poniedziałek, 19 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nie zasłużył

Nie zasłużył

Nie zasłużył
Data publikacji: 2015-07-20 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:05
Wywietleń: 387 3222

MARIAN Jurczyk był złym prezydentem Szczecina. Nie zasłużył na to by patronować ulicy, by stawiać mu pomniki i nazywać jego imieniem skwery - twierdzą politycy Stronnictwa Demokratycznego. Już po raz kolejny sprzeciwiają się pomysłowi zmiany nazwy ulicy Obrońców Stalingradu.

Marian Jurczyk - przywódca strajków w 1980 roku i były prezydent Szczecina zmarł w grudniu ubiegłego roku. Kilka tygodni temu członkowie Stowarzyszenia Grudzień 70 złożyli wniosek, aby jedną z ulic miasta - Obrońców Stalingradu przemianować na imienia Jurczyka. Pomysł zaakceptowali już radni z komisji bezpieczeństwa publicznego i samorządu Rady Miasta Szczecin. Popiera go także Solidarność.

Na zmianę imienia ulicy Obrońców Stalingradu nie zgadza się szczeciński SLD i proponuje, aby imieniem Jurczyka nazwać inną ulicę - Nową przy placu Tobruckim. Bardzo ostro za to pomysłowi ulicy dla Jurczyka sprzeciwiają się politycy szczecińskiego Stronnictwa Demokratycznego. Już po raz drugi zabrali głos w tej sprawie.

- Marian Jurczyk był złym prezydentem Szczecina. Nie zasłużył na to by patronować ulicy, by stawiać mu pomniki i nazywać jego imieniem skwery. Jest całe mnóstwo postaci historycznych, które pomimo że powszechnie rozpoznawalne, kojarzone są jednoznacznie źle.

Wśród zwolenników uczczenia tej postaci powszechny jest argument kombatancki. Uważam, że chociaż nie warto dotykać kontrowersji towarzyszącej jego biografii z tego okresu, jednak niezaprzeczalnym faktem są kontakty z SB w latach 70. Metody służb bezpieczeństwa faktycznie były okrutne, to był czas jednak kiedy można było zostać bohaterem - mówi Przemysław Kazaniecki Przewodniczący Regionu Zachodniopomorskiego SD.


Dodaje, że uhonorowania tej prezydentury chcą jedynie osoby, które wówczas były jej beneficjantami, które miały władzę, zarabiały pieniądze podczas gdy miasto popadało w marazm.

- Może warto dzisiaj sobie te osoby przypomnieć -stwierdza Kazaniecki.

Sprawą nadania imienia Jurczyka jednej ze szczecińskich ulic zajmą się na lipcowej sesji miejscy radni.
(dar)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy