poniedziałek, 19 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Miasto w barszczu

Miasto w barszczu

Miasto w barszczu
Data publikacji: 2015-07-14 21:56
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:06
Wywietleń: 246 4070

Parzy w stopniu zagrażającym zdrowiu, nawet życiu, ludzi i zwierząt. Powodując rany zabliźniające się latami. Jako gatunek obcy, inwazyjny, niszczy też środowisko. Kraj przeciwko niemu - czyli barszczowi Sosnowskiego - wytoczył działa i ruszył na wojnę. Także w Szczecinie najwyraźniej przestano ignorować niebezpieczeństwo. Choć nakłady finansowe z tym związane wciąż mają wymiar raczej symboliczny.

Miasto na zwalczanie niebezpiecznego barszczu, który w tym roku już pochłonął jedną ofiarę śmiertelną, zarezerwowało 12 tys. zł. Teraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przyznał dotację na zwalczanie tej parzącej rośliny w szczecińskich lasach miejskich. Stanowi 75 proc. z blisko 17 tys. zł, jakie Zakład Usług Komunalnych przeznaczył w tym roku na realizację tego zadania.
To ledwie kropla w morzu potrzeb, bo barszcz opanowuje coraz to nowe rejony miasta: od Gumieniec, przez park Kasprowicza i Jez. Rusałka, po Wielgowo. Ostatnio jego skupiska odkryto przy ul. Smoczej: około 100 roślin, o wysokości do 5 metrów. Jak więc ZUK przy tak niewielkich środkach zamierza zwalczać barszczu inwazję?

- Na terenie Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego Dolina Siedmiu Młynów roślina jest usuwana metodą mechaniczną. To ze względu na obszar objęty ochroną, na którym nie można stosować środków chemicznych - informuje Andrzej Kus, rzecznik ZUK. - Zaś na pozostałym obszarze wykorzystywane są dodatkowo środki chemiczne. Zadanie realizowane jest poprzez specjalistyczną firmę zewnętrzną, która usuwa inwazyjną roślinę.

To - przypomnijmy - inaczej niż na pozostałych terenach. Choćby w rejonie pl. Słowińców, gdzie dla zwalczania niebezpiecznej rośliny ZUK posłużył się osobami zatrudnionymi w ramach robót interwencyjnych. ©℗

Więcej czytaj w "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO

Fot. Michał WILKOCKI

 

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-1
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy