środa, 21 marca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Niepodległości: teraz (tylko) oczami wyobraźni

Niepodległości: teraz (tylko) oczami wyobraźni

Niepodległości: teraz (tylko) oczami wyobraźni
Data publikacji: 2015-08-06 17:29
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:09
Wywietleń: 1587 8316

Zrywali asfalt, wywozili kamienie i chodnikowe płyty. Wciąż ryją w ziemi. Teraz jednak się zabrali za usuwanie kwietników z bergeniami. Można by pomyśleć, że z al. Niepodległości znów bezpowrotnie znika zieleń. Jednak tym razem ma być inaczej.

Miejsce betonowych pojemników już jesienią mają zająć na nowocześnie zaaranżowane roślinami klomby i kwietniki. Za sprawą drzew, krzewów i tysięcy kwiatów, kompletnie ma być odmieniona ta - dotychczas dość ponura - śródmiejska przestrzeń.

Od strony torowiska do 11 lip ocalałych z dawnych nasadzeń promenadowych zostanie dosadzonych 7 kolejnych. Przy nich ma być zrekultywowany stary i położony nowy trawnik z rolki. Na tym tle będzie rozkwitać bukiet 17,2 tysiąca (!) krokusów.

Natomiast wzdłuż budynków zaprojektowano 12 trójkątnych zieleńców oraz ustawienie 11 podwójnych donic, w których oprócz róż okrywowych zaplanowano sadzenie kosodrzewin oraz kostrzew. Zieleńce, niejako rozdzielające miejsca parkingowe, mają się prezentować równie okazale. To dzięki kontrastowi pomiędzy grabami o kolumnowym pokroju oraz różom, które okryją ich pnie.

Po wschodniej stronie al. Niepodległości - jak na zdjęciu - na odcinku od Bramy Portowej po pl. Żołnierza Polskiego, jeszcze w tym roku ma się pojawić w sumie 410 krzewów różanych, blisko 300 kęp ozdobnych traw, 22 sosny kosodrzewiny oraz 22 drzewa: lipy i przebarwiające się na żółto strzeliste graby (dorastają do 5-10 m wysokości).

Może być pięknie, o ile - w ostatniej chwili - przez cięcie kosztów ciekawy projekt aranżacji zieleni nie zostanie zredukowany do standardowego minimum. ©℗
(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

Komentarze

@ Kiero
Pl jest tylko jednym półd.up.kiem w UE . Drugi jest po staremu, na zapiecku.... Rządzą potomkowie Kargula i Pawlaka.
2015-08-08 07:25:28
rob
Prosz sobie wyobrazic ze w bajki nie wierze, lub inaczej moze i posadza te wszystkie nasadzenia ale pozniej i tak to uschnie bo nie bedzie mial tego kto podlewac. Jak zwykle nie da sie
2015-08-07 07:50:24
kiero
w Unii za zajęcie pasa drogowego płaci się kase tylko w chorej Polsce mają to w D ,,,,,,, za remont i to co się dzieje na Niepodległości powinna popłynąć kasa ze i łby zarządu miasta i wykonawców
2015-08-06 19:31:22

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-3
na godz. 03:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy