poniedziałek, 20 listopada 2017.
Strona główna > Wiadomości > Masło i słodkości. Nasze nowe przysmaki

Masło i słodkości. Nasze nowe przysmaki

Masło i słodkości. Nasze nowe przysmaki
Data publikacji: 2017-10-20 15:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-21 02:01
Wywietleń: 633 297476

Na Liście Produktów Tradycyjnych prowadzonej przez Ministerstwo Rolnictwa pojawiły się nowe przysmaki z naszego województwa. To: jabłuszka w koszulkach, masło ostrowieckie i miody rusinowskie. Tym samym Zachodniopomorskie ma już 45 produktów tradycyjnych.

Ze Szczecina pochodzi jeden z najmłodszych produktów tradycyjnych Pomorza Zachodniego. Mowa o jabłuszkach w koszulkach, czyli krucho-drożdżowych ciasteczkach, wypiekanych już od ponad pół wieku i wciąż według tego samego przepisu w Zespole Szkół Nr 6 im. Mikołaja Reja, czyli popularnym „Gastronomiku”.

– Najlepszy smak jabłuszek w koszulkach uzyskuje się dzięki użyciu do ich wypieku dwóch odmian jabłek, tj. Ligol i Champion, z jabłoni porastających obficie sady ziem Pomorza Zachodniego – czytamy w opisie produktu, który 27 września br. został wpisany na listę prowadzoną przez ministra rolnictwa.

Tego samego dnia zarejestrowany został inny nasz słodki przysmak – miody rusinowskie. Pod tą nazwą kryją się miody: gryczany, wielokwiatowy, rzepakowy, lipowy, mniszkowy, faceliowy i ze spadzi liściastej, które od kilkudziesięciu już lat wytwarzane są na bazie roślin występujących wokół wsi Rusinowo, w gminie Postomino.

Zachodniopomorskie doczekało się także pierwszego produktu tradycyjnego w kategorii Oleje i tłuszcze. Z końcem września na ministerialną listę wpisane zostało masło ostrowieckie (nazwa pochodzi od wsi Ostrowiec w powiecie wałeckim). Do jego produkcji używa się mleka pozyskiwanego od krów z własnego gospodarstwa, a śmietanę ubija się jak przed laty drewnianą kierznią lub kierzynką. 

(reg)

Komentarze

Uwaga
ZA DUZO... Masla i roznego rodzaju tluszczow oraz Slodkosci... gwarantuje juz po 50-ce pozapychnie zyl Kolesterolem i tzw. Ataki Serca - gdzie o Nadwadze i Cukrzycy juz nie wspomne !!
2017-10-21 00:08:16
Jan Glowacki
Te wszystkie przysmaki i tradycyjne delicje to moja babcia wyrabiala juz 100 lat temu! Tylko wtedy nie bylo Junii Jeloropejskiej i nikt sie tym nie chwalil.
2017-10-20 16:31:33

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi