czwartek, 14 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Morze zabrało plażę

Morze zabrało plażę

Morze zabrało plażę
Data publikacji: 2015-07-20 11:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:19
Wywietleń: 354 2876

Gwałtowne procesy erozyjne brzegu morskiego dotknęły fragment plaży w Mrzeżynie i Międzyzdrojach. Choć z końcem zimowej pory morze z reguły oddaje zagrabiony w czasie sztormów piasek, tym razem w zaledwie parę tygodni zniknęło pod wodą kilka metrów plaży. – Obserwujemy te miejsca, jeśli sytuacja nie ulegnie zmianie, rozważymy sztuczne zasilenie – mówi Ewa Wieczorek, rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie.

– To było nasze ulubione miejsce na plażowanie, a teraz plaża zniknęła pod wodą, a zejście jest w tym miejscu zamknięte – mówi Konrad Koza z Siedlec, który od lat odwiedza z rodziną Mrzeżyno. – Zejście może teraz służyć wyłącznie jako platforma widokowa, a żeby przejść plażą od portu w kierunku wschodnim, trzeba przedzierać się pod metalową konstrukcją, wąską ścieżką, bo brzegiem jest to niemożliwe – relacjonuje zdziwiony turysta.

Zdziwieni nie są pracownicy Urzędu Morskiego w Szczecinie. Od kilku tygodni w rejonie plaży w Mrzeżynie, ale i w Międzyzdrojach obserwowana jest dość gwałtowna erozja brzegu. Z reguły plaży ubywa jesienią i zimą. Z początkiem roku morze oddaje piasek, nanosząc go ponownie na brzeg. Jeszcze w marcu w rejonie zamkniętego obecnie zejścia w Mrzeżynie odległość od metalowej platformy do brzegu wynosiła około 3-4 metrów. Teraz u jej podnóża pieni się morska kipiel, zaś z wody wystają betonowe elementy.

– Mamy w tej chwili dwa takie miejsca na wybrzeżu – Mrzeżyno i Międzyzdroje (przy molo), gdzie utworzyły się spore zatoki erozyjne – tłumaczy Ewa Wieczorek, rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie. – Charakteryzują się wysoką dynamiką procesów brzegowych, tzn. plaży na przemian ubywa, a wkrótce potem w sposób naturalny szybko przybywa. Obserwujemy te miejsca i jeżeli po zimie 2015/2016 sytuacja nie ulegnie w sposób naturalny znaczącej poprawie, rozważymy wykonanie sztucznego zasilania na tych odcinkach plaży – mówi rzecznik dodając, że sytuacja może w ciągu kilku tygodni się zmienić.

– Morze odda równie szybko zabrany materiał. W ostatnich tygodniach nie było sztormów, wszystko wskazuje na to, że piasek znajduje się w bliskim podbrzeżu. Wkrótce w tym miejscu może pojawić się mielizna i nieduże jezioro, które po jakimś czasie wypełni się piaskiem i plaża poszerzy się w tym miejscu – tłumaczy Piotr Domaradzki, szef Inspektoratu Ochrony Wybrzeża w szczecińskim Urzędzie Morskim.

Tekst i fot. Marzena DOMARADZKA

Podpis:

Jeszcze w marcu w rejonie zamkniętego obecnie zejścia w Mrzeżynie odległość od metalowej platformy do brzegu wynosiła około 3-4 metrów. Teraz u jej podnóża pieni się morska kipiel, zaś z wody wystają betonowe elementy.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje