piątek, 15 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Goście ze Szczecina, Polic i całych okolic

Goście ze Szczecina, Polic i całych okolic

Goście ze Szczecina, Polic i całych okolic
Data publikacji: 2017-07-14 18:42
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:35
Wywietleń: 1069 274946

Ueckermünde liczy 10 tysięcy mieszkańców, a Ogród Zoologiczny, który tam się znajduje, odwiedza rocznie ponad 100 tysięcy osób – wśród nich kilkanaście tysięcy z Polski, głównie ze Szczecina, Polic i okolic. Bywają dni, że Polaków jest tam więcej niż Niemców.

Dla ogrodu bardzo ważna jest codzienna współpraca z polskimi partnerami i otwarta granica. Możliwość jej swobodnego przekraczania jest dziś oczywista i już mało kto pamięta, że jeszcze na początku XXI wieku tak oczywiste to nie było. Język polski słyszy się w Ueckermünde na co dzień. Po polsku można nawet zamówić kebab w tureckiej restauracji w centrum miasteczka.

* * *

Ogród Zoologiczny powstał w 1962 r. W czasach NRD był instytucją państwową i dotowaną. Gdy zmienił się ustrój i zniknęło centralne dyrygowanie życiem społecznym, a z nim państwowe (budżetowe) pieniądze, wydawało się, że nie przetrwa. Wtedy mieszkańcy Ueckermünde powołali stowarzyszenie, które ogród przejęło i zarządza nim do dziś, skrupulatnie licząc każde zarobione i wydane euro.

Stowarzyszenie zaczęło szukać nowego pomysłu na ogród i nowej jego formuły. Przede wszystkim postanowiło zbliżyć go do mieszkańców miasteczka. Zaczęto tworzyć ogród familijny, przyjazny dla dzieci i rodziców, wnuków i dziadków. Postanowiono też, że będzie to miejsce bliskich kontaktów ludzi i zwierząt, a przy tym placówka edukacyjna.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 14 lipca 2017 r.

Bogdan Twardochleb

Na zdjęciu: W zoo można kupić specjalną karmę dla zwierząt. Możliwość ich karmienia sprawia radość. Widać, że obu stronom.

Fot. b.t.

Festyn urodzinowy
Ogród zaprasza w sobotę (15 lipca) od godz. 10 na Festyn Urodzinowy. W programie: spacery, koncerty Haff Big Bandu i Baltic Neopolis Quartet, Teatr Muzycznych Clownów, malowanie na szkle, zabawa z balonami i bańkami mydlanymi, pokazy karmienia zwierząt.

Komentarze

Ala
Fajne. Pojedziemy zobaczyć może.
2017-07-14 20:50:31

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską