czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Na ratunek - z psami i nową technologią

Na ratunek - z psami i nową technologią

Na ratunek - z psami i nową technologią
Data publikacji: 2016-10-19 17:31
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:58
Wywietleń: 198 162600

Ratownicy z grupy Zachodniopomorskie Psy Ratownicze OSP Wołczkowo wzięli udział w warsztach w Lubieszynie, na których oficjalnie zaprezentowali cyfrowy system raportowania oraz specjalną aplikację przygotowaną przez studenta Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego, Kamila Malińskiego. Oba wynalazki usprawniają poszukiwania zaginionych ludzi.

- System raportowania to nasz wewnętrzny system - opowiada Paweł Wężowski z OSP Wołczkowo. - Mamy w nim zapisane wszystkie nasze akcje, możemy sortować informacje, na przykład na temat zaginionych - kim są, ile mają lat, na jakie choroby chorują. Zawiera on także mapę przeszukiwanych terenów. Przekazujemy te raporty policji, która wzywa nas do pomocy w poszukiwaniach.

Z kolei aplikacja mobilna powstała w ramach programu Samsung Labo prowadzonego na ZUT wspólnie z tajwańskim koncernem. Realizowane są tam pomysły, które potem można wykorzystywać w praktyce -  m.in. symulator lotu, gra muzyczna czy aplikacja "Historyczny Szczecin" pozwalająca nakładać historyczne mapy Szczecina na współczesne plany miasta. Nowe technologie mogą też służyć ratownikom.

- My byliśmy pomysłodawacami tej aplikacji, opracował ją Kamil Maliński - dodaje Paweł Wężowski. - Wcześniej pracowaliśmy na papierowych meldunkach, aplikacja pomaga nam w koordynowaniu wszystkich naszych ruchów. Działa ona online. W czasie rzeczywistym możemy uzupełniać dane, wrzucać zdjęcia, monitorować czas odpoczynku grup poszukiwawczych etc. To wszystko z znacznym stopniu usprawnia system dowodzenia.

W OSP Wołczkowo obecnie służy 50 strażaków, w tym 25 z nich pracuje w Sekcji Poszukiwawczej z psami. Sekcja wykorzystuje do poszukiwań m.in. labradory, wyżły, owczarki. W styczniu, dzięki dofinansowaniu UE oraz środkom gminy Dobra, ratownicy dostaną nowy sprzęt – wóz specjalistyczny z nowoczesnym zapleczem technicznym. Będzie to jedyny taki pojazd w całym województwie.

©℗

(as)

Podpis: Ratownikom pomagają psy oraz nowe technologie.

Komentarze

Agnieszka, Szczecin
Obserwuję Ratowników z grupy Zachodniopomorskie Psy Ratownicze OSP Wołczkowo od kilku lat - świetni ludzie, którzy poświęcają swój czas,zaangażowanie, ciężko pracują i ryzykują dla innych (nawet jeśli nie każde poszukiwania są zakończone sukcesem, to ci ludzie nie siedzą przed telewizorem i nie oglądają serialu, tylko pomagają - a poszukiwania odbywają się niezależnie od godziny i pory roku...). Trzymajcie tak dalej!!! P.S. mała podpowiedź do jednego z komentarzy - to nie są barany, tylko psy - ale wiadomo cztery łapy, pysk, wydają dźwięki i biegają - łatwo pomylić ;)
2016-10-22 00:22:25
Gruby K.A.
Nie przejmujcie się złymi komentarzami... też chcieliby mieć się czym pochwalić ;) Życzę powodzenia i ciągłego rozwoju.
2016-10-21 10:17:49
M.Dem.
Do "Fala": "czemu ludzie są tacy podli i zawistni?". Bo jest proces znikczemniania. Będący elementem strategicznym totalitaryzmu. Tak samo jak proces kreacji bestialstwa zabijania. Szczególnie groźny gdy dotyczy dzieci. Znajdujących upodobanie w tym bestialstwie, wobec zwierząt i nie tylko. Gdzie jest zorganizowane działanie psychiatrów, psychologow, pedagogów specjalnych przeciwko temu przeksztalcaniu społeczenstw w zbrodnicze zbiorowiska? Zbiorowiska, na uzytek wizerunku ludzi dobrych, przebakuja o wymuszeniach. Prawda. Ale tez prawda, ze wymuszen nie trzeba aby zabijali ze szczegolnym okrucienstwem, gdy moga byc soba. Upodobania rodzicow przechodza na dzieci. Jako kult zwyczajowego "bohaterstwa" wielu srodowisk. Jak zaladowac w glowy beton psychicznie nie sprzyjajacy temu procesowi? Miroslawa Demianiec
2016-10-21 07:33:03
Powodzenia
Powodzenia i gratulacje!
2016-10-21 01:08:55
Konkurencyjne OSP
Znow konkurencyjne OSP sie odezwalo. Szkoda ze tylko hejtem moga sie poszczycic. Smutne.
2016-10-21 01:07:56
Bartosz
Bartek daj sobie spokoj z tymi komentarzami. To smutne i zalosne.
2016-10-21 01:03:26
RATOWNIK
Mialem rowniez mozliwosc pracowania z tymi baranami.Żal jakie hermetyczne srodowisko tam panuje .Szkoda :(
2016-10-20 22:21:58
Marek
Piekna inicjatywa. Zycze wytrwalosci w realizowanych celach! Oby motywacja do pracy Wam nie spadla. Wiele grup spoczywa na laurach i marudzi ale Wy dzialacie. Brawo!
2016-10-20 13:06:27
Ela
Życzę wytrwałości w działaniu. Powodzenia!!
2016-10-20 12:23:10
Piotr
Pełen profesjonalizm podczas akcji poszukiwawczych. Bardzo doświadczeni ratownicy z bardzo dobrze wyszkolonymi psami. Miałem okazje współpracować z grupą podczas poszukiwań.
2016-10-20 10:56:51
Bartek
Mialem przyjemnosc wspolpracowac z ta grupa. Sa specjalistami w swojej robocie. W tych poszukiwaniach zaginiony zostal odnaleziony. Grupa ujawnila jego cialo. Mimo tragicznego zakonczenia. Dzialania byly nieocenione. Szacun
2016-10-20 10:44:24
Lukasz C.
Bardzo interesujące. A wszystko dla poprawy bezpieczeństwa w naszym województwie.
2016-10-20 10:08:09
Czesiek
Uczestniczyłem kiedyś w akcji poszukiwawczej z ich udziałem jako mundurowy. Pełen profesjonalizm, doskonałe przygotowanie, fantastyczna robota i szybkość działań zrobiły na mnie duże wrażenie. Mimo iż nie znaleźliśmy wtedy zaginionego, to wyeliminowanie miejsc gdzie mógł się znaleźć było nieocenioną pomocą przy dalszych działaniach. Dobrze że taka jednostka nareszcie pojawiła się w naszym regionie, przez wiele lat tego brakowało. Z tego co słyszałem od innych mają sporo wyjazdów i zawsze można na nich polegać.
2016-10-20 10:03:14
Szymon L.
Dobrze, ze istnieje w naszym regionie tak profesjonalnie przygotowana grupa ;)
2016-10-20 09:50:12
Monika P.
Grupa z pasją i zaangażowaniem, cały czas pnie się do góry... SUPER !!! Oby tak dalej. Nie jedna jednostka Policji jest pod wielkim wrażeniem pracy Przewodników wraz z psami.
2016-10-20 09:38:31
Gosia
Brawo! Tak trzymać!
2016-10-20 09:34:40
OSP
To OSP przyczynilo sie do odnalezienia kilkunastu osob. Nie przez psy ale po przez swoje dzialania. Planistyke. Technike. Zespoly bez psow. Dzialania na miejscu zdarzenia. Ludzie to jednak sa podli i zawistni.
2016-10-20 09:19:48
Love
Przynajmniej mają kogo szukać.... Panie van Helsing
2016-10-20 09:18:55
Narnia
A mi bardzo podoba się ta grupa, robią to bo lubią, a przy tym pomagają innym. Dobrze wiedzieć że w razie potrzeby są ludzie na których można liczyć. Życzę Wam dużo wytrwałości. Nie zwracajcie uwagi na ludzi którzy Wam źle życzą. Zawsze znajdzie się ktoś komu coś niepasuje.
2016-10-20 09:18:53
Andzia
Mam nadzieję spotkać grupę na jakimś festynie :) moje dzieciaki uwielbiają psich bohaterów
2016-10-20 09:16:53
Fala
A odnalezienie tego mezczyzny w Dargobadz i w lubuskim zwlok to dla rodzin przeciez bardzo wazne. Czemu ludzie sa tacy zawistni i podli nie rozumiem.
2016-10-20 09:15:49
Kamila
Grupa się rozwija... Cały czas do przodu :) oby tak dalej!!! Super
2016-10-20 09:10:52
Odnalezienie
Oczywiscie ze odnalezli przewertuj posty wstecz i powiedz to rodzinom ktorych zaginionych odnalezli martwych i zywych ale co moze o tym powiedziec zazdrosny strazak OSP komentujacy na spolecznosciowym profilu jako anonim ;)
2016-10-20 09:07:17
Lukasz
Wielkie brawa ;) jedyna taka grupa na całe województwo. Miło słyszeć, że tak prężnie się rozwijają. Inne grupy powinny brać przykład z ich postawy ;)
2016-10-20 09:02:31
van Helsing
super, choć nigdy nikogo nie odnaleźli, a musieli szukać własnych psów bo tak cudownie wyszkolone...
2016-10-20 08:49:58
Patryk K.
Ciekawe połączenie techniki i psów w ratownictwie.
2016-10-20 08:38:32
brawo
Wspaniale wiadomosci ;)
2016-10-19 20:46:34
Kasia B.
Niezwykle aktywna i pomysłowa grupa, co chwilę nowe wieści o ich działalności... Super!
2016-10-19 20:29:25