poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Nowe na Starym Mieście

Nowe na Starym Mieście

Nowe na Starym Mieście
Data publikacji: 2017-06-21 18:27
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:33
Wywietleń: 232 271718

Będzie wieża, grzybki, żabki i ścianka wspinaczkowa, ale również dywany róż, ławki i siłownia pod chmurką. Już we wrześniu i na Starym Mieście. O ile Zarząd Budynków i Lokali Komunalnych nie zawiedzie z procedurami, czyli m.in. jeszcze w czerwcu wyłoni wykonawcę, który zmieni podwórko na tyłach ul. Wyszyńskiego, Mściwoja i Sołtysiej w nowoczesne zielone miejsce rekreacji oraz wypoczynku dla okolicznych mieszkańców.

ZBiLK ogłosił przetarg na zagospodarowanie terenu w kwartale ulic (Mściwoja 1, Wyszyńskiego 23, 25, 27 i Sołtysia 5) objętym ochroną konserwatorską. O zakresie prac, na jakich prowadzenie wprawdzie nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia na budowę, ale do których realizacji jest niezbędne zezwolenie - w formie decyzji administracyjnej - Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków (ZWKZ) w Szczecinie. Jako że inwestycja będzie realizowana na terenie historycznego układu urbanistycznego Starego Miasta, wpisanego do rejestru zabytków. Bez niej wykonawca - dosłownie - nie może wbić szpadla w tę ziemię.

Problem w tym, że do specyfikacji istotnych warunków zamówienia właśnie ogłoszonego przetargu ZBiLK załączył decyzję WWKZ (nr 1080/216), która straciła ważność (!) z końcem ubiegłego roku. Firmom potencjalnie zainteresowanym realizacją tegoż zamówienia więc sygnalizuje: „decyzja Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Szczecinie, na przeprowadzenie działań na terenie objętym zamówieniem - aktualna decyzja - zostanie przekazana wykonawcy, najpóźniej w dniu podpisania umowy".

Inwestycja - konsultowana z miejscową radą osiedla - ma być zrealizowana w ciągu 60 dni. Na podstawie dokumentacji projektowej przygotowanej przez Pracownię Architektury Krajobrazu „Trzy Małe Drzewka" - Natalii Maćków.

Podwórko po modernizacji z pewnością będzie atrakcyjne dla okolicznych mieszkańców (ogrodzone). Znajdą się na nim bowiem nie tylko nowe urządzenia zabawowe dla najmłodszych, ale również strefa aktywnej rekreacji. W pierwszej będzie m.in. zjeżdżalnia, huśtawki, wieże z daszkiem i bez, tzw. belka balansująca, słupki sprawnościowe (grzybki), a nawet ścianka wspinaczkowa. Opodal - siłownia pod chmurką z rowerkiem, obitrekiem, twisterem, wahadłem i steperem. Natomiast dalej - miejsce do tzw. rekreacji biernej, czyli do zalegania, z nowymi ławkami (5 szt., metalowe) oraz nasadzeniami zieleni: jarząbami, berberysami, ligustrami, tawułami japońskimi i różami (zostanie usuniętych 20 m kw. irgi). Całość mają łączyć dywanowe trawniki oraz alejka z betonowej kostki.

To wszystko, o ile znajdą się chętni wykonawcy, którzy złożą oferty przetargowe do 28 czerwca br. Oferujący realizację inwestycji w cenie nie przekraczającej wartości zarezerwowanej na ten cel w miejskim budżecie. ©℗

A. NALEWAJKO

FOT. ZBiLK

Komentarze

@HogoFrogo
To nie miejsce na blokowisko z placami zabaw. Jakoś warszawską, gdańską czy poznańską starówkę można było odbudować tak aby przypominała oryginał. U nas rożnego rodzaju pseudo urbaniści, planiści, prezydenci doprowadzili do katastrofy przestrzeni. Nie chodzi tu o średniowiecze. Musi być odtworzony stan sprzed nalotów dywanowych w 1944 - wtedy już była kanalizacja i nie znano cholery.
2017-06-22 22:15:43
@Wojtek
Czemu tylko komunistyczne? "Stare" Miasto zbudowane na Podzamczu po 1990 r także nadaje się do rozbiórki.
2017-06-22 14:11:47
as
zgadzam sie z Wojtkiem, ze szkoda Starego Miasta na tą obecną brzydką zabudowę.
2017-06-22 13:58:57
HogoFogo
@ Wojtek Należy zlikwidować także kanalizację i wodociągi w tym rejonie. Średniowieczne rynsztoki są bardzo malownicze. Kto wie, może za kilka lat doczekamy pierwszej od dawna epidemii cholery? To ci dopiero będzie atrakcja!!!
2017-06-22 12:05:23
Wojtek
Tam raczej najpierw buldożer jest potrzebny aby wyburzyć te komunistyczne blokowiska, a następnie odbudować historyczną, gęstą zabudowę uliczek Starego Miasta. Inaczej będzie to tylko kolejny zamknięty obiekt dla okolicznych pijaczków z tych paskudnych budynków. Nie wniesie to żadnej wartości dodanej dla odwiedzających ten rejon miasta, podobnie jak wiaty śmietnikowe i garaże na Staromiejskiej!
2017-06-21 21:57:17

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi