wtorek, 20 marca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Od lidera do outsidera

Od lidera do outsidera

Od lidera do outsidera
Data publikacji: 2015-07-20 19:03
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-08 01:07
Wywietleń: 129 4713

Nowe Warpno z pierwszego miejsca spadło na ostatnie – to bodaj największa niespodzianka najnowszego rankingu dochodów jednostek samorządu terytorialnego opublikowanego w piśmie samorządowym „Wspólnota”. Miniony rok był dobrym okresem dla samorządów. Wszystkie bowiem, od gmin wiejskich do województw, odnotowały wzrost dochodów. W samorządach rosły przede wszystkim dochody własne, w tym z PIT-ów, czyli podatku od dochodów osób fizycznych. 

Jak prezentują się zachodniopomorskie samorządy na tle innych w kraju? Jako województwo awansowaliśmy z miejsca 11. na 2. Czyli uzyskaliśmy takie samo miejsce jak w roku 2009. Dochód na mieszkańca naszego województwa wynosił w ub. roku ponad 250 zł, podczas gdy w najlepszym pod tym względem woj. lubuskim – prawie 257 zł. Szczecin utrzymał 14. miejsce wśród 18 miast uwzględnionych w tej kategorii. Na statystycznego szczecinianina przypadło 3848 zł, o 2485 zł mniej niż na warszawiaka (stolica ciągle jest na pierwszym miejscu) i o 407 zł więcej niż na mieszkańca Gorzowa Wlkp., będącego na ostatnim miejscu.

W pierwszej dwudziestce najbogatszych miast powiatowych jest pięć z Zachodniopomorskiego: Kołobrzeg (3357 zł na mieszkańca), Police (3253 zł), Goleniów (3223 zł), Drawsko Pomorskie (3176 zł) i Gryfino (3088 zł). Łatwo zauważyć, że sporo pieniędzy wpływa do budżetu tych miast, które albo leżą nad morzem, albo mają dość dobrze rozwinięty przemysł, albo wreszcie sporą część terenu gminy wykorzystuje wojsko i płaci sowity podatek od nieruchomości. W grupie miast na prawach powiatu Świnoujście znalazło się na 7. miejscu (4397 zł), wśród innych miast zaś w czołówce jest Dziwnów i Międzyzdroje oraz Kalisz Pomorski (poligon wojskowy), a spośród gmin wiejskich na drugim miejscu znajduje się Rewal (12667 zł), a na piątym – Mielno (6634 zł). Co prawda Rewal jest też jedną z bardziej zadłużonych gmin w kraju, ale to już zupełnie inna sprawa.

Najciekawsze ale też niezbyt przyjemne zmiany dla zainteresowanych objęły Stepnicę (była gminą wiejską, teraz zaś występuje w kategorii „inne miasta”). W ciągu ostatnich czterech lat Stepnica była w ścisłej czołówce. Podobnie jak i Nowe Warpno. Teraz zaś wśród małych miast znalazła się na miejscu 574. a Nowe Warpno – zeszłoroczny lider – na ostatnim, 580. miejscu.  Dlaczego tak się stało? Oto jak zmiany te wyjaśniają autorzy rankingu: „Bardzo wysoka pozycja Nowego Warpna w latach ubiegłych wynikała z otrzymywanych od Urzędu Morskiego wysokich wpłat z tytułu zaległego podatku od nieruchomości (chodzi o tereny znajdujące się pod wodą – przyp. autora). Ostatnia wpłata z tego tytułu wpłynęła w roku 2013. Ale sam ten fakt nie tłumaczy tak katastrofalnego spadku. Wynika on z dokonanej w 2014 roku bardzo wysokiej wpłaty na rzecz subwencji równoważącej („janosikowe”) (…). W efekcie obliczany przez nas wskaźnik zamożności spadł z 18914 zł na jednego mieszkańca w 2013 r. do zaledwie 172 zł per capita w 2014 r.” ©℗

Tekst i fot. Piotr DUŻAK

Na zdj.: Wśród 267 miast powiatowych Stargard Szczeciński, gdzie m.in. są dwa parki przemysłowe, znalazł się na miejscu 119., z dochodem na mieszkańca w wysokości 2492 zł. Jest to 4251 zł mniej od dochodu najbogatszego miasta powiatowego (Polkowice, woj. dolnośląskie) i o 523 zł więcej od najbiedniejszego (Chełmno, woj. kujawsko-pomorskie).

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy