piątek, 15 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Morawiecki i jego plan w Szczecinie

Morawiecki i jego plan w Szczecinie

Morawiecki i jego plan w Szczecinie
Data publikacji: 2016-07-13 19:02
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:49
Wywietleń: 3172 144036

Przemysł stoczniowy według wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego, to jedno z kół zamachowych polskiej gospodarki. Jego odbudowę oraz wykonanie innych projektów infrastrukturalnych na Pomorzu Zachodnim, drogowych i kolejowych, zapowiedział podczas środowej wizyty w Szczecinie.

– Dziś miałem okazję zobaczyć, jak wielki potencjał drzemie w dawnej Stoczni Szczecińskiej – mówił wicepremier w środę (13 lipca) na konferencji w stoczniowej świetlicy. – Potencjał niewykorzystany i zmarnowany w ostatnich latach. Stan prawny i organizacyjny nie służył właściwemu wykorzystaniu myśli inżynieryjnej. Dziś coś, co wydawało się niemożliwe, staje się rzeczywiste. Kilka tygodni temu podpisaliśmy finansowanie budowy dwóch promów. Dziś jest punkt startu. W tym miejscu chciałbym złożyć hołd tym, którzy w 1970 i ’80 roku postawili pierwsze kroki ku polskiej wolności. My dziś stawiamy tu pierwsze kroki do odbudowy przemysłu stoczniowego.

Wicepremier Morawiecki dodał, że w kilka miesięcy udało się zrobić więcej niż w kilka minionych lat, gdy wyprzedawano majątek.

– Może pozostała część Polski nie do końca czuje przemysł stoczniowy, ja uważam, że to jedno z najważniejszych kół zamachowych polskiej gospodarki – stwierdził.

Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, przypomniał, że zaprezentowana kilka miesięcy temu ustawa stoczniowa wkrótce będzie przyjęta przez Senat. Ma wejść w życie od początku przyszłego roku.

– Chcemy, by prezydent podpisał ją w okolicach sierpnia – zaznaczył minister. – To ustawa zasadnicza dla odbudowy przemysłu stoczniowego, odbudowy konkurencji, a przede wszystkim odbudowy Stoczni Szczecińskiej i stoczni Gryfia.

Była mowa także o rozbudowie infrastruktury drogowej, budowie tunelu w Świnoujściu, inwestycjach kolejowych i przemyśle chemicznym. ©℗
(masz, ek)

Więcej w czwartkowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu z 14 lipca 2016 r.

Na zdjęciu: Konferencja prasowa Joachima Brudzińskiego, Mateusza Morawieckiego i Marka Gróbarczyka w hali Stoczni Szczecińskiej

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

@PiS zadłuży całą Polskę
Tak, tak :) Właśnie stocznia, o której piszemy jest przykładem tego "rozwoju".
2016-07-14 23:57:29
POZNANIAK
SZCZECIN JEST TERAZ NA TAPECIE ,WSZYSCY O WAS MÓWIA. CHODZI MI O STAJNIE SZCZECIŃSKA W KONTEKŚCIE ŚWIATA PIŁKARSKIEGO I NATALKI SIWIEC. SZCZECIN JEST TYLKO Z TEGO ZNANY.
2016-07-14 22:59:09
doker
Już wszystkie promy zabukowali spawacze z Norwegii. Walą drzwaimi i oknami do Szczecina. Przecież tu na nich czeka praca i socjal
2016-07-14 19:21:10
musti
BRAWO I JESZCZE RAZ BRAWO za mądre słowa panie wicepremierze (szkoda,że nie PREMIERZE).Jeszcze przez następne 100 lat nie będzie tańszego transportu jak wodny i morski.Surowce,a w szczególności metale ziem rzadkich kończą się na lądzie i ludzkość będzie zmuszona ich szukać i wydobywać z dna morskiego i oceanicznego,oraz z obu biegunów.Przemysł stoczniowy był,jest i na pewno będzie PERSPEKTYWICZNY,czy się to komuś podoba,czy nie !!!!!!! Przypomnę,że jeszcze nie tak dawno stocznia Szczecińska była pierwsza w europie i piąta na świecie.Budowała skomplikowane i innowacyjne technicznie statki,a nawet kompleksy podwodne do badania dna morskiego.Jak wróci przemysł do Szczecina to i miasto zacznie się znowu rozwijać.
2016-07-14 14:53:04
@@ Pis zadłuży całą Polskę
Za PO przynajmniej Polska się rozwijała, teraz czeka nas stagnacja.
2016-07-14 11:08:36
@PiS zadłuży całą Polskę
PO podczas swoich rządów podwoiło wartość długu nie odbudowując przemysłu, wyprzedając co popadnie (łącznie z dochodową kolejką na Kasprowy) i zatrudniając kolesi w nieistniejących elektrowniach atomowych. To ci nie przeszkadzało??
2016-07-14 09:42:41
PiS zadłuży całą Polskę
a te kredyty będą spłacać jeszcze nasze dzieci
2016-07-14 09:02:49
Zadnej stoczni nie będzie
Bo nie ma na to pieniędzy. PiS tylko łudzi Szczecinian
2016-07-14 08:38:52
dexter
dziś dopiero zobaczył... ale ustawę przygotowywał na podstawie wskazań wróżbity Macieja oraz dyspozycji Jarka Włosonosego. co za baran.
2016-07-14 08:10:27
Plażing
Zylc ma rację. Po co Szczecinowi stocznia, skoro teraz miasto jest jedynie przystanią dla jachtów niemieckich emerytów. Wystarczy trochę piasku i już osiadająca wyspa staje się nibyplażą.
2016-07-14 07:35:11
olo
premierczyk, ja wiem że pIs rządzi, ale nie przyjeżdżaj już do mojego miasta snuć fantasmagorie p.s. pozdrów tatusia, a tatuś Kukiza
2016-07-14 01:01:48
ala66
http://szczecin.wyborcza.pl/szczecin/1,34959,17244558,PZM_zamowila_kolejne_statki_w_Chinach__Polacy_budowac.html
2016-07-14 00:08:01
@Zylc
Tak, masz rację. To bardzo smutne, że PiS próbuje przywrócić przemysł Szczecinowi. A swoją drogą zmień dilera lub bierz połowę...
2016-07-13 23:32:33
Zylc
PIS obieca wszystko podobno Niemcy jak się dowiedzieli, że w Szczecinie będą budowane promy mają zamknąć stocznię w Papenburgu. Prom powstanie bo taka jest wola polityczna, ekonomia nie ma tu nic do rzeczy. Zastanawiam się, co stanie się z tymi ludźmi po zakończeniu kadencji i co wtedy powiedzą Polakom?
2016-07-13 23:00:17
miro
PIS nic nie robi tylko jak można przeczytać we wszystkich gazetach kasę rozdaje ale swoim np. od 01/2016 Szydło wydała 30 milionów na bzdury (strefa kibica, filiżanki), szkoła jej męża dostała własnie 20 milionów, 17 milionów poszło na premie dla pracowników ministerstw,szczyt kobiet organizowany przez Szydło 128 tys. itd. Ale najlpeszy numer powiedział dzisiaj Kaczor cyt. -"My mogliśmy rozpocząć działalność, bo zastępcą Lecha Wałęsy w Solidarności, potężną postacią faktycznie kierującą związkiem był mój brat" To już nie straszne to przeraża.
2016-07-13 22:29:59
Rządzicie ponad pół roku i jakoś dla szczecina nic jeszcze nie zrobiliście
Zobaczymy co będzie za rok.
2016-07-13 22:11:42
Konrad
Nie jestem fanem tej opcji politycznej ale przedstawione perespektywy oby się spełniły.
2016-07-13 22:02:47