poniedziałek, 22 stycznia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Nie chcą hodowli byków pod oknami

Nie chcą hodowli byków pod oknami

Nie chcą hodowli byków pod oknami
Data publikacji: 2017-09-24 23:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-09-28 21:53
Wywietleń: 1240 293669

Pojawił się inwestor, który w podkołobrzeskim Czerninie chce uruchomić farmę bydła mięsnego. Zgodnie z założeniami ma w niej być na stałe 1500 byków!

Wiadomość zelektryzowała mieszkańców wsi. Wszyscy jak jeden mąż boją się odoru, hałasu, gryzoni i much, które – jak twierdzą mieszkańcy – zawsze towarzyszą tego rodzaju hodowlom. Farma ma być uruchomiona na bazie istniejących obór, w których za czasów funkcjonowania PGR-u hodowane były krowy.

– Wtedy było ich tam co najwyżej trzysta, a i tak dawało to się odczuć. Teraz byków ma być półtora tysiąca. Ciekawe co z planami budownictwa jednorodzinnego w pobliżu naszej wsi – zastanawia się Angelika Kaliniuk mieszkająca na stałe w Czerninie, która o sprawie, podobnie jak jej sąsiedzi, dowiedziała się zaledwie dwa tygodnie temu.

Wicestarosta powiatu kołobrzeskiego Helena Rudzis-Gruchała, która także jest mieszkanką Czernina, zauważa, że uruchomienie produkcji bydła mięsnego byłoby sprzeczne z polityką rozwoju obraną przez gminę Dygowo, na terenie której położony jest Czernin. Nie rozumie też, dlaczego wójt Dygowa ograniczył się w tej sprawie tylko do obowiązkowych obwieszczeń, nie nagłaśniając sprawy chociażby na portalu internetowym gminy.

W poniedziałek (25 września) wieczorem ma się odbyć otwarte spotkanie zbulwersowanych mieszkańców wsi z władzami gminy. Szerzej na temat protestu mieszkańców Czernina napiszemy w środowym wydaniu „Kuriera Szczecińskiego”. ©℗

(pw)

Na zdjęciu: Duża hodowla byków ma powstać w Czerninie (gmina Dygowo). Mieszkańcy protestują.

Fot. Artur Bakaj

Komentarze

mieszkaniec
A Pani Gruchała z Czernina sama hoduje ponad 120 krów , czyżby to konkurencja dla niej?
2017-09-28 21:51:10
Trzymam kciuki
Precz z wielkoprzemysłowymi fermami i tuczarniami zwierząt kosztem mieszkańców , ani to komu potrzebne , ani zdrowe !!
2017-09-25 21:14:17
@ do Paw i Krówka
Oszczędźcie sobie tych "wypocin" , jeżeli nie macie o problemie nawet bladego pojęcia! Tutaj chodzi o wielkoprzemysłową hodowlę liczoną w TYSIĄCACH sztuk ... To nie jest tak jak kiedyś każdy rolnik hodował kilka lub kilkanaście "ogonów" teraz ferma np. kurczaków to są SETKI TYSIĘCY SZTUK w kilku halach ! Za tym idzie degradacja , dewastacja atmosfery, środowiska ,wszechobecny odór , utrata wartości nieruchomości innych mieszkańców skazanych na cwaniactwo jednego "pseudoinwestora" który dorabia się na ludzkiej krzywdzie . A NA TO NIE MA ZGODY!!!
2017-09-25 18:51:18
Paw
Nie znam do końca tematu ale trochę paranoja... mieszkańcy wsi protestują przeciwko produkcji rolnej na wsi :o
2017-09-25 11:06:20
Krówka
A to bycza sprawa!
2017-09-25 07:54:04
Precz
Walczcie, nie poddawajcie się!!!!
2017-09-25 07:01:28
Czas na ustawę "odorową" !!
Można te wszystkie problemy raz na zawsze rozwiązać tak jak z wiatrakami. Odległość nie mniejsza niż.... od najbliższych siedlisk ludzkich i tyle !!A tak kurnikarze,trzoda chlewna ,lisy , fretki, bydło wszystko wchodzi innym mieszkańcom w szkodę, a kilku cwaniaczków mieszkając daleko od "swojego" odoru śmieje się innym w twarz.
2017-09-25 05:58:06