czwartek, 19 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Jaskółka głupotą przegoniona

Jaskółka głupotą przegoniona

Jaskółka głupotą przegoniona
Data publikacji: 2017-06-21 22:46
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:33
Wywietleń: 285 271668

Z ornitologicznych danych jednoznacznie wynika, że populacja jaskółek wyraźnie się zmniejszyła. Wpływ na to miała między innymi interpretacja przepisów unijnych, które zrozumiano jako nakaz likwidacji jaskółczych gniazd w gospodarstwach wiejskich. Jaskółki dymówki oskarżono o przenoszenie chorób, co jak się później okazało, było błędem. Ale efekt tego widzimy w coraz mniejszej skali…

Jaskółki z miast są już od lat po prostu wypierane. Nikt nie robi tego celowo, ale kto by tam myślał o tym, że ocieplająca budynek gruba warstwa styropianu uniemożliwia zakładanie jaskółczych gniazd, bo brakuje na to po prostu miejsca? Nie ma się gdzie „podczepić”. Remonty, w tym wymiana okien czy dachów, także nie sprzyjają jaskółkom. W miastach jest ich na pewno mniej, ale we wsiach albo nawet na przedmieściach, gdzie są duże hale, niedokończone budowy, opuszczone budynki, jednak trochę więcej.

O jaskółkach wiemy niewiele. Rzadko kto zauważa różnicę między oknówką, dymówką a brzegówką. Większość z nas nie ma pojęcia o ich zwyczajach, odżywianiu i rozmnażaniu. Lubimy na nie patrzeć, gdy przecinają błyskawicznie powietrze. Są wspaniałymi, szybkimi i niezwykle zwinnymi ptaszkami. Sprawniejsze są chyba tylko jerzyki. Nawet świetnie polujące na mniejsze ptaki sokoły z najsprawniejszym wśród nich zabójcą, czyli kobuzem, mają problem z pochwyceniem jaskółek. To niezwykle rzadkie przypadki, choć oknówki, dymówki i brzegówki prawie cały czas znajdują się w powietrzu. Ich niezwykła szybkość i sprawność wymagają bowiem dużej ilości pożywienia, które stanowią przede wszystkim małe owady – ochotki, komary, małe muszki itp.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 21 czerwca 2017 r.

Tekst i fot. Marek Osajda

Komentarze

Ptaszory
Stworzenie chropowatej powierzchni tynku nad oknem w rogu okna umożliwi bezpieczne "podczepienie" gniazda, tak by nie spadło z pisklętami w przyszłości. Nałóżmy sobie tynk strukturalny, jeśli chcemy mieć jaskółeczki. Miłej pracy Ptaszoluby :) albo zażyczmy sobie takiego w spółdzielni przed remontem budynku. Pozdrawiam serdecznie.
2017-07-22 09:23:54
M.Dem.
Same przepisy może nie okazałyby się mniej straszne gdyby je prawidłowo zrozumieć próbowano. W pełnym kontekście przepisów o ochronie przyrody. Ale głupota, aby tylko coś zabić, jak pijany płota, chwyta się każdej najmniejszej nieścisłości sformułowań prawnych. To zresztą nie tylko głupota. To pasja ludzi gorszych od zwierząt.
2017-06-22 11:24:23
jaskółka
A bo to pierwsze przepisy unijne, które dalekie są od rozsądku?
2017-06-22 07:38:01

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi