środa, 13 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > O Wyklętych w "Przełomach"

O Wyklętych w "Przełomach"

O Wyklętych w "Przełomach"
Data publikacji: 2016-03-30 09:05
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:40
Wywietleń: 929 126084

W czwartek o godz. 16.30 w sali konferencyjnej Centrum Dialogu "Przełomy" w Szczecinie rozpocznie się projekcja filmu „Kwatera Ł” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego. Wstęp wolny. Projekcja jest finałem wystawy "Milczac wołają" Instytutu Pamięcie Narodowej pokazywanej w "Przełomach" od marca.

Wystawa „Milcząc wołają” IPN została otwarta w Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Przez cały marzec oglądali ją zwiedzający ekspozycje stałą CDP, a także osoby, które chciały poznać jedynie historię przedstawicieli Polskiego Państwa Podziemnego zamordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa na przełomie lat 40. i 50., następnie pochowanych w bezimiennych jamach grobowych na tzw. Łączce powązkowskiej. Dopiero w 2012 r., po pierwszych ekshumacjach przeprowadzonych w tamtym rejonie udało się zidentyfikować część ofiar i przywrócić im nazwiska.

Film „Kwatera Ł” przypomina historie odnalezionych osób, dzieje ich rodzin traktowanych przez okres PRL jako rodziny „bandytów”, a przede wszystkim sam proces poszukiwań szczątków. W filmie zarejestrowano wstrząsające wypowiedzi pracujących przy ekshumacjach ludzi: prof. Krzysztofa Szwagrzyka, który wraz z ekipą archeologów, antropologów, historyków prowadził ekshumacje.
W listopadzie 2013 r. CDP wraz z Urzędem Marszałkowskim, IPN i Pomorskim Uniwersytetem Medycznym zorganizowało dwa pokazy filmu „Kwatera Ł” wraz z debatą, w której wziął udział m. in. prof. Szwagrzyk. Film obejrzało wówczas ponad 700 szczecinian.

(as)

Fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: "Przełomy" zapraszają na projekcję filmu.

Komentarze

Błazeństwa Solidaruchów
nie mają końca...bandziorów i kretynów, co to na 3 wś. liczyli, będziemy czcić...tfu.
2016-03-30 18:28:42
Piesek
Samo muzeum jest brzydkie z zesnątrz...a co z zawartością?
2016-03-30 16:14:41
PrawdaWyzwoli
Ja polecam film Kutza "Znikąd Donikąd", bardzo pouczający, też powinni go pokazać przy tej okazji,
2016-03-30 16:11:01
Junak
Rosyjski parlament prowowadzi sprawe, odmośnie Katynia że sprawcami byli Niemcy..zobaczymy
2016-03-30 16:07:08
Anty-wyklęty
Babcia ma 88 lat,pochodzi z Podlasia.Pamięta tych "bohaterskich" Wyklętych.Zabrali ostatniego prosiaka,zgwałcili matkę...i poszli. BOHATEROWIE.Stawiajcie im pomniki i kanonizujcie.
2016-03-30 14:39:26
dareczek66
Uczac sie w PRL-u ,czytalem to samo jacy to komunisci sa dobrzy za darmo daja czyjas wlasnosc i sami tez biora garsciami a potem dziwia sie ze trzeba oddac bo okazalo sie to kradzieza?? 40 lat wciskano w szkolach ze Katyn to Niemcy i co 75% uwierzylo ?? Prace doktorskie nawet pisano , znam takiego profesora doradcy prezydenta do spraw historycznych !! Biada takiej historii zbudowanej na klamstwie! ,ktora wielbi katow a ofiary oplowa !!!!
2016-03-30 11:10:58
R.
Miało to być Centrum Przełomów..A jest kolejną filią "rewolucji kulturalnej". Szkoda.
2016-03-30 10:47:57
Film
Wszystkie szczecińskie szkoły powinny obejrzeć ten film, zwłaszcza podstawowe.
2016-03-30 08:57:58
350 tysięczne miasto...
..a film o "wyklętych" "Film obejrzało wówczas ponad 700 szczecinian." Poprostu ludzie pamiętają kim byli tacy "łupaszkowie", z czego żyli i jak likwidowali folwarcznych parobków ,którzy odważyli się uprawiać ziemię nadaną im w ramach reformy rolnej przez PRL a odebraną "panom obszarnikom".
2016-03-30 08:47:13