czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Morze zabrało plażę

Morze zabrało plażę

Morze zabrało plażę
Data publikacji: 2015-07-20 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:19
Wywietleń: 289 2876

Gwałtowne procesy erozyjne brzegu morskiego dotknęły fragment plaży w Mrzeżynie i Międzyzdrojach. Choć z końcem zimowej pory morze z reguły oddaje zagrabiony w czasie sztormów piasek, tym razem w zaledwie parę tygodni zniknęło pod wodą kilka metrów plaży. – Obserwujemy te miejsca, jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, rozważymy sztuczne zasilenie – mówi Ewa Wieczorek, rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie.

– To było nasze ulubione miejsce na plażowanie, a teraz plaża zniknęła pod wodą, a zejście jest w tym miejscu zamknięte – mówi Konrad Koza z Siedlec, który od lat odwiedza z rodziną Mrzeżyno. – Zejście może teraz służyć wyłącznie jako platforma widokowa, a żeby przejść plażą od portu w kierunku wschodnim, trzeba przedzierać się pod metalową konstrukcją, wąską ścieżką, bo brzegiem jest to niemożliwe – relacjonuje zdziwiony turysta.

Zdziwieni nie są pracownicy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Od kilku tygodni w rejonie plaży w Mrzeżynie, ale i w Międzyzdrojach obserwowana jest dość gwałtowna erozja brzegu. Z reguły plaży ubywa jesienią i zimą. Z początkiem roku morze oddaje piasek, nanosząc go ponownie na brzeg. Jeszcze w marcu w rejonie zamkniętego obecnie zejścia w Mrzeżynie odległość od metalowej platformy do brzegu wynosiła około 3-4 metrów. Teraz u jej podnóża pieni się morska kipiel, zaś z wody wystają betonowe elementy.

– Mamy w tej chwili dwa takie miejsca na wybrzeżu – Mrzeżyno i Międzyzdroje (przy molo), gdzie utworzyły się spore zatoki erozyjne – tłumaczy Ewa Wieczorek, rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Charakteryzują się wysoką dynamiką procesów brzegowych, tzn. plaży na przemian ubywa, a wkrótce potem w sposób naturalny szybko przybywa. Obserwujemy te miejsca i jeżeli po zimie 2015/2016 sytuacja nie ulegnie w sposób naturalny znaczącej poprawie, rozważymy wykonanie sztucznego zasilania na tych odcinkach plaży – mówi rzecznik dodając, że sytuacja może w ciągu kilku tygodni się zmienić.

– Morze odda równie szybko zabrany materiał. W ostatnich tygodniach nie było sztormów, wszystko wskazuje na to, że piasek znajduje się w bliskim podbrzeżu. Wkrótce w tym miejscu może pojawić się mielizna i nieduże jezioro, które po jakimś czasie wypełni się piaskiem i plaża poszerzy się w tym miejscu – tłumaczy Piotr Domaradzki, szef Inspektoratu Ochrony Wybrzeża w szczecińskim Urzędzie Morskim.

Tekst i fot. Marzena DOMARADZKA

Podpis:

Jeszcze w marcu w rejonie zamkniętego obecnie zejścia w Mrzeżynie odległość od metalowej platformy do brzegu wynosiła około 3-4 metrów. Teraz u jej podnóża pieni się morska kipiel, zaś z wody wystają betonowe elementy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi