Sobota, 20 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Nowa kwatera dla Płoni?

Data publikacji: 20 listopada 2017 r. 20:32
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:56
Nowa kwatera dla Płoni?
 

W ostatnich latach o przyległe działki były powiększane cmentarze w Wielgowie oraz Centralny. Istnieje szansa uruchomienia nowej kwatery również na terenie nekropolii komunalnej w Płoni. Jednak w tym przypadku to kosztowniejsze rozwiązanie. I nie wiadomo, czy miasto na takie rozwiązanie przystanie, skoro już zainwestowało dziesiątki milionów w gotowe kwatery przy ul. Bronowickiej.

Cmentarz przy ul. Ceramicznej - podobnie jak ten w Wielgowie i przy Goleniowskiej - służy głównie mieszkańcom prawobrzeża. O ile położenie nekropolii przy ul. Urodzajnej umożliwiało włącznie w jej obrys sąsiednich działek i nadanie im pełnej funkcji funeralnej, o tyle sytuacja otoczenia cmentarza w Płoni jest bardziej skomplikowana. Bliskość siedzib ludzkich uniemożliwia przyłączenie doń sąsiednich działek.

Jednak radny Henryk Jerzyk (Niezrzeszony) widzi szansę dla uruchomienia nowej kwatery grzebalnej na terenie tejże nekropolii, poprzez włączenie przyległej - od strony ul. Ceramicznej - jaką teraz zajmuje zrujnowany schron. Stary obiekt obronny wymagałby ogromnych nakładów, aby przywrócić mu dawną funkcję. Byłby to wydatek nieadekwatny do skali potrzeb, a raczej bezcelowy. Dlatego radny sugeruje rozebranie ruin, zagrażających zapadnięciem i w tym sensie stanowiących zagrożenie. A na tak odzyskanym terenie, przygotowanie nowej kwatery grzebalnej.

Magistrat wprost nie mówi nie tej inicjatywie. Daniel Wacinkiewicz, zastępca prezydenta Szczecina jednak przyznaje: „Są sprawdzane możliwości formalno-prawne pozwalające na rozbudowę cmentarza w Płoni. Po uzyskaniu pozytywnych opinii, można będzie rozważyć budowę nowej kwatery grzebalnej, na którą niezbędne będzie opracowanie dokumentacji projektowo - kosztorysowej z uzyskaniem pozwolenia na budowę".

Co z „pilnej potrzeby" - jaką przedstawia radny Jerzyk - robi koncepcję o terminie realizacji tyleż odległym, ileż niepewnym.

(an)

Fot. Dariusz Gorajski

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Staruszek
2017-11-21 10:40:18
Będąc dzieckiem mieszkałem w Płoni.Był cmentarz "polski" i graniczył z "niemieckim".Kiedyś tam,na terenie szkoły ,pojawiły się tablice nagrobne,marmurowe,z tego drugiego cmentarza.Znikły.A teraz na tym miejscu są świeże groby.A czy ktoś wykopał kości zmarłych? Przypuszczam ,a nawet mam pewność że nie.Tylko Niemcy,likwidując cmentarz na terenie obecnego parku Żeromskiego POTRAFILI to zrobić.My Polacy mamy to w nosie.Dowód? Park vis a vis Muzeum Techniki.Chciano coś tam zrobić,no ale jakieś tam kości. ,
Marko
2017-11-21 08:31:24
Czy na czy w Dąbiu niech się wypowie jakiś polonista
do Roberta
2017-11-21 08:16:58
Było czytać felieton p. prof. Kołodziejek w jednym z poprzednim "Kurierów". W Dąbiu, w Płoni, w Podjuchach, w Zdrojach jest poprawnie i nie inaczej! Pamiętajmy, że miasto Dąbie i wsie Zdroje i Podjuchy przyłączono do Szczecina z powiatu gryfińskiego dopiero w 1948 r., Wielgowo z pow. nowogardziego - w 1954 r., Płonię z pow. gryfińskiego - w 1973 r. Warto przed napisaniem sprawdzić swoją wiedzą, a nie popisywać się ignorancją!
Robert
2017-11-21 00:34:21
Czy Plonia i Wielgowo należą jako osiedla do miasta Szczecin? W takim razie poprawnie jak w każdym innym mieście powinno być na Wielgowie, na Płoni a także na Dąbiu, na Podjuchach czy na Zdrojach. To nie są samodzielne wioski.

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA