Czwartek, 18 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Informują w NFZ

Data publikacji: 06 lutego 2017 r. 07:07
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 11:28
Informują w NFZ
 

Zachodniopomorski Oddział NFZ zaprasza w poniedziałek (6 lutego), w godz. 8-16, do swojej siedziby przy ul. Arkońskiej w Szczecinie wszystkich zainteresowanych korzystaniem z różnych świadczeń w ramach powszechnego ubezpieczenia.

Przy specjalnie utworzonych stanowiskach na sali obsługi pracownicy Funduszu będą informować o: abolicji dla tych, którzy mają „czerwone światło" eWUŚ, badaniach profilaktycznych dla kobiet, zasadach korzystania z szybkiej terapii onkologicznej, bezpłatnych lekach dla seniorów 75+, wyrobach medycznych dla osób obłożnie chorych, zasadach kierowania na leczenie uzdrowiskowe.

Przypomnijmy, że od 12 stycznia 2017 roku obowiązują zmiany w ustawie zdrowotnej. To m.in. oznacza abolicję dla osób, które wstecznie zgłoszą się do ubezpieczenia zdrowotnego. W terminie do 90 dni od wejścia ustawy w życie – nie będą wszczynane lub będą umarzane już wszczęte postępowania administracyjne (ustalające obowiązek poniesienia kosztów świadczeń opieki zdrowotnej za lata 2013-2016) pod warunkiem „wstecznego” zgłoszenia do ubezpieczenia.

- W województwie zachodniopomorskim sprawa dotyczy parunastu tysięcy osób - informuje Anna Makuchowska z ZOW NFZ. - A zgłoszenie może dotyczyć takich osób, które w czasie korzystania ze świadczeń mogły być zgłoszone przez osobę podlegającą obowiązkowemu ubezpieczeniu zdrowotnemu, czyli spełniały przesłanki do bycia członkiem rodziny, tzn. dziecka (własnego, małżonka, przysposobionego itp.) do ukończenia przez nie 18 roku życia, a jeżeli uczy się dalej to do ukończenia 26 roku życia (a jeżeli posiada orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności lub inne traktowane na równi - bez ograniczenia wieku), małżonka i rodziców lub dziadków (wstępnych) pozostających we wspólnym gospodarstwie domowym.

Dzięki znowelizowanej ustawie zdrowotnej Fundusz nie musi prowadzić spraw administracyjnych wobec osób z tzw. czerwonym eWUŚ-em. Te osoby nie zapłacą więc za leczenie, z którego skorzystały, pod warunkiem że zgłoszą się wstecznie do ubezpieczenia. Tylko wówczas abolicja zadziała.

(sag)

Na zdjęciu: NFZ zaprasza w poniedziałek osoby zainteresowane różnymi świadczeniami.

Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA