piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Miasto w barszczu

Miasto w barszczu

Miasto w barszczu
Data publikacji: 2015-07-14 21:56
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:20
Wywietleń: 223 4070

Parzy w stopniu zagrażającym zdrowiu, nawet życiu, ludzi i zwierząt. Powodując rany zabliźniające się latami. Jako gatunek obcy, inwazyjny, niszczy też środowisko. Kraj przeciwko niemu - czyli barszczowi Sosnowskiego - wytoczył działa i ruszył na wojnę. Także w Szczecinie najwyraźniej przestano ignorować niebezpieczeństwo. Choć nakłady finansowe z tym związane wciąż mają wymiar raczej symboliczny.

Miasto na zwalczanie niebezpiecznego barszczu, który w tym roku już pochłonął jedną ofiarę śmiertelną, zarezerwowało 12 tys. zł. Teraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał dotację na zwalczanie tej parzącej rośliny w szczecińskich lasach miejskich. Stanowi 75 proc. z blisko 17 tys. zł, jakie Zakład Usług Komunalnych przeznaczył w tym roku na realizację tego zadania.
To ledwie kropla w morzu potrzeb, bo barszcz opanowuje coraz to nowe rejony miasta: od Gumieniec, przez park Kasprowicza i Jez. Rusałka, po Wielgowo. Ostatnio jego skupiska odkryto przy ul. Smoczej: około 100 roślin, o wysokości do 5 metrów. Jak więc ZUK przy tak niewielkich środkach zamierza zwalczać barszczu inwazję?

- Na terenie Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego Dolina Siedmiu Młynów roślina jest usuwana metodą mechaniczną. To ze względu na obszar objęty ochroną, na którym nie można stosować środków chemicznych - informuje Andrzej Kus, rzecznik ZUK. - Zaś na pozostałym obszarze wykorzystywane są dodatkowo środki chemiczne. Zadanie realizowane jest poprzez specjalistyczną firmę zewnętrzną, która usuwa inwazyjną roślinę.

To - przypomnijmy - inaczej niż na pozostałych terenach. Choćby w rejonie pl. Słowińców, gdzie dla zwalczania niebezpiecznej rośliny ZUK posłużył się osobami zatrudnionymi w ramach robót interwencyjnych. ©℗

Więcej czytaj w "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO

Fot. Michał WILKOCKI

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi