środa, 13 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Na rowerze tylko z kartą?

Na rowerze tylko z kartą?

Na rowerze tylko z kartą?
Data publikacji: 2016-04-11 20:22
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:41
Wywietleń: 1170 127794

Rowerzysta jechał po chodniku, albo używał drogi rowerowej niezgodnie z przepisami? Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa chce zadbać o bezpieczeństwo na drogach, edukując cyklistów i wprowadzając obowiązkową kartę rowerową. Co myślą o tym rowerzyści?

MINISTERSTWO poinformowało na swojej stronie, że „analizuje pakiet kompleksowych rozwiązań, które mają pozwolić na zmniejszenie liczby wypadków z udziałem rowerzystów. Wprowadzenie wymogu posiadania karty rowerowej dla osób nie mających prawa jazdy jest jedną z takich koncepcji, która ma zagwarantować zwiększenie znajomości przepisów ruchu drogowego wśród tej grupy użytkowników dróg, a tym samym przyczynić się do poprawy jej bezpieczeństwa”.

- Samo wprowadzanie karty rowerowej nic nie zmieni. Bo czy osoby, które mają prawo jazdy, nie popełniają wykroczeń?  Należy skupić się na edukacji praktycznej. W wielu państwach odbywają się takie szkolenia, których celem jest zdobycie umiejętności, a nie dokumenty - mówi Maciej Gibczyński, prezes stowarzyszenia Rowerowy Szczecin.

Przedstawicieli RS zastanawia także, kto miałby się zająć edukowaniem rowerzystów. - Skąd wziąć kadry? Wśród instruktorów jazdy są często osoby, które nie korzystają z jednośladów - dodaje M. Gibczyński.

- Ważne jest dla nas, aby to rowerzyści uczyli przyszłych rowerzystów - tłumaczył Cezary Grochowski z Wrocławskiej Inicjatywy Rowerowej i Parlamentarnej Grupy Rowerowej podczas swojej niedawnej wizyty w Szczecinie.

Ministerstwo wyjaśnia, że żadne z planowanych zmian nie będą wprowadzane przeciwko uczestnikom ruchu drogowego, ale ze względu na ich bezpieczeństwo. ©℗

(szym)

Fot. Robert STACHNIK

 

 

 

Komentarze

spoko3
a co do karty rowerowej to na razie jest parodia - moje dzieci w szkole ja wyrobiły nie jeżdżąc wcale rowerem - tj. sama teoria wystarczyła; przydałyby się dla dzieciaków "miasteczka rowerowe" uczące praktycznie zasad ruchu drogowego i zachowań na drodze zanim na nią wyjadą ...
2016-04-13 09:28:32
spoko3
do Krystyny na Dziewoklicz spokojnie można dojechać z miasta ścieżka na Trasie Zamkowej i dalej Wyspą Pucką - urocza wycieczka - polecam :)
2016-04-13 09:23:39
kolejny debilny pomysł PIS
oni innych nie mają
2016-04-13 07:47:05
k....k12
Rowerzyści poruszają się po wszystkich drogach / za wyjątkiem autostrad / to powinna ich obowiązywać taka wiedza, jak prawie na normalne prawko. Już widzę, jak ci biedacy, starsi, wykluczeni z zapadłych wioszczyn, którzy nigdy nie mieli, kasy, ambicji, żeby mieć auto, a tym samym prawo jazdy, różne życiowe niedorajdy CHODZĄ NA KURS, / DOJECHAĆ ROWEREM / ,jak to g.... prawne uchwalą już nie będzie wolno, płacą kilkaset złotych i zaliczają egzamin ustny i praktyczny. Zalecić obowiązkowe kaski, kamizelki odblaskowe,budować ścieżki rowerowe, to trzeba zrobić dla tych, którzy mają zamiar uczestniczyć na rowerze w ruchu miejskim i na drogach, gdzie jest dopuszczalna prędkość 50 km/h i więcej i akcja edukacyjna w szkołach i mediach, a reszcie dać spokój. Ale wiadomo dać małpie brzytwę /władzę/ to... to najbiedniejszych, najbardziej upośledzonych społecznie okradnie
2016-04-12 23:17:50
Krystyna
Kto widział ścieżki rowerowe w Podjuchach, Żydowcach, Kluczu?! Jak dojechać rowerem do Zdrojów, czy na Dziewoklicz?!
2016-04-12 11:30:51
blk
"Rower można kupić legalnie wszędzie i to za rozsądne pieniądze, więc każdy może jeździć" - i to właśnie boli w pupie...że coś co jest powszechnie dostępne, nie jest jeszcze obłożone żadnymi opłatami.
2016-04-12 11:02:56
Prawo
To co wyprawiają rowerzyści nie mieści się w głowie. Rower można kupić legalnie wszędzie i to za rozsądne pieniądze, więc każdy może jeździć. Jednak skoro ktoś choć centymetrem koła wjeżdża na ulicę, to musi znać przepisy, które na tej ulicy obowiązują. Dlaczego rowerzyści wjeżdżają na pasy, wyskakują z bocznej ulicy nie patrząc, czy coś jedzie, a także nie uważają na pieszych? Podstawowa znajomość znaków, reguł to po elementarna wiedza, więc niech nikt nie pisze, że to nie ma sensu.
2016-04-12 07:59:21
MA
Dla kogo jest droga po prawej stronie gamonia jadącego na rowerze? Po co są drogi rowerowe skoro się z nich nie korzysta? Czy za taką jazdę jak ten gość nie powinien być mandacik 200zł?
2016-04-11 23:13:28
Rowerzysta
co jeszcze z nudów przyjdzie do głowy parlamentarzystom ? Całe życie jeżdżę rowerem , kartę "zrobiłem " w SP i ŻYJĘ ! Czego jeszcze ? /kasy ? /
2016-04-11 22:03:23
Rowerzysta
Jestem za całkowitą eliminacją rowerzystów -zajeżdzicie Nas i po problemie .
2016-04-11 21:23:29
Gargamel
Czyli jak wyciągnąć więcej pieniędzy od obywateli, bo przecież kurs kosztuje, egzamin kosztuje, wydanie dokumentów kosztuje, no i mandaty kosztują. Zapłaci jak zwykle obywatel i zamiast dać kopa władzuni, będzie ją wielbił bo to przecież dla jego bezpieczeństwa.
2016-04-11 20:42:59