)? I może jeszcze ozdobią to "dzieło" ubraniami prawdziwych ofiar poprzedniego systemu władzy PZPR, do którego tak bardzo upodobnia się obecny reżym PiS? Będzie smutny cel dla zgniłych pomidorów i śmierdzących jaj :(
2017-03-28 10:35:43
rob
No i dobrze jesli w ogrodze to niech tam bedzie ten pomnik lechkacza, tam moga i oltarz postawic i codziennie poklony rano w poludnie i wiczorem bic i czesc swemu"swietemu oddawac, wara jednak od Jasnych Bloni tam juz jakis wegier stoi i wara od centrum miasta. Swoja droga to groteska to co Pan Byly Kolejarz wyrabia, nekrofilia jakas czy inne zboczenie
2017-03-28 09:10:06
Bohun
Przypomnę że pierwszy statut "Solidarności" stwierdzał maximum DWIE kadencje wszelkich przewodniczących.Kto i kiedy to zmienił?
2017-03-28 08:34:30
Ta decyzja.... Wola o "pomste" do Nieba,
Najpierw PZPR tj. byla Komunistyczna Partia za Komuny i w roku 1970-tym... wydala rozkaz do STRZELANIA do Ludzi zgromadzonych, tak pod Stocznia A. Warskiego... jak i pod KW MO na ulicy Malopolskiej w Szczecinie...(!) a teraz jeszcze Mieczyslaw Jurek jako byly Kolejowy Komunista PZPR-u z Mysliborza oraz Czlonek postkomunistycznej "tej 2-iej Solidarnosci" z podkradziona nazwa Zwiazku po 1989 roku i Siedziba przy ul. Wojska Polskiego, jak i po "pozloceniu" D. Tuska na przyczepie na pl. Rodla - "Udaje dobrego Wujka" angazujac sie W NIE SWOJE SPRAWY ... oczywiscie by niezorientowanym "ZAMACIC" do reszty w glowie !! A tym bardziej by Pomnik L. Kaczynskiego, ktory tak "ZACIEKLE" Krytykuja Komunisci i postkomunisci, stal przy "postkomunistycznej Siedzibie" przy ul. Wojska Poskiego... czyli "Bomba Dnia" !!! Naszym zdaniem, Pomnik L. Kaczynskiego powinien stanac na terenie Katolickiej Katedry przy Pl. Orla Bialego !!
2017-03-28 02:53:23
jørek
Ja uważam że na każdej dzielnicy powinien stanąć pomnik Lecha Kaczyńskiego i może tym by się Szczecin zasłynął na świecie?
2017-03-27 21:39:33
Jazon
I przed kolejnymi wyborami w związku Jurek ubierze się w te ciuchy a w zęby weźmie kość, o której powie, że pochodzi z grobu ofiary grudnia. Na pewno wygra te wybory. Kolejny nekrofil.
2017-03-27 21:26:22
jerzy
Pomnik prezydenta L. Kaczyńskiego powinien stanąć w Szczecinie, ale nie w ogrodzie Solidarności. Pomnik Prezydenta Polaka w naszym mieście przyciągnąłby bardzo wielu turystów. Najlepszym miejscem byłby wydzielony teren w parku Żeromskiego, lub na błoniach z tyłu UW.
2017-03-27 18:54:59
M.Dem.: Moze internauci dobrze mysla: CZY NIE ZAMIENIAMY PAMIECI W GROTESKE?
Może by kwoty ekspozycji i pomnika ulokować w adaptację jakiegoś budynku dla bezdomnych nie ze swojej winy, fundując też tabliczke pamiątkową "ku pamięci ...(tu nazwiska) ze środków ...". Ci ludzie, których chcemy uchronić od zapomnienia (tu nie wiem czy prezydent Kaczyński jest wśród tych, którego kultu społeczeństwo pragnie, bo wypowiedzi internautów różnie dają do myślenia), nie woleliby pamięci w tej formie.
2017-03-27 18:20:14
Nawodnia
Ubrania jak wątroba papieża. Pomnik w ogrodzie. Ten Pan widzę, rządzi już w Szczecinie!
2017-03-27 17:58:55
czlonek
Solidarnosc udowadnia, ze Stoczni nie ma, pracy nie ma - a udowadnia w ze Temat do świecenia w mediach jest, nam potrzeba nie kultywowania cierpietnictwa a chleba i pracy - oferta S to oszustwo dla pracownikow, wirtualny zwiazek zawodowy na sznurku Kleru i Jaroslawa Zbawiciela i Odkupiciela Polski i Swiata
2017-03-27 17:55:30
śp.Stalin
Spasiony nierób!!! idż pan w pizdu.....pomnika nie zapomnimy!!!!!
2017-03-27 17:41:16
jan
Niech sie problemami zwykłych ludzi zajmą. Solidarność to PiS-u sojusznik i tyle
2017-03-27 16:19:52
Stefan
Przecież ktoś go wybrał na przewodniczącego. Sam siebie nie obrał przewodniczącym.
2017-03-27 16:08:21
Stefan
Przecież ktoś go wybrał tym przewodniczącym. Sam się nie wybrał.
2017-03-27 15:51:10
SZCZECINIANIN - 45
Puknij się pan w czoło, wstyd MNIE
2017-03-27 15:41:00
Jarun
Panie Jurku a może ubrania sprzedawać po kawałku jako relikwie ? Przecież to kpina z umarłych, profanacja w imię podlizania się prezesowi i własnych przy tym korzyści ! Wstydu nie masz szubrawcu!
2017-03-27 14:58:39
Jurek Wazeliniarz
Chyba błogosławionego Kaczyńskiego ? Normalnie drugi Lenin -"wiecznie żywy w naszych sercach i umysłach".
2017-03-27 14:49:14
szczecinianin
ten Jurek to bedzie dożywotnio przewodniczacym?
2017-03-27 14:24:33