poniedziałek, 23 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Jesienne porządki: Arkonka i Głębokie

Jesienne porządki: Arkonka i Głębokie

Jesienne porządki: Arkonka i Głębokie
Data publikacji: 2015-09-18 18:22
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:17
Wywietleń: 174 21593

Żeby przyroda była czysta i zdrowa - tak 12-letnia Malwina, uczennica SP nr 46, tłumaczyła sens rozpoczętych w piątek „Jesiennych porządków". Społeczna akcja na rzecz zielonego Szczecina ruszyła sprzed Arkonki w kierunku Głębokiego. Uczestniczyło w niej ponad 300 osób, głównie uczniów szkół podstawowych oraz gimnazjów.

Ta akcja jest praktyczną lekcją ekologii. Biorą w niej udział głównie najmłodsi szczecinianie, wychowankowie renomowanych i najbardziej społecznie zaangażowanych placówek oświatowych oraz wychowawczych. W tym gronie w piątek nie zabrakło gimnazjów nr 21, 26 i 34, a także reprezentacji SP nr 10 i 46.

- Przyszedłem sprzątnąć świat i pograć z kolegami w piłkę - oznajmił Kamil Dalidowicz (SP nr 10) na rozpoczęcie „Jesiennych porządków" przy Arkonce. Zanim jednak dotarł na miejsce zbiórki piątkowego etapu akcji, wraz z kolegami z klasy Va: Cyprianem i Mikołajem Ochryniuk przygotował historyczną prelekcję o wieży Quistorpa.

- Rokrocznie uczestniczymy z naszymi uczniami w szczecińskim akcencie światowej akcji ph. Sprzątanie Świata - mówiły Lucyna Hnat oraz Beata Brzęcka, nauczycielki w SP nr 10. - To świetna okazja na jesienny spacer i integrację grupy. Na wspólną lekcję w plenerze, w jakiej pojawiają się nie tylko akcenty przyrodnicze czy ekologiczne, ale również - jak dzisiaj choćby - historyczne: dzięki naszym prelegentom mieliśmy okazję poznać fragment przeszłości naszego miasta.

Uczniowie dali świetny, praktyczny przykład innym, jak należy dbać o zielony Szczecin.

- Zebrałam mnóstwo szklanych i plastikowych butelek, bo inni psują naturę - mówiła Ola Gajewska (10 l.), uznana za najaktywniejszą uczestniczkę piątkowego etapu „Jesiennych porządków". - Nikt nie powinien niszczyć lasu zaśmiecaniem. W domu segregujemy odpady, a w szkole zbieramy makulaturę, baterie, nakrętki na różne szczytne cele, choćby na pomoc osobom niepełnosprawnym czy na rzecz bezdomnych zwierząt.

- Trzeba ratować świat przed zanieczyszczeniami. Bo to ponoć nasze pokolenie najbardziej odczuje klęskę degradacji środowiska. Robimy, co możemy, żeby nie zamienić Ziemi w śmietnisko - dodawała Iga Runkowska (11 l.).

Po jakże pożytecznej pracy była też rozrywka: udział w konkursach o tematyce przyrodniczej, w grach i zabawach przy ogniskach zorganizowanych dzięki wsparciu lasów miejskich ZUK przy Jez. Goplana oraz na polanie gier sportowych.
* * *
Uwaga: w sobotę (19 bm.) akcja jesiennych porządków przeniesie się w rejon Głębokiego. Między godz. 9 a 11 przy pętli tramwajów nr 1 i 9 inspektorat SOP będzie przyjmował grupy i indywidualnych uczestników akcji.

- Serdecznie zapraszamy do rodzinnego udziału w naszej praktycznej lekcji ekologii. Będzie okazja do aktywnego spędzenia wolnego czasu, a przy okazji do zrobienia czegoś pozytywnego dla siebie i świata - zachęca Aleksander Nieczajew, współorganizator „Jesiennych porządków" w Szczecinie.

(an)

Fot. Arleta NALEWAJKO

Jesienne porządki: Arkonka i Głębokie Jesienne porządki: Arkonka i Głębokie Jesienne porządki: Arkonka i Głębokie Jesienne porządki: Arkonka i Głębokie Jesienne porządki: Arkonka i Głębokie Jesienne porządki: Arkonka i Głębokie Jesienne porządki: Arkonka i Głębokie Jesienne porządki: Arkonka i Głębokie

Komentarze

Pogo
Świetna sprawa. Szacun!
2015-09-19 07:22:15
Pochwalam! Pochwalam! Pochwalam!
Bardzo dobra akcja. Z szacunkiem dla Organizatorów i Uczestników. wk
2015-09-19 05:40:30

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi