środa, 24 stycznia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Lek neurologiczny w opakowaniu leku na serce?

Lek neurologiczny w opakowaniu leku na serce? (akt. 1)

Lek neurologiczny w opakowaniu leku na serce?
Data publikacji: 2016-09-06 18:33
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:54
Wywietleń: 1312 153826

W całym kraju wycofywane są niektóre serie leku Atram (stosowany w schorzeniach kardiologicznych). Istnieje ryzyko, że w opakowaniu tego produktu może być inny lek - Neurol (lek neurologiczny).

Ostrzeżenie zostało wydane w międzynarodowym systemie bezpieczeństwa. Prawdopodobnie preparat ten będzie wycofywany nie tylko z aptek i hurtowni, ale także apteczek samych pacjentów. Konferencję prasową w tej sprawie zwołał na wtorek, na godz. 18, Główny Inspektor Farmaceutyczny. 

(sag)

Fot. Dariusz GORAJSKI (arch.)

Tutaj cała treść decyzji:
file:///C:/Users/aspir/Downloads/WC_2016-09-06-029%20(2).pdf

 

* * * 

Informacja PAP

Pacjenci są proszeni o zwrot do aptek trzech serii leku kardiologicznego Atram - poinformował we wtorek PAP rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Paweł Trzciński. Znaleziono dowody, że substancja ta została pomieszana z innym lekiem.

Chodzi o serie 2561215 i 2510216 (w obu przypadkach chodzi o tabletki Atram 12,5 mg) oraz serię 2010216 (tabletki Atram 6,25 mg). Daty ważności leków to listopad 2017 r. (seria 2561215) i styczeń 2018 r. (pozostałe dwie serie).

Decyzję podjęto w związku z zagrożeniem zdrowia publicznego wynikającym z pomieszania produktów leczniczych Neurol (lek psychotropowy) i Atram (lek kardiologiczny).

Jak powiedział PAP Trzciński, obie substancje już wcześniej zostały wstrzymane w obrocie - od połowy sierpnia nie można było ich kupić. Podejrzewano, że produkty zostały pomieszane. Wykryła to kontrola GIF w jednej z hurtowni. Informacja ta została przekazana do Czech, gdzie lek jest produkowany. Czeski urząd uznał, że zagrożenie jest na tyle poważne, że rozesłał ostrzeżenie (tzw. rapid alert) do pozostałych krajów europejskich w związku z podejrzeniem wystąpienia niebezpiecznych dla zdrowia konsekwencji.

- Na początku wstrzymaliśmy obrót oboma lekami. Nie wiedzieliśmy, jak duże jest niebezpieczeństwo. Musieliśmy poczekać na informację od Czechów. Dowody na to, że rzeczywiście doszło do pomieszania, zostały znalezione tylko w Atramie" - powiedział Trzciński.

GIF zdecydował, że określone serie Atramu zostaną wycofane z poziomu pacjenta. Oznacza to, że pacjenci są proszeni o zwrot określonych serii leku do aptek.

GIF nadal prowadzi postępowanie, czy podjąć decyzję o wycofaniu leku Neurol, ale w tym przypadku - jak powiedział Trzciński - nie ma dowodów na pomieszanie substancji.

Atram jest wskazany w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego, przewlekłej, stabilnej dławicy piersiowej oraz wspomagającym umiarkowanej lub ciężkiej stabilnej, przewlekłej niewydolności serca. Podmiotem odpowiedzialnym w przypadku Atramu jest czeska spółka Zentiva, jej przedstawicielem w Polsce jest Sanofi-Aventis.

 (PAP)

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
7
na godz. 12:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy