sobota, 20 stycznia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Mandat to dopiero początek…

Mandat to dopiero początek…

Mandat to dopiero początek…
Data publikacji: 2017-12-11 08:22
Ostatnia aktualizacja: 2017-12-12 15:11
Wywietleń: 3423 304722

Nawet po 10 latach możemy ponieść konsekwencje jazdy bez biletu. Beztroskie zachowanie ucznia czy studenta, który uważa, że nic mu nie można zrobić, bo nie ma dochodów czy majątku, niejedną osobę już zaskoczyło, gdy stała się ojcem rodziny i szanowanym pracownikiem. A kara finansowa to tylko część problemów.

– W 2017 roku wystawionych zostało już 34 358 wezwań do zapłaty z tytułu przejazdu bez ważnego biletu – informuje Szymon Wasilewski z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego w Szczecinie. – Łączna kwota należności do zapłaty z tytułu opłat dodatkowych w roku 2017 wynosi (dane z piątku, 8 grudnia 2017 r. – przyp. red.) 7 050 330,40 zł.

Dla niektórych gapowiczów jazda bez biletu to najwyraźniej hobby lub po prostu naczelna zasada. Szczeciński rekordzista w tym roku został złapany bez biletu już 10 razy. Ile razy jechał „na gapę”? Pewnie sam nie wie. Jego tegoroczny dług wobec ZDiTM wynosi 2 tys. 560 zł.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 11 grudnia 2017 r.

Tekst i fot. Tomasz TOKARZEWSKI

Komentarze

@Kanar
Kanar, czyli debil i cham w jednym. Są sytuacje, których, debilu, nie jesteś w stanie pojąć. Normalni ludzie wiedzą, że czasem mogą być w sytuacji, gdy chcą pojechać tramwajem, a nie mają biletów. Właśnie dlatego wstawiono tam, debilu, te wszystkie niedziałające automaty i posadzili, debilu, tych wszystkich chamskich kierowców, nalepiając im za plecami naklejkę z informacją, że sprzedają bilety. A tacy debile jak ty mają obowiązek brać to pod uwagę, a nie podnosić normy przodownictwa pracy w wystawianiu debilnych mandatów, za debilne standardy w debilnym ZdiTM zatrudniającym debili (a przynajmniej jednego debila, który podaje się za kanara) Ba, nie wszystkie automaty przyjmują monety, a wtedy kierowca jest jeszcze bardziej chamski. Więc, debilu, przeproś i wyłącz internet.
2017-12-12 14:49:29
Kanar
Kupcie sobie jelenie kilka biletów na zapas i miejcie je zawsze ze sobą zamiast płakać tu jak dzieci! Co z was wyrośnie albo już wyrosło? Chyba jakieś inwalidztwo umysłowe. Mandat za brak biletu powinien przychodzić do zakładu pracy, żeby każdy wiedział z jakim nieprzewidującym debilem pracuje.
2017-12-12 10:52:01
321
@Wera :wyrób sobie bezplatnie karte SKA- szczegoly na stronie zditm,mozesz przez internet wtedy doladowac karte i kupic sieciowke
2017-12-12 10:50:15
Wera
Ogólnie to jeżdżę na miesięcznym, kupuje regularnie, jednak czasami mam dni "bez sieciówki", a wtedy następuje masakra. Biletomat nie działa, kierowca nie sprzedaje, te na dworze też rzadko ostatnio działają, a kupno biletu za kartę graniczy z cudem, nawet zaopatrzyłam się w aplikacje Mobilet, ale niestety zapominam doładować zazwyczaj konto... staram się kupować bilet "na zaś', bo na działający poprawnie ZDITM nie ma co liczyć.
2017-12-12 08:56:26
Żenada
Biletomat nieczynny, nie działa, a kierowca śmieje się ze mnie, że bzdury gadam i biletu nie sprzeda. Zajmijcie się najpierw sobą. Ten ZdiTM jest po prostu śmieszny.
2017-12-12 06:58:33
Tomisław
Ja zawsze kasuje bilet. I jestem z tego dumny.
2017-12-11 18:17:57
Xxx
Nic absolutnie zditm w sądzie gapowicza nie może zrobić wiecie dlaczego? 1.W polskim prawie jest wyraźnie napisane że maxymalna kara nałożona na gapowicza to-najniższa wartość biletu x 50 czyli w tym przypadku 1zł x 50=50zł, więc skąd kwota 180zł??? 2.Zgodnie z ustawą odstetki po nałożeniu kary np z 50zł po roku czasu narosna gdzieś do 60zł, wiec jakim prawem w niespełna tydzień z 180zł robi się 250zł??? Jak jedziecie pociagiem i złapie was konduktor to dostajecie 250zł kary bo 5zł x50=250zl i to trzeba zapłacić tak samo jest z mandatami policyjnymi za parkowanie itd one są zgodne z prawem, ale po otrzymaniu mandatu od kanara zditm może go wyrzucić do kosza dziwię się że jeszcze im za to nikt się nie dobral do...
2017-12-11 13:34:37
........
Pluton egzekucyjny to za głupotę, było ukraść kamienicę, a nie jaździć na gapę. Czekam, kiedy sąd skaże na dożywocie babcię, która zjadła cukierek w w markecie.
2017-12-11 13:31:53
o
Przepisów dotyczących przedawnienia roszczeń wynikających z mandatu za jazdę bez biletu należy szukać w ustawie Prawo przewozowe. Zgodnie z art. 77 tejże ustawy roszczenia z tego tytułu przedawniają się z upływem roku.
2017-12-11 13:18:04
Student
A w tle oczywiście niesprawnie działający, wyłączony?? kasownik elektroniczny firmy gmv, europejskiej, światowej firmy, która swój system określa jako inteligentny a nam serwuję bubel, żałosne( po zdjęciu nie widać żeby było zrobione w zajezdni). Część kar jest nabijana przez niesprawne biletomaty, ''biedni'' turyści oraz studenci biorą za pewnik, że kupią sobie bilecik, a tu proszę niespodzianka, jeszcze łaskawie kierowca sprzeda bo to przecież nam tylko ma zależeć na kupnie. System działa od dwóch lat a teraz jeszcze trudniej jest dostać bilet, bo kioski poznikały. Ani widu ani słychu o jakichkolwiek nabijanych karach za fuszerkę, za rok mija okres gwarancyjny czy kogoś w tym mieście obchodzi, że miasto może zostać z bublem bez poniesionych konsekwencji dla producenta?
2017-12-11 12:43:11
Miś na Miarę
W dalszych planach pewnie zabór majątku, dożywocie a może i pluton egzekucyjny?
2017-12-11 11:35:34
321
Biletów głownie nie kasuje patola sebixowa jak to oni mowia ze maja bilet roczny niewidoczny, a pozatym im sie wszystko nalezy i to za darmo,dowalac kary po 10 tys ,bedzie na nowe autobusy.
2017-12-11 10:52:29
henk
ok kierowca karany za to i za tamto dobre, zarabia 2000zl odpowiedzialność za zycie wielu osob a popierdolki nic nie robiące zarabiają tyle samo przy stalym grafiku i wolnych swietach
2017-12-11 10:48:58
wq
A to ciekawe, przecież wszystkie tego typu roszczenia przedawniają się po trzech latach. Szkoda, że nie napisaliście na jakiej podstawie ZDiTM chce stosować własne wymysły.
2017-12-11 10:26:01
Olo
Albo lepszy przykład autobus spuznia sie 1 min i co wszystko ok? A jak ja przyjadę 1 min wiecej i co mam mandat paranoja
2017-12-11 10:24:00
Ani@
a kiedy ZDiTM nałoży kary na siebie lub firmę odpowiedzialną za niedziałające biletomaty w autobusach/tramwajach oraz na kierowców, którzy w czasie tych awarii odmawiają sprzedaży biletów pasażerom?
2017-12-11 09:04:58