piątek, 23 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Kolejny pat w sprawie obwodnicy

Kolejny pat w sprawie obwodnicy

Kolejny pat w sprawie obwodnicy
Data publikacji: 2015-10-01 08:40
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:25
Wywietleń: 1221 25161

Nie ma szczęścia Trzebiatów, który od lat zabiega o dokończenie budowy obwodnicy miasta. Prace nad projektowaniem trzeciego odcinka trasy, który spiąłby klamrą oddane przed trzema laty dwie nitki – stanęły w martwym punkcie. A dosłownie wyhamowały na wojskowej ziemi.

Dwa hektary ziemi – tyle musi przejąć od wojska Zachodniopomorski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Koszalinie, by móc dokończyć projekt brakującego odcinka obwodnicy. A następnie rozpocząć budowę. W marcu tego roku na chwilę zapaliło się zielone światło dla inwestycji.

W pierwotnym zarysie trzeci odcinek obwodnicy miał niefortunnie przecinać zabytkowy park w Trzebiatowie, a także zagrażać zlokalizowanym blisko głównym ujęciom wody dla miasta. Po zakrojonej na dużą skalę akcji obywatelskiej zainicjowanej przez trzebiatowskie Stowarzyszenie „Królewski Gaj” i wspólnych negocjacjach, w które zaangażował się ZZDW, a także Zarząd Dróg Gminnych i Gospodarki Komunalnej, udało się wytyczyć alternatywną trasę.

Brakujący odcinek obwodnicy połączyłby drogi wojewódzkie: 102 i 103. Trasa zaczynałaby się od ronda przy Biedronce w Trzebiatowie i dalej biegła ulicą Parkową. Na wysokości przepustu w pasie drogi wojewódzkiej nr 102 powstałoby kolejne rondo. Droga mijałaby park, okalając go od północy i wpinając się w rondo przy ulicy Kamienieckiej.

– Ten wariant będzie tańszy w realizacji, a także ochroni nasze źródła wody – przekonywał Józef Domański, dyrektor ZDGiGK w Trzebiatowie.

Wiosną rozpoczęto prace projektowe, a przedsięwzięcie wpisano na listę zadań możliwych do realizacji w ramach RPO na lata 2014-2020. Niestety, obwodnica musiała wyhamować, bo wojsko nie chce przekazać swoich gruntów. Jak dowiedział się „Kurier”, urzędnicy szukają pomocy w Ministerstwie Obrony Narodowej. To tam tydzień temu trafiła korespondencja. Bój toczy się o dwa hektary nieużytków, na których stoi leciwy i nadający się do wyburzenia budynek dawnej strzelnicy. Nie pełni żadnej roli, a użytkująca go trzebiatowska jednostka większość ćwiczeń przeprowadza na strzelnicy położonej parę kilometrów dalej.

– Wysłaliśmy kolejne pismo z nadzieją na odpowiedź. Jeśli tą drogą się nie uda, będziemy prosić o wsparcie zarząd województwa – tłumaczy Michał Żuber, nowy dyrektor ZZDW w Koszalinie.

Tekst i fot. Marzena Domaradzka

Na zdjęciu:

Trzebiatów od lat zabiega o dokończenie budowy obwodnicy miasta.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-2
na godz. 18:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy