poniedziałek, 16 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Odznaczenia dla opozycjonistów. "Jesteście dla nas wzorem"

Odznaczenia dla opozycjonistów. "Jesteście dla nas wzorem"

Odznaczenia dla opozycjonistów. "Jesteście dla nas wzorem"
Data publikacji: 2017-07-19 13:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:35
Wywietleń: 229 276746

"Jesteście dla nas wzorem" - powiedział Jan Kasprzyk, p.o. szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, do działaczy opozycji demokratycznej odznaczonych medalami Pro Patria oraz Złotym Krzyżem Zasługi. Impreza została zorganizowana w Zachodniopomorskim Urzędzie Wojewódzkim.

Medale Pro Patria - od 2011 roku przyznawane osobom szczególnie zasłużonym w kultywowaniu pamięci o walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej - otrzymali: Grażyna Adamska, Grzegorz Durski, Genowefa Jurczyk, Kazimierz Kostrzewski, Bogumił Męciński, Jerzy Minkwitz, Arkadiusz Oryszyszewski, Andrzej Owczarski, Waldemar Reginiewicz, Juliusz Słowacki, Ryszard Skrzat, Ryszard Śnieg oraz Jerzy Dyrdał. Ten ostatni - za zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce - otrzymał także Złoty Krzyż Zasługi. W imieniu odznaczonych głos zabrał Ryszard Śnieg:

- W roku 70 byłem pracownikiem stoczni remontowej "Gryfia", byłem kierowcą, woziłem rannych do szpitala. Jak została zastrzelona Jadzia (16-letnia Jadwiga Kowalczyk - przypis AS), to pojechałem po nią samochodem, ale zostałem pobity przez milicję. Od roku 70 czekamy na państwowe podziękowania. Ludzie, którzy byli wtedy w więzieniach, mają pomniejszone emerytury, a esbecy za to, że nas zamykali, mają dodatek do emerytury. To jest wstyd! Mam nadzieję, że nowa zmiana będzie pamiętała o korzeniach.

Jan Kasprzyk zapowiedział, że państwo otoczy szczególną opieką osoby walczące z komunizmem. Prezydent Andrzej Duda 6 lipca podpisał bowiem nowelizację ustawy o działaczach opozycji antykomunistycznej - 30 sierpnia wejdzie ona w życie. Nowelizacja zakłada, że opozycjoniści zostaną zrównani w uprawnieniach z kombatantami z czasów drugiej wojny światowej.©℗

Alan Sasinowski

Na zdjęciu: Jerzy Dyrdał otrzymał medal Pro Patria oraz Złoty Krzyż Zasługi.

Więcej w czwartkowym wydaniu "Kuriera Szczecińskiego" oraz czwartkowym e-wydaniu i wydaniu cyfrowym gazety.

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

..
Bo to prawdziwi patrioci, a KOD broni Polski
2017-07-19 16:20:19
A tam cicho być
Im dalej od wojny tym coraz więcej kombatantów!!! teraz dołączą do tej grupy walczący z komunizmem. Jest w tym pewien paradoks: ci którzy walczyli z tym komunizmem wcześniej chodzili do komunistycznych przedszkoli kończyli komunistyczne szkoły niektórzy nawet komunistyczne uczelnie. Potem obalali tych, którzy nauczyli ich czytać i pisać. Po obaleniu niesłusznego ustroju "zapomnieli" oddać dyplomy i świadectwa z nieprawomocnym orłem bez korony, zapomnieli też oddać mieszkania, które dała im znienawidzona komuna. Niektórzy w tych mieszkaniach przesiąkniętych komuną żyją do dziś. Na szczęście ten ustrój upadł i teraz w wolnej(?) Polsce stoją kolejki do MOPS, MOPR a noclegownie dla bezdomnych są pełne. Z drugiej strony powstają niewyobrażalne fortuny bogaczy. No ale najważniejsze, że mamy wolność.
2017-07-19 16:10:20
,
Bywa, że opozycjoniści czynnie uczestniczą w KODach, warto uważać.
2017-07-19 14:35:08

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej