piątek, 20 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Metropolia szybką ścieżką?

Metropolia szybką ścieżką?

Metropolia szybką ścieżką?
Data publikacji: 2015-08-05 17:43
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:23
Wywietleń: 1361 8102

Po wielu miesiącach ciszy nagle przyspieszyły prace nad ustrojem metropolii. Podstawą jest projekt PO z 2013 roku, ale dziś już w zupełnie nowym kształcie. Przedstawiciele ministerstwa administracji i cyfryzacji zapowiadają, że ustawa mogłaby być głosowana jeszcze w tym miesiącu. Prezydent Szczecina jest ostrożny w ocenie zarówno projektu, jak i tempa w jakim prawo jest uchwalane.

Dotychczasowe rozwiązania przewidywały jedynie dobrowolne formy współpracy. Jedna z propozycji z 2013 roku zakładała zbudowanie nowego szczebla samorządu - powiatu metropolitalnego. Nowy projekt wprowadza związek metropolitalny. Ustawa zakłada, że „będzie formą współpracy gmin i powiatów" Ma mieć osobowość prawną i będzie wykonywał zadania publiczne w imieniu własnym i na własną odpowiedzialność. Tworzyć związek będzie Rada Ministrów, która ustali też jego nazwę oraz siedzibę władz. Wśród warunków jego powstania jest m.in. to, że obejmuje on obszar zamieszkały przez co najmniej przez 500 000 mieszkańców, a w jego skład wchodzi miasto na prawach powiatu, będące siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Powołanie nowego ciała będzie wymagało konsultacji, oraz zgody co najmniej 50 proc. gmin i 70 proc. powiatów mających wejść w jego granice.

- Proszę traktować to jako komentarz nieoficjalny, opinię, ponieważ Unia Metropolii Polskich, do której miasto Szczecin  przygotowuje oficjalne stanowisko UMP - mówi Piotr Krzystek, prezydent Szczecina. Na dziś zaskakujące może być tempo prac, a dokładnie ich przyśpieszenie. Przedwyborcze? Ogólna ocena jest ostrożna, na dziś za mało mamy szczegółowych informacji. Dotychczas mówiło się o powiatach metropolitalnych, teraz pojawia się pojęcie związku metropolitalnego. Z czego wynika ta zmiana? Nie wiadomo.  Niezależnie od samej nazwy wydaje się, że zakres zadań realizowanych przez związek lub powiat metropolitalny został znacznie zawężony w stosunku do zadań realizowanych przez gminy czy powiaty (bezpieczeństwo, edukacja, pomoc społeczna itp). Dziś większość tych zadań może być realizowana bez tej ustawy. ©℗

Artur RATUSZYŃSKI

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi