wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Nadzieja wróciła do Ojczyzny

Nadzieja wróciła do Ojczyzny

Nadzieja wróciła do Ojczyzny
Data publikacji: 2017-05-31 19:24
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:23
Wywietleń: 1187 264662

Nadzieja Martynenko z dwoma synami: 11-letnim Danielem i obchodzącym właśnie swoje drugie urodziny Marcelem otrzymali dowody osobiste z rąk prezydenta Koszalina Piotra Jedlińskiego.

Lokatorzy 55-metrowego mieszkania przy ul. Heleny Modrzejewskiej w Koszalinie są rodziną repatriantów, która 15 bm. przyjechała z Ałmatów w Kazachstanie i osiedliła się w Koszalinie. Przodkowie familii w 1936 roku przymusowo trafili na wschód, ale kultywowali polskie obyczaje nie tylko w święta Bożego Narodzenia. Już nie żyją. Mama pani Nadziei – Adelina – wciąż jednak czeka na Kartę Polaka. Na razie załatwione niezbędne formalności są udziałem córki i jej synów. W Kazachstanie nadal mieszka brat pani Nadziei – Denis i ojciec dzieci – Sergiusz.

Nowa koszalinianka to osoba światowa, bo nieobce jej są zmiany miejsca zamieszkania. Najpierw przez 5 lat studiowała w poznańskiej Akademii Ekonomicznej na kierunku ekonomia i hotelarstwo. Za sobą ma też wyjazd do USA, gdzie przez dwa lata pracowała na giełdzie nowojorskiej. Kiedy ważność paszportu w Stanach się skończyła, wróciła do Kazachstanu. Potem rozpoczęła starania o stały pobyt w Polsce. Zaproszenie przyszło z Koszalina.

– Podoba mi się miasto – mówi pani Nadzieja. – Bardzo mili sąsiedzi, którzy wiedzieli, że mieszkanie w kamienicy jest remontowane dla nas.

Dodaje, że szuka zatrudnienia. Najchętniej chciałaby pracować jako księgowa. Dobrze opanowała język polski. Syn Daniel uczy się w Szkole Podstawowej nr 6. Wszystko rozumie, choć po naszemu płynnie jeszcze nie mówi. Wymagania mamie postawił najmłodszy Marcel, bo na przypadające w środę (31 maja) urodziny zażyczył sobie rower. ©℗

Tekst i fot. (m)

Na zdjęciu: Trzyosobowa rodzina nie kryła radości z nowego mieszkania w Koszalinie.

Komentarze

PL
Oby tylko Polska nie była przystankiem, a metą. Warto sprowadzać porządnych, wartościowych ludzi, z polskimi korzeniami.
2017-06-01 06:49:35
Mamy komu Pomagac,
I to wykazywac / po-kazywac rowniez Donaldowi w Brukseli ! Lepiej pomagajmy Naszym, a nie jakims tam calkowicie obcym Nam... Is-lamistom z Afryki, ktorzy non-stop tak zaciekle po-tepiaja i "wycinja" Chrzescijanstwo !!
2017-05-31 23:41:10

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej