piątek, 15 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Nao Victoria już w szczecińskim porcie

Nao Victoria już w szczecińskim porcie [FILM] (akt. 1)

Nao Victoria już w szczecińskim porcie
Data publikacji: 2016-06-09 12:23
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:46
Wywietleń: 1950 138407

Zaraz po godzinie 11, hiszpańska Nao Victoria zatrzymała się na Odrze, tuż przy Wałach Chrobrego. Jest to replika okrętu z XVI wieku, który jako pierwszy opłynął świat! Chociaż statek nie przyciągnął tłumów, to przechodnie chętnie się przy nim zatrzymywali lub podziwiali okręt z Wałów.

- Po raz pierwszy mam okazję zwiedzać Szczecin i jestem pod wrażeniem miasta i żeglugi. Jestem tutaj drugi dzień, podoba mi się też architektura. Przyjechałem specjalnie na Dni Morza, ale nie wiem czy uda mi się zostać, choć zapowiada się świetna impreza - mówi mieszkaniec Zgorzelca.

- Na Dniach Morza jestem co roku, choć po raz pierwszy przy wpływaniu statków. Chętnie poczekam, aby zobaczyć kolejne. Wszystko jest bardzo dobrze przygotowane, słyszę, że nawet oficerowie mówią po hiszpańsku - komentuje Małgorzata Ogiba.

Można było spotkać także nieco starsze pokolenie. - Jestem rodowitym szczecinianinem. Zawsze przychodzę i oglądam statki. No bo cóż innego może robić emeryt w mieście? - śmiał się Władysław Wojtaszczyk. Przychodzę popatrzeć głównie na nowe jednostki. Podziwiam, że statek wytrzymał taki kawał drogi - dodaje.

Jeszcze dziś około godziny 14 przy Łasztowni, zatrzyma się Joanna Saturna. Zaś przy Wałach Chrobrego zacumują Dar Młodzieży (około godziny 15) i ORP Toruń (około godziny 16), które przywita orkiestra. Kolejne 2 okręty zawitają do miasta jutro.

- Jednostki, które cumują przy nabrzeżach są jedną z głównych atrakcji całej imprezy. Wiele z nich będzie można zobaczyć od środka, a także popłynąć nimi w dwugodzinny rejs - mówi rzecznik prasowy Dni Morza Tomasz Owsik-Kozłowski.

Statki będzie można zwiedzać w piątek pomiędzy godziną 15 a 18, zaś w weekend pomiędzy 10 a 18 (poza godzinami rejsów i wydarzeń zamkniętych na statkach).

(amo)

Film: Paulina Sikora

 

***

Wcześniejsza informacja

Jako pierwsza z wielkich żaglowców - gwiazd tegorocznych Dni Morza - do portu w Szczecinie zawinęła Nao Victoria. To replika szesnastowiecznego żaglowca. Oryginalna jednostka brała udział w wyprawie Ferdynanda Magellana dookoła świata.Współczesna karaka powstała w 1991 roku w Hiszpanii i pod banderą tego państwa opłynęła glob w 2004 roku.

(ArR)

Fot. Robert STACHNIK

Nao Victoria już w szczecińskim porcie Nao Victoria już w szczecińskim porcie Nao Victoria już w szczecińskim porcie Nao Victoria już w szczecińskim porcie

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską