czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Nextbike wyjaśnia dlaczego wysłał smsy

Nextbike wyjaśnia dlaczego wysłał smsy

Nextbike wyjaśnia dlaczego wysłał smsy
Data publikacji: 2017-01-19 14:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:07
Wywietleń: 1571 204421

Jest oficjalne oświadczenie firmy Nextbike, po tym jak na kilkadziesiąt godzin przed zakończeniem głosowania Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego użytkownicy rowerów miejskich dostali sms-y od, które namawiały do głosowania na nowe stacje Bike_S. To nie spodobało się zarówno użytkownikom wypożyczalni rowerów, jak i wnioskodawcom SBO. 

W treści sms-a wysłanego przez Nextbike do 29 906 użytkowników był link do listy zadań biorących udział w głosowaniu na Szczeciński Budżet Obywatelski 2017. Wiadomość co prawda nie wskazywała konkretnego projektu. Propozycji budowy nowych stacji roweru w SBO 2017 było kilka (pojawiały się i w zadaniach ogólnomiejskich i dzielnicowych), ale wybranie jakiejkolwiek z nich byłoby z korzyścią dla firmy Nextbike. W sieci zawrzało, na Facebooku od razu pojawiły się komentarze krytykujące tę praktykę, oskarżające firmę m.in. o postępowanie wbrew idei SBO.

Do sprawy odniosła się spółka Nieruchomości i Opłaty Lokalne, operator Bike_S: „Informujemy, że smsy te zostały rozesłane bez wiedzy operatora systemu Bike_S spółki NiOL.


Spółka NiOL podziela opinię grupy wnioskodawców projektów do SBO 2017, że tego typu działania stoją w sprzeczności z ideą szczecińskiego budżetu obywatelskiego. Administratorem bazy danych użytkowników Bike_S jest NiOL. Spółka Nextbike Polska na mocy umowy z NiOL otrzymała prawo do przetwarzania danych klientów Bike_S (w tym numerów telefonów, które po rozbudowie systemu służą jako login) tylko do celów związanych z rozbudową i eksploatacją systemu Bike_S. Spółka NiOL wystąpiła do firmy Nextbike Polska o pilne wyjaśnienie sprawy i odpowiedź na pytanie, czy, a jeśli tak, na jakiej podstawie, do wysłania smsów została użyta baza danych użytkowników Bike_S. Ponadto spółka NiOL wezwała Nextbike Polska do powstrzymania się od podobnych działań. Jeszcze raz podkreślamy, że rozesłanie smsów pod szyldem Nextbike odbyło się bez wiedzy i udziału spółki NiOL" - pisze Wojciech Jachim, rzecznik NiOL.

W czwartek oficjalne oświadczenie do mediów wysłała firma Nextbike, która podkreśla, że wszystko „odbyło się bez złamania przepisów o ochronie danych osobowych, a było jedynie odpowiedzią na liczne zainteresowanie użytkowników Bike_S dot. możliwości rozbudowy systemu o kolejne stacje". W piśmie czytamy też, że firma, której powierzona zostanie ewentualna rozbudowa, musi być wyłoniona po przeprowadzeniu przetargu, więc Nextbike nie ma gwarancji, że w razie dalszego rozwoju Bike_S, to właśnie oni się tym zajmą. Fima podkreśla, że „wysłaąc komunikat nie naruszyła przepisów SBO. Uregulowania nie zabraniają promowania wniosków, co zresztą ma często miejsce w mediach społecznościowych". Obecnie trwa przerwa zimowa w działalności szczecińskiego roweru miejskiego. Pojazdy wrócą na ulice z początkiem marca. ©℗

(szymw)

Fot. Robert STACHNIK

Komentarze

Wkurzony.
To jest przestępstwo i powinien sie tym zająć prokurator. Żadne pokrętne wypowiedzi rzecznika Jachima nie mają tutaj racji bytu. Komunikat powinien być jednoznaczny - Sprawę przekazaliśmy do prokuratury. Prezydent miasta, który odpowiada za wszystkie miejskie spółki powinien zawiesić szefa NIOL. On zawarł umowę na udostepnianie danych klentów. Umowa z Nextbike powinna być rozwiązana. W czasach internetowych kantów prezydent Szczecina pownien mieć ya ya i pokazać jakie wartości Szczecinem rządzą. Niestety Tak nie będzie. Wskaże któregoś z wice i rozmydlą problem. Ale już niedługo wybory, a fecebook trzyma sie mocno.
2017-01-20 10:40:55
KITY w Sczecinie
Ja też chętnie udostępnię swoją kartę kredytową wszystkim...mam taki kaprys i nikt tego nie zabroni!!! Wystarczy jedna osoba, która nie życzyła sobie wykorzystania bezprawnie jej danych osobowych. Piękną reklama te wyjaśnienia i ściema , że mają Was w sercu a mają ... teraz papugi kombinują jak oczyścić sytuację i wmawiają Wam, że ptaszka zaznaczyliście...absurd. To czemu NiOL się odcina?! Pali im się "cztery litery" bo wiedzą, że za sprawą tylko jednego pozwu grozi nawet pozbawienie wolności do lat 2
2017-01-20 09:46:44
JK
A może by tak NiOL zawiadomił Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych?
2017-01-20 09:31:54
Fb ad. Ja
Jak ktoś ma fb to niech się nie dziwi że dostaje tam reklamy, wirusy i inne oszukańcze wpisy. Na to się zgadza w regulaminie i sam udostępnia swoje dane dla tych dla których chce bo tego chce. I nie można tego porównywać z wykorzystaniem bazy telefonów dostępnej dla jednej strony - bez zgody - bazy potrzebnej tylko do celów logowania. Takie trudne do zrozumienia ?
2017-01-19 20:14:28
Ad. Ja
Tak trudno to zrozumieć ? Ta firma nie miała do tego prawa i jest to konflikt interesów - bo liczą na ewentualny kontrakt, nie ma dużo firm o takim profilu i jeszcze z kompatybilnym systemem. Porównywanie do Fb jest bez sensu.
2017-01-19 19:57:40
ja
A co w tym złego? Na rowerze miejskim jeżdżę i nie poczułem się poszkodowany w żaden sposób. Jak na FB dziennie dostawałem kilkanaście albo i kilkadziesiąt apeli o poparcie projektów, które mnie nie interesują, to jest OK? Ich autorzy też wykorzystywali dane osobowe...
2017-01-19 15:23:52
ola
Rower miejski sam w sobie jest bardzo przydatny, jednak tysiące osób łamiących nagminnie przepisy ruchu drogowego w czasie jazdy tymi rowerami jest bardzo niebezpieczne
2017-01-19 15:17:44

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi