sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > O problemach Polaków w Niemczech

O problemach Polaków w Niemczech

O problemach Polaków w Niemczech
Data publikacji: 2017-04-27 06:57
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:27
Wywietleń: 907 247241

W czwartek (27 kwietnia) o godz. 17 w Centrum Dydaktyczno-Badawczym Nanotechnologii ZUT-u w Szczecinie przy al. Piastów 45 rozpocznie się dyskusja „Problemy Polaków w Niemczech i Skandynawii”. Organizuje ją Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej.

Wezmą w niej udział: Przemysław Gołyński – dziennikarz Polskiego Radia, Tadeusz Płużański – dziennikarz i publicysta, Anna Wawrzyszko – wiceprezes Związku Polaków w Niemczech oraz mec. Stefan Hambura – obrońca praw Polaków w Niemczech. Podczas swojej niedawnej wizyty w Szczecinie prawnik o Jugendamtach, niemieckich sądach do spraw rodzinnych, wypowiadał się tak:

– Wielu cudzoziemców, którzy mieszkają w Niemczech, nie zdaje sobie sprawy, że ich dzieci – nawet jeśli oboje rodzice to na przykład Polacy – od urodzenia mają niemieckie obywatelstwo. To prawo obowiązuje od kilku lat. Wystarczy, że jedno z rodziców przebywa 8 lat na terenie Niemiec i ma nieograniczone prawo pobytu. Gdy rodzic zwraca się o pomoc do polskiego konsulatu, Niemcy mówią: „Przecież to dziecko to obywatel niemiecki”. W sprawach rodzinnych zawsze wnioskuję o konsula. Jest coś takiego jak zasada wzajemności. Jak sędzia jest niechętny i mówi, że to tylko sprawa rodzinna, odpowiadam, że podobna sprawa może toczyć się w Polsce i czy chciałby, żeby obywatel niemiecki był pozbawiony opieki konsularnej – i wtedy sąd się zgadza na obecność konsula.

O problemach polskich firm w Niemczech wypowie się Romuald Szmyt – prezes Zachodniopomorskiego Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych. Debatę poprowadzi Konrad Wojtyła z Radia Szczecin.

(as)

Fot. Robert Stachnik

Komentarze

Marcin
Jedynym problemem Polaków w Niemczech jest konieczność przestrzegania niemieckiego prawa. Co tu jeszcze wyjaśniać i nad czym debatować? Jeżeli im się ono nie podoba, zawsze mogą wrócić.
2017-04-28 01:29:48
Nie wszystkie przepisy sa juz "zgrane" i na 3-je moze Babka wrozyc... ? ? ?
Szczegolnie w przypadku Rodzin ktore maja juz dziecko lub chca zdecydowac sie na dziecko w Kraju obecnego pobytu, warto zapoznac sie wczesniej, co mowia takie czy inne przepisy... danych Krajow np. Niemiec i Polski jak i Prawo Unijne !!!
2017-04-27 11:24:54
Pol
Tylko w Polsce dzieci Polakow maja SUPER PRZYSZLOSC ???
2017-04-27 09:51:41
oby
Oby tylko Polskie "WLADZE" nie przeszkadzaly w normalnym zyciu Polakow w Niemczech.....to bedzie OK.Niemcy sa bardziej tolerancyjni do obcokrajowcow niz Polacy a prawo europejskie nie zawsze trafia jeszcze do mentalnosci POLSKIEJ ADMINISTRACJI W POLSCE.
2017-04-27 09:47:32
$$$
Problemy Polaków mieszkających poza granicami swojego kraju są niezmienne. Zawsze będą tylko gośćmi w obcym kraju i muszą dostosowywać się do zasad panujących w miejscu, w którym mieszkają. Może następne pokolenia, które powiedzą, że ich pradziadek urodził się w danym kraju będą miały lepiej, ale póki co, jest inaczej. Każdy kto z chęci zysku decyduje się na przeprowadzkę do innego kraju (tańsze mieszkania lub większe zarobki) musi się liczyć z niebezpieczeństwami z tego wynikającymi, np. wspomniane sprawy rodzinne, czy naturalna niechęć rdzennych mieszkańców. Wybór zawsze należy podejmować rozważnie.
2017-04-27 07:17:28

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi