czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Nowy bulwar

Nowy bulwar [GALERIA, FILM]

Nowy bulwar
Data publikacji: 2017-07-06 19:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:34
Wywietleń: 1911 274187

Bulwar Starówka na szczecińskiej Łasztowni gotowy i oficjalnie oddany do użytku. W czwartek (6 lipca) promenadą z historycznymi dźwigami portowymi pośrodku mogli spacerować od rana pierwsi szczecinianie. Inwestycja zlecona przez miasto trwała rok.

Prace na około 650-metrowym odcinku nabrzeża wyspy wykonało konsorcjum firm Mega z Gdyni i Kowal ze Szczecina. Umowa na realizację zadania podpisana została 27 czerwca minionego roku. Było to zlecenie w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Jak poinformowała Aleksandra Ciszewska, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej i ochrony środowiska szczecińskiego magistratu, cała inwestycja wraz z pracami przy odrestaurowywaniu trzech dawnych dźwigów portowych, które są atrakcją pośrodku nabrzeża, kosztowała 15 mln zł.

Po przebudowie powstał nowy spacerowy bulwar, który wyglądem i stylistyką elementów małej architektury, w tym latarniami, ławkami, siedziskami, koszami na śmieci, stojakami rowerowymi czy donicami z drzewkami, nawiązuje do już użytkowanego bulwaru Gdyńskiego od estakady Trasy Zamkowej w kierunku mostu Długiego i znajdującego się naprzeciwko niego bulwaru Piastowskiego. Powierzchnia deptaka to w sumie około 8 tys. metrów kwadratowych wyłożonych płytami kamiennymi i kostką brukową z pasem trawnika oddzielającego go od pozostałej części placu wyrównanego żużlem wzdłuż ul. Wendy.

Częścią inwestycji były m.in. podwodne prace budowlane, związane z montażem instalacji elektrycznych i teletechnicznych oraz odwodnienia. Wykonawcy uzupełnili także punkty cumownicze i uszkodzone elementy muru kamiennego u brzegu Duńczycy. Powstały dodatkowe, niższe i połączone ze sobą cztery pomosty do cumowania mniejszych jachtów.

Ponadto przy mostku prowadzącym do mariny na Wyspie Grodzkiej urządzony został nowy podjazd oraz dogodny zjazd/podjazd z platformą-windą dla osób niepełnosprawnych na dolny pomost tegoż mostku nad Duńczycą, dzięki któremu również oni będą mogli korzystać bez przeszkód z planowanego w tym miejscu przystanku tramwaju wodnego. Deptak na swoim końcowym odcinku, tuż za Starą Rzeźnią, jest szerszy – tam urządzony został plac z ławeczkami. Stanęła tam również dla odwiedzających to miejsce publiczna odpłatna toaleta z automatem, z której można korzystać po wrzuceniu bilonu (przyjmuje monety 10, 20, 50 gr, 1 zł i 2 zł).

Z myślą o cumujących wzdłuż nowego bulwaru żeglarzach – tak jak i wzdłuż pozostałych przebudowanych dotąd odcinków nadodrzańskich nabrzeży – doprowadzone zostały instalacje elektryczna i wodociągowa. A włączane o zmierzchu latarnie wyposażone zostały w system sterowania, który pozwala na zmianę intensywności światła. ©℗

Mirosław Winconek

Zdjęcia i filmy: Mirosław Winconek

Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar Nowy bulwar

Komentarze

1
zawsze będą za i przeciw jest pewne ze pieniądze nie zostały przechuśtane bo widac efekty pracy jedna konkretna inwestycja która jest dla wszystkich i ksiedza i pijaczka od nich zalezy jak tam spedzą czas (:
2017-08-05 09:39:31
5555
@obserwator ,przestan bredzic ,szkoda to czasu na komentowanie twoich absurdalnych zarzutow,a zgody na spozywanie tam alkoholu domagaja sie kuce od krula a nie wiekszosc mieszkancow czy osob tam chodzacych a to duza roznica.
2017-07-08 17:55:17
Obiektywny
@ obserwator z 11:42:53 Malkontencie - marudo, czy ty masz jakiś kompleks? Wyczuwam w twoim bezpodstawnym biadoleniu zawiść osoby spoza Szczecina. Bulwary są przede wszystkim dla mieszkańców, turystów, żeglarzy, a nie dla gastronomików i handlarzy. Nie zwiększy się liczba utonięć po pijaku w tym miejscu, ponieważ jeszcze nikt tam z tego powodu nie utonął, a ilość pijaków na bulwarach jest taka sama jak w centrum miasta, czyli niezauważalna.
2017-07-08 15:57:56
obserwator
Szkoda kasy na tego typu upiększanie miasta i robienie tego typu spacarniaków takim kosztem.Miasto z naszych pieniędzy robi infrastrukturę dla gastronomików , handlarzy aby mieli gdzie wystawiać swoje budy. Ludziska chodzą tam , a teraz domagają się zgody na spożywanie piwa w miejscach publicznych. To jest przyczynianie się pośrednie do zwiększenia spożywania alkoholu.Na pewno zwiększy się też liczba utonięć po pijaku.Tego typu bulwary to zagrożenie dla życia i zdrowia- łatwo wpaść do wody po pijaku. Takie miejsca do siedziba próżności , beztroski i słabości alkoholowej.
2017-07-08 11:42:53
abcd
@Ewka Trzeba bylo zgłaszac swojegu uwagi na etapie konsultacji projektu w urzedzie miejskim ,tam wszystko bylo napisane co i jak ma wygladac
2017-07-07 17:07:39
123
@bulwar bo tam bedzie trwa i docelowo deptak nad rzeka a nie parking dla samochodow
2017-07-07 17:06:11
............
@obserwator za to podziekuj m.in wyborcom byłego prezydenta miasta (7 letnia zapasc gospodarcza miasta ) a obecnie wiadomo kogo popieraja ..
2017-07-07 17:05:22
Obiektywny
@ obserwator z 23:17:36 I tu się mylisz: www.egospodarka.pl/art/galeria/135851,Lista-najbardziej-popularnych-w-III-kwartale-2016-miast-na-trivago-pl,5,39,1.html Poznań nie ma np. najlepszego budynku w Europie - Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza, oraz najlepszej przestrzeni publicznej w Europie i zarazem najlepszego budynku na świecie - Centrum Dialogu „Przełomy”.
2017-07-07 15:39:23
Kinga
Super !!! Szczecin kwitnie :)
2017-07-07 08:43:19
obserwator
Polecam toalety w Starej Rzezni. Można tam się udać na posiedzenie z gazetą za darmo.Czysto , schludnie,ladnie urządzone.Przy okazji można zobaczyć najsłynniejsza budowlę Szczecina.
2017-07-07 07:54:56
Ewka
Pan prezydent dobrze sie lansuje przy takich uroczystosciach. Tak samo bylo pieknie na otwarciu Bulwaru Piastowskiego. Gdyby jednak miejski ogrodnik zainteresowal sie jak wygladaja drzewka posadzone w donicach / nie wiem czemu nie w ziemi/ , to spiesze sie z odpowiedzia, bo moze nie bedzie wiedzial dlaczego 50% z nich usycha. Otoz nie z braku wody, ale z nadmiaru. Donice prawdopodobnie nie maja drenazu i drzewka stoja zalane woda. Pewnie czeka sie az padna wszystkie to sie zalatwi "odnowienie". Znowu z naszych pieniedzy. Trzeba sie bardziej zastanawiac na etapie projektu - praktycznie i taniej rosna drzewa w gruncie. Moze odpowiednio obramowane, ale zawsze lepiej. Przeciez to nie sa palmy i nie zabiera sie na zime. Jestesmy w Polsce i taki mamy klimat!
2017-07-07 07:24:57
bulwar
Dlaczego na pasie trawy nie ma przejść z parkingu, który powinien być na pasie ziemi?? Ale ogólnie, konsorcjum wykonało zlecenie za prawie 30 % mniej niż szczecińska firma i jakoś to wygląda. Oby tylko nie wyszły jakieś niedoróbki.
2017-07-07 07:14:26
obserwator
To wszystko niepotrzebne. Szkoda kasy . I tak Szczecin nie przegoni Poznania w atrakcyjności turystycznej i kulturalnej. Jesteśmy w tyle ze sto lat.
2017-07-06 23:17:36
Gibin
Brawo Mega Brawo Kowal!! W końcu rzetelna i dobra robota. Oby tak dalej. Szybko, sprawnie i fachowo
2017-07-06 23:12:50

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi