środa, 13 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Gomułka i Bierut nie honorowi

Gomułka i Bierut nie honorowi (akt. 1)

Gomułka i Bierut nie honorowi
Data publikacji: 2017-03-28 12:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:14
Wywietleń: 1068 228527

Szczecińscy radni pozbawili we wtorek (28 marca) tytułu honorowego obywatela miasta Bolesława Bieruta, Władysława Gomułkę, byłego I sekretarza KC KPZR Nikitę Chruszczowa oraz kilka innych osób, którym przyznano te wyróżnienia w czasach PRL.

Za uchwałą, autorstwa radnych PiS, ws. pozbawienia honorowych obywatelstw Szczecina przyznanych w PRL zagłosowało 20 radnych, od głosu wstrzymało się trzech radnych formacji Bezpartyjni, związanej z prezydentem Szczecina Piotrem Krzystkiem, a jeden (także z Bezpartyjnych) był przeciwko.

Uchwała pozbawia honorowych obywatelstw: prezydenta RP i I sekretarza KC PZPR Bolesława Bieruta, I sekretarza KC PZPR Władysława Gomułkę, premiera Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej Edwarda Osóbkę-Morawskiego, wicepremiera i ministra obrony PRL, a także wiceministra obrony ZSRR Konstantego Rokossowskiego, I sekretarza KC KPZR Nikitę Chruszczowa, radzieckiego dowódcę wojskowego, który zajmował w 1945 r. Szczecin Pawła Batowa i gruzińskiego generała Władysława Dżandżgawę, walczącego w 1945 r. pod Szczecinem.

Radni podkreślają w uzasadnieniu, że wyróżnienia przyznano między 1945 a 1989 r., „kiedy Polska nie była suwerennym krajem, zaś władzę w niej sprawowali całkowicie zależni od Związku Sowieckiego dygnitarze". Jak podano, tytuł nadawano „ewidentnie pod naciskiem okoliczności i politycznej atmosfery tamtego czasu". Rada miasta jednoznacznie stwierdza, „że nadawanie tych tytułów nastąpiło bądź to osobom, które dopuściły się wielu czynów, jakimi działały na szkodę Narodu Polskiego i Niepodległego bytu Państwa Polskiego, albo też dotyczyło osób, które uczestniczyły w odbywających się w toku działań wojennych działań polegających na zajmowaniu miasta wiosną 1945 r. dającego początek kilkudziesięcioletniej sowieckiej dominacji na Pomorzu Zachodnim"

* * *

Tytuł honorowego obywatela Szczecina po 1990 r. otrzymali: Jan Paweł II, dr hab. Leszek Michał Sagan, prof. Aleksander Wolszczan, Władysław Bartoszewski, abp Kazimierz Majdański, Lech Wałęsa, historyk prof. Gerard Labuda, jezuita o. Hubert Czuma, pisarka Joanna Kulmowa, fotograf Krystyna Łyczywek oraz wieloletni szef Polskiej Żeglugi Morskiej Ryszard Karger.

(pap)

Fot. Wikipedia

Komentarze

:)))
Uwielbiam wycie potomków swołoczy z ruskich czołgów. Cześć i chwała bohaterom!
2017-03-29 21:11:23
Honorowy Mieszkaniec
Miasto nie jest Państwem i burmistrz nie nadaje nikomu obywatelstwa tylko Prezydent RP. Burmistrz Miasta na prawach powiatu wydaje dowody osobiste i ewentualnie może wydać "Honorowy Dowód Osobisty". Tylko co to za dowód bez wskazania adresu zamieszkania/zameldowania ?. Tytuł "Obywatel Miasta" jest zatem bezpodstawny. Można być co najwyżej Honorowym Mieszkańcem Miasta Szczecina na prawach Powiatu. Wydanie Honorowego Dowodu Osobistego wymaga podania adresu i konkretnej ulicy i nr domu po uprzednim nadaniu Honorowego Obywatelstwa przez właściwy organ państwowy. Wnioski składa się w Urzędzie Wojewódzkim i Miasto Szczecin nie ma nic do tego.
2017-03-29 10:47:54
Jarun
Kot Alik i prezes Jarek zdobyli Szczecin. Dlaczego nie ma ulicy czy placu gen. Batowa? Wystarczy przejść się na cmentarz i zobaczyć kto poległ w zdobywaniu Szczecina. Dla własnej kariery postawią pomnik człowiekowi, który dla Szczecina nic nie zrobił a zginął w katastrofie. Katastrofa lotnicza pod Smoleńskiem nie była samobójcza typu kamikadze. Jak można tak się skundlić w pochlebstwach i wazeliniarstwie.? Przebieracie nóżkami żeby przypodobać się prezesowi. Obrzydliwe, żałosne pajace. Jak widać nastała nowa era która zaczyna się od Kaczyńskich. Podobno niektórzy gorliwcy uczą się na pamięć całych fragmentów z filmu: "O dwóch takich co ukradli księżyc". Walnąć takim cytatem to jakby za komuny znać dzieło Lenina. A odróżnić który z braci powiedział-to wyższa szkoła jazdy...to jakby odróżnić Marksa od Engelsa.
2017-03-29 09:23:29
tylko pytam...
A ten Majdański i Czuma jako rerzydenci watykańskiego imperium zła, korupcji i pedofilii -czym zasłużyli się Szczecinowi? tylko pytam...
2017-03-29 08:52:57
Autochton
"Śmieci ze szczecina" potrafią zmieniać historię. Ale i was spotka to samo, karma wraca. Niemcy, od których powinniście się uczyć wszystkiego, historii nie prostują, nie stawiają zdrajcow na obeliskach, nie robią ze zdrajców bohaterów, nie tracą czasu i pieniędzy na takie błachostki. Ulice z nazwiskami i czerwonych i różowych są w Niemczech i nikomu to nie przeszkadza. A wy nawet skupu butelek nie potraficie załatwić porządnie, stocznie zlikwidowano-gdzie byliście wtedy, bohaterowie od zmian w historii? Co by nie było, akurat wasze działanie nie dało nam nic i to zapamietamy. Ps. Miejcie raz odwage i postawcie się warszawce, gdy działa źle dla Szczecina, województwa. Ale może stołek w stolycy czeka, po co?
2017-03-29 07:55:35
uchw
Ciekawe, kogo w rodzinie, z komuchów, mają osoby, które jednoznacznie nie poparły tej uchwały?
2017-03-29 07:17:29
szczecinianin
Gdyby nie generał Paweł Batow nie byłoby Polskiego Szczecina !!!
2017-03-29 02:00:24
@Nic nie szkodzi,
A jak już pognamy solidaruchów, to kto nam zostanie? Ubecy czy czosnki? Oświecisz nas?
2017-03-28 23:23:53
Nic nie szkodzi,
jak pognamy Solidaruchów to i wszystkie ślady po nich i ich "bohaterach" wytrzebimy.
2017-03-28 22:07:14
pipi ripi
TA RADA Z PREZYDENTEM JEST ŚMISZNA I NIKOMPETENTNA NIE MOGLI TEGO GŁOSOWAĆ BO HONORI BYLI PRZED 27 MAJA 1990 ROKU ,CZYLI HENIUTEK JERZYK Z DAWIDKIEM KRYSTKIEM MOGĄ UWALIĆ TĄ UCHWAŁĘ JAKO NIEZGODNĄ Z USTAWĄ Z 8 MAJA 1990 Z PÓŻNIEJSZYMI ZMIANAMI O SAMORZĄDZIE GMINNYM A POZATEM TO PRZECIECIEŻ KOMUNISTYCZNA HISTORIĘ KOŃCZYŁ BARTNIK
2017-03-28 21:44:33
J23
W sumie dobrze dla towarzysza Bieruta i towarzysza Gomułki - to byli ludzie czynu i bohaterowie ruchu robotniczo-chłopskiego i polscy patrioci -> ani JPII ani Walesa ani Jezuita nie walczyli o chleb i prace dla mas robotniczych, ani nie walczyli z analfabetyzmem czy tez z faszyzmem, aktualni quasi-bohaterzy to marionetki wyzyskiwaczy i ciemnoty- czy tez jak Maciarewicz co uciekl i nie ratowal swojego przelozonego w smolensku
2017-03-28 20:35:52
Antykomuna
Jeszcze pora na zmiany nazewnictwa osiedli: Kaliny, Zawadzkiego i trasy zamkowej
2017-03-28 18:59:19
@tw
TW na liście honorowej nie przeszkadzają jak widać obecnym elytom Szczecina.
2017-03-28 18:29:48
Kontynuacja
Rada Miasta Szczecina nadała i Rada Miasta Szczecina odebrała. Wsje w parjadkie. Ponimano!
2017-03-28 16:38:31
Jarun
...czyli Rada Miasta czuje się spadkobiercą PRL-u? Nie można pozbawić tytułu jeżeli go się nie nadało. To chyba jasne ?
2017-03-28 14:32:30
tw
A co z pozostałymi TW?
2017-03-28 13:04:37
Remik
A towarzysz pierwszy prezydent? Znany niszczyciel i szeciciel naszego miasta?
2017-03-28 13:03:17