piątek, 24 listopada 2017.
Strona główna > Wiadomości > Kto miesza w barszczu

Kto miesza w barszczu

Kto miesza w barszczu
Data publikacji: 2015-08-12 08:21
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-08 00:50
Wywietleń: 42 11296

Jeszcze w lipcu radni jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie zwalczania barszczu Sosnowskiego w Szczecinie. Teraz wojewoda zachodniopomorski bada jej zgodność z prawem. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że nawet wiceprezydent Szczecina nie jest w stanie wyjaśnić, dlaczego uchwała w sprawie tak ważnej, jak zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców miasta, zawiera zapis o 14-dniowym vacatio legis.

- Wszczęcie postępowania nadzorczego nie przesądza o sprawie - zapewnia Agnieszka Muchla, rzeczniczka wojewody. - Trwa proces nadzoru i kontroli nad uchwałą. Badana jest jej zgodność z prawem. Jak w każdym innym przypadku lokalnej uchwały samorządowej: dopytują o szczegóły.

Służby wojewody poprosiły Szczecin o wykazanie przesłanki niezbędności wydania przepisów porządkowych w sprawie barszczu. Podanie, czy występowanie rośliny tego gatunku ma dla nas-szczecinian szczególny w porównaniu z resztą kraju, nadzwyczajny lokalny charakter. I jeszcze: czym było podyktowane 14-dniwe vacatio legis dla tej uchwały, oznaczone wbrew regulacjom ustawy O ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych.
Odpowiedzi udzielił Krzysztof Soska, wiceprezydent Szczecina. Wyczerpująco tłumacząc: „intencją uchwałodawcy jest zabezpieczenie zdrowia i życia mieszkańców miasta". Zabrakło tylko odpowiedzi na sztuczne opóźnienie wejścia w życie tejże uchwały, już po ukazaniu się w Dzienniku Urzędowym Województwa Zachodniopomorskiego.

- Skąd termin vacatio legis w tym przypadku? Nie mam pojęcia. Byłem inicjatorem tej uchwały, ale jej treści nie formułowałem - odpowiada radny Michał Wilkocki. ©℗

Więcej czytaj w „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO

Fot. Artur BAKAJ

 

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny