wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Jurczyka upamiętnić, Obrońców zostawić

Jurczyka upamiętnić, Obrońców zostawić

Jurczyka upamiętnić, Obrońców zostawić
Data publikacji: 2015-07-22 14:53
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:21
Wywietleń: 73 4911

Marian Jurczyk powinien zostać upamiętniony, ale ulica Obrońców Stalingradu nie będzie nosiła jego imienia - do takiej konkluzji doszli radni Komisji Kultury Rady Miasta Szczecin. Tym samym odrzucili wniosek stowarzyszenia Grudzień '70 - Styczeń 71'. Teraz mają poszukać innej lokalizacji. Dyskusja na ten temat przebiegała nie bez spięć.

- Marian Jurczyk nadstawiał głowę w czasach, gdy inni ludzie bali się ponosić konsekwencje - mówił Juliusz Słowacki ze Stowarzyszenia. - I poniósł te konsekwencje. Doznał szkód w życiu rodzinnym. Spędził pięć lat w więzieniu. To, co przeżył, przechodzi ludzkie pojęcie.

Na obradach komisji pojawili się też przedstawiciele mieszkańców ulicy sprzeciwiających się zmianie nazwy. Zebrali 233 podpisy.

- Chodziliśmy od klatki do klatki, zbierając podpisy - mówiła Krystyna Czerwińska, ich reprezentantka - Nasza ulica nie jest hołdem dla Stalina, ale dla obrońców miasta. Jesteśmy dumni z tej nazwy. Przedsiębiorcy mają tutaj swoje siedziby. Dla nich zmiana nazwy wiąże się z wielkimi kosztami.

- Miałem zaszczyt współpracować z Marianem Jurczykiem - mówił Jan Stopyra, randy Klubu Bezpartyjni. - To był zacny człowiek. Ale nazwa Obrońców Stalingradu to hołd wszystkich ludzi, którzy zginęli broniąc miasta. Nie ma też sensu zmuszać mieszkańców, zwłaszcza starszych osób, do wysiłku zmieniania dokumentów. Dlatego Marian Jurczyk powinien być patronem obecnej ulicy Nowej.

Ostatecznie żaden z radnych nie poparł pomysłu stowarzyszenia Grudzień '70 - Styczeń '71.

©℗

Alan Sasinowski

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej