czwartek, 26 kwietnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Koniec (wszech)władzy myśliwych!

Koniec (wszech)władzy myśliwych!

Koniec (wszech)władzy myśliwych!
Data publikacji: 2018-03-19 19:39
Ostatnia aktualizacja: 2018-03-20 11:38
Wywietleń: 1005 318899

Są w mniejszości, bo stanowią ledwie 0,3 procent społeczeństwa. Jednak - przynajmniej do tej pory - to pod ich dyktando było zmieniane polskie prawo. Mowa o myśliwych, których wszechwładza w naszym kraju właśnie się kończy. "Senat opowiedział się za dobrą zmianą prawa łowieckiego, podtrzymując decyzje podjęte na głosowaniach w Sejmie" - komentują przedstawiciele organizacji pozarządowych, skupieni w koalicji "Niech Żyją!".

Polski Parlament zmienia Prawo łowieckie nie tylko w zakresie wskazanym w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2014 r. Który orzekł niezgodność z Konstytucją RP artykułów tejże ustawy, upoważniających do "objęcia nieruchomości reżimem obwodu łowieckiego, nie zapewniając odpowiednich prawnych środków ochrony praw właściciela tej nieruchomości" (art. 27 ust. 1 w związku z art. 26). Ale również pod naciskiem opinii publicznej, występującej w obronie praw zwierząt oraz domagającej się ograniczenia przywilejów myśliwych. I jeszcze: pod presją nowych okoliczności prawnych wykreowanych przez większość parlamentarną, czyli tzw. ustawy dezubekizacyjnej (IPN).

Jednak to rządowy, nie zaś przygotowany przez stronę społeczną, projekt zmian w Prawie łowieckim został ostatnio przedstawiony i głosowany w Parlamencie (Sejm - 6 marca, Senat - 14 marca). Stąd ograniczony zakres dobrej zmiany w legislacyjnej ścieżce tejże ustawy, m.in. odmawiający jakiejkolwiek kontroli społecznej nad związkiem łowieckim, jak choćby planami odłowu, dokumentacją kół, ustalaniem listy gatunków podlegających tzw. gospodarce łowieckiej.

- Ale zaczęliśmy wreszcie cywilizować Prawo łowieckie. To ważne. Rzeczywiście dobra to zmiana. Przynajmniej w porównaniu z tym, co było dotychczas. Przecież do tego stopnia zliberalizowano przepisy dotyczące myślistwa, że państwo nad tym sektorem gospodarki kompletnie straciło kontrolę - twierdzi senator Grzegorz Napieralski (Niezrzeszony). ©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 19 marca 2018 r.

Tekst i fot. Arleta NALEWAJKO

Komentarze

Daniel
Przyszłe pokolenia nie będą mogły uwierzyć w barbarzyństwo tych ludzi. Jak można żyć ze świadomością, że odebrało się komuś coś co miał najcenniejsze - życie...?
2018-03-20 11:36:56
Do zamaskownych Lewakow
A z czego Wy zyjecie... ze macie na to czas i demonstrujecie ??
2018-03-20 11:01:07
Miś na Miarę
Fajne miejsce sobie wybrali do walk zwierzęcych. Wilki, zające, borsuki a za nimi myśliwi jak z baśni braci Grimm podążali na Zamek (jego resztki) by posłuchać krzyczących Dżesik i Patryczek. Ależ "iwent"!
2018-03-20 10:26:29
gh
"koniec (wszech)władzy myśliwych" - początek wszechwładzy ekologian. Jestem ciekawy kiedy skali narzekań na szkody od zwierzyny na polach, w ogródkach, zwiększającą się liczbę wypadków na drogach. Ekologizm z ekologią niema nic wspólnego poza przedrostkiem eko.
2018-03-20 10:12:26
NO guns
Jak takie cwaniaki niech jada do afryki na lwy ale bez strzelb,a całe okołosrodowisko amerykanskich redneckow i odpowiednikow w innych krajach jest pieknie pokazane w serialu True Detective-season 1 .
2018-03-20 10:08:57
ja
super:) stop warcholstwu i durnej tradycji zabijania dla zabawy! najlepsza wiadomość w tym roku
2018-03-20 09:59:44
obserwator
i ta typiara z kolczykami w każdej części ciała tez była?????????????? wstyd
2018-03-20 07:53:33
Pl
W końcu !!!, myśliwy kątra zwierzę, mysliwy ma super karabinek, super lunetę, super wabiki, super flaszkę żeby nie zmarzł, i siedzi na ambonie i czeka, czeka, czeka!!!!, w końcu wyszły te cholery z lasu !!!, no to sruuuuu !!!. A może by tak wyrównać szanse i dać mysliwemy włócznie i niech pokaże co potrafi !!!!. to w kwesti polowania, a hwała im za to i uznanie wielkie, że dokarmiaja zwierzynę w zimie, czasem walczą z kłusownikami, no i snują opowieści !!!!!!.
2018-03-20 07:16:28
pif
Za komuny dygnitarze sobie polowali, potem uwłaszczone komuchy, a teraz na polowaniach niejeden biznes się załatwia i leczy kompleksy strzelając do niewinnych zwierzaków, pokazując rzekomą męskość.
2018-03-20 06:34:56
Jeszcze Polska i Nie cofajmy sie...
Dziczyna Luzem i bez Ograniczen... a Mysliwym pozostana tylko treningi do tarczy ! A jak w przyszlosci, taki czy inny Wrog Nas PO-nownie zaatakuje-napadnie, to pozostanie Nam tylko ewentualne "strzelanie z procy"... i o kolejna Wolnosc Polski, bedziemy Walczyc ponownie "Szabelka" jak w Hymnie Narodowym ! A wiec "Komu" juz dzisiaj na tym zalezy - by Polska byla Nie-dotrenowana i Nie-przygotowana...??
2018-03-19 22:25:24
Epikur
Cholera, jak napisali "ą w mniejszości, bo stanowią ledwie 0,3 procent społeczeństwa. Jednak - przynajmniej do tej pory - to pod ich dyktando było zmieniane polskie prawo" to myślałem, że chodzi o poronione lewactwo i wszelkiej maści bezmyślnych awanturników...