sobota, 21 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Niepodległości: teraz (tylko) oczami wyobraźni

Niepodległości: teraz (tylko) oczami wyobraźni

Niepodległości: teraz (tylko) oczami wyobraźni
Data publikacji: 2015-08-06 17:29
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:23
Wywietleń: 1520 8316

Zrywali asfalt, wywozili kamienie i chodnikowe płyty. Wciąż ryją w ziemi. Teraz jednak się zabrali za usuwanie kwietników z bergeniami. Można by pomyśleć, że z al. Niepodległości znów bezpowrotnie znika zieleń. Jednak tym razem ma być inaczej.

Miejsce betonowych pojemników już jesienią mają zająć na nowocześnie zaaranżowane roślinami klomby i kwietniki. Za sprawą drzew, krzewów i tysięcy kwiatów, kompletnie ma być odmieniona ta - dotychczas dość ponura - śródmiejska przestrzeń.

Od strony torowiska do 11 lip ocalałych z dawnych nasadzeń promenadowych zostanie dosadzonych 7 kolejnych. Przy nich ma być zrekultywowany stary i położony nowy trawnik z rolki. Na tym tle będzie rozkwitać bukiet 17,2 tysiąca (!) krokusów.

Natomiast wzdłuż budynków zaprojektowano 12 trójkątnych zieleńców oraz ustawienie 11 podwójnych donic, w których oprócz róż okrywowych zaplanowano sadzenie kosodrzewin oraz kostrzew. Zieleńce, niejako rozdzielające miejsca parkingowe, mają się prezentować równie okazale. To dzięki kontrastowi pomiędzy grabami o kolumnowym pokroju oraz różom, które okryją ich pnie.

Po wschodniej stronie al. Niepodległości - jak na zdjęciu - na odcinku od Bramy Portowej po pl. Żołnierza Polskiego, jeszcze w tym roku ma się pojawić w sumie 410 krzewów różanych, blisko 300 kęp ozdobnych traw, 22 sosny kosodrzewiny oraz 22 drzewa: lipy i przebarwiające się na żółto strzeliste graby (dorastają do 5-10 m wysokości).

Może być pięknie, o ile - w ostatniej chwili - przez cięcie kosztów ciekawy projekt aranżacji zieleni nie zostanie zredukowany do standardowego minimum. ©℗
(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

Komentarze

@ Kiero
Pl jest tylko jednym półd.up.kiem w UE . Drugi jest po staremu, na zapiecku.... Rządzą potomkowie Kargula i Pawlaka.
2015-08-08 07:25:28
rob
Prosz sobie wyobrazic ze w bajki nie wierze, lub inaczej moze i posadza te wszystkie nasadzenia ale pozniej i tak to uschnie bo nie bedzie mial tego kto podlewac. Jak zwykle nie da sie
2015-08-07 07:50:24
kiero
w Unii za zajęcie pasa drogowego płaci się kase tylko w chorej Polsce mają to w D ,,,,,,, za remont i to co się dzieje na Niepodległości powinna popłynąć kasa ze i łby zarządu miasta i wykonawców
2015-08-06 19:31:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi