niedziela, 18 marca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Niemcy w Polsce, Polacy w Niemczech

Niemcy w Polsce, Polacy w Niemczech

Niemcy w Polsce, Polacy w Niemczech
Data publikacji: 2015-07-30 17:12
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:08
Wywietleń: 578 6681

Od kilkunastu dni obowiązuje nowe prawo, które pozwala niemieckim funkcjonariuszom na interwencję w Polsce, a polskim w Niemczech. Są jednak obostrzenia - na pewno nasza drogówka nie stanie np. w Gartz, by wlepiać mandaty kierowcom jadącym za szybko.

Umowa podpisana została w ubiegłym roku przez szefów resortów spraw wewnętrznych: Bartłomieja Sienkiewicza i Thomasa de Maiziere’a w Zgorzelcu. W lipcu br. weszła w życie. Zastąpiła one cztery inne, znacznie też rozszerzyła kompetencje służb na terenie obcego kraju, ale też ułatwiła działania. Najważniejsza jest z pewnością dla mundurowych na pograniczu, którzy muszą ze sobą współpracować i robią to od dawna. Umowa objęła nie tylko policjantów, ale także celników oraz strażników granicznych.

- Porozumienie precyzuje kwestie związane z wykroczeniami i przestępstwami, ponadto każda ze stron ruszając w pościg będzie mogła zawiadomić o tym, że przekroczyła granicę już po fakcie, a nie pytać się o zgodę przed akcją - mówi kom. Przemysław Kimon, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Co to oznacza? Bezkarni nie mogą czuć się już łamiący prawo drogowe czy złodzieje. Jeśli zasłużymy na mandat za przekroczenie prędkości w Niemczech, możemy spodziewać się, że trzeba będzie go zapłacić, bo nasze dane szybko trafią do zachodnich funkcjonariuszy. Kiedy będziemy uciekać, nie należy łudzić się, że przed polską granicą, niemiecki radiowóz zatrzyma się lub zawróci.

Kiedy w kwietniu br. z przygranicznego Wołczkowa uprowadzona została dziesięcioletnia Maja polska policja i niemiecka oczywiście współpracowały. Tyle że sąsiedzi o poszukiwaniach powiadomieni zostali cztery i pół godziny od ich rozpoczęcia. Dzisiaj prawdopodobnie niemieckie akcja rozpoczęłaby się wcześniej, wcześniej też polscy mundurowi objechaliby tamtejsze wioski.

Pierwsze miesiące funkcjonowania nowego prawa będą z pewnością czasem wzajemnego sondowania, czy aby któraś ze stron nie przekracza jednak swoich uprawnień. ©℗ (kol)

Komentarze

Transport
A, czy w sytuacji, gdy jakiś Niemiec porwie i wywiezie swoją ofiarę do Polski, to czy po uwolnieniu, niemieccy rodzice ofiary będą musieli płacić polskim służbom za przywiezienie jej do domu?
2015-07-31 05:57:13
Apologeta
Pisowski moherku, chociaż byś się postarała i nie kopiowała jednego komentarza z artykułu na artykuł. Taka patriotka a dobrze języka nie zna. Wolę tu mieć obecnych Niemców, niż takich co naśladują tych sprzed 80 lat.
2015-07-31 05:52:46
Wspolna Unijna nazwa...Policja/Polizei,
Moze wreszcie i nareszcie, chocby w poblizu granic zacznie panowac lad i porzadek...??
2015-07-30 21:56:42
ewa
Niemiecka policja na naszych ulicach to nikomu nie przeszkadza.Aby tylko pomnika Kaczyńskiego nie postawili
2015-07-30 19:30:31
Trzeźwy POranek
Tego na pewno nie zrobią ,bo to zamach na wolność w Niemczech , ale nie w Polandii !!!!!!
2015-07-30 17:56:02
Mikiciuk
Nowy prezydent Andrzej Duda zniesie te umowe, bo nie moze tak byc!!! Jestesmy wolnym narodem i dumnym. Wraz z p. Beata Szydlo zniosa takie zdradzieckie umowy platformy!!!!!!!!!
2015-07-30 16:00:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy