sobota, 18 listopada 2017.
Strona główna > Wiadomości > Głodówka się rozszerza

Głodówka się rozszerza

Głodówka się rozszerza
Data publikacji: 2017-10-19 17:27
Ostatnia aktualizacja: 2017-10-21 12:37
Wywietleń: 923 297353

W czwartek w szczecińskim szpitalu „Zdroje" głodówkę prowadziło już 10 młodych lekarzy - stażystów i rezydentów. Większość w tym proteście uczestniczy od wtorku. Wszyscy zapewniają, że jeszcze mają siłę. I kolegów gotowych do nich dołączyć lub ich zastąpić. Wsparcia udzielają m.in. starsi lekarze i psycholog.

- Przychodzą do nas specjaliści z różnych oddziałów i zapewniają o swoim poparciu - mówi Michał Muzeja, jeden z głodujących już trzecią dobę stażystów. - Jesteśmy już zmęczeni fizycznie, więcej śpimy, także w dzień. Ale cały czas mamy siłę i wolę walki o poprawę sytuacji w ochronie zdrowia.

Do protestujących w Szczecinie dołączają kolejni stażyści i rezydenci.

- Zacząłem w środę, bo wcześniej miałem dyżur - mówi Wojtek, 28-letni rezydent. - Protestuję tutaj w czasie swojego urlopu wypoczynkowego. W ubiegłym roku wykorzystałem ten urlop na kurs, który na pewno pomoże mi zostać dobrym specjalistą. Tym razem w tym wolnym czasie protestuję. Zależy mi, żeby sytuacja w ochronie zdrowia się poprawiła. Żeby pacjenci nie musieli czekać na badania i zabiegi w tak długich kolejkach, a lekarze nie musieli pracować ponad swoje siły.

Protestujący są cały czas pod opieką lekarza, który nie uczestniczy w głodówce. W środę jednego z głodujących trzeba było wykluczyć z protestu ze względu na stan zdrowia.

- Są lepsze i gorsze chwile, ale generalnie protestujący są w dobrej formie - mówi Iga Wójcik, rezydent medycyny rodzinnej, która w czwartek czuwała nad zdrowiem głodujących. - Mierzę ciśnienie, poziom glukozy... Specjaliści ze szpitala deklarują pomoc w bardziej specjalistycznych badaniach, jeśli będą potrzebne.

Agnieszka Spirydowicz

Na zdjęciu: Młodzi lekarze w trzecim dniu głodówki przyznawali, że czują zmęczenie fizyczne. Ale deklarowali wolę dalszej walki o spełnienie ich postulatów dotyczących poprawy sytuacji w ochronie zdrowia.

Fot. Dariusz Gorajski

Komentarze

do hmm
tak kradliście państwowy majątek , że dzisiaj Szczecin to ruina gospodarcza. nazywalo to się prywatyzacja. wasi sędziowie was nie skazywali. ostatnie lata robiliscie miliardowe przekręty na vat. to waszym złodziejskim środowisku - złodzieji nazywa się ludżmi zaradnymi. ładna nazwa. i teraz boicie się reformy sądownictwa. rozumiem was. zabraknie waszych sędziów.
2017-10-21 12:27:14
hmm
Głupszego komentarza do tej pory nie czytałem! Ciesz się, że ci zaradni ludzie LEWACY płącą podtaki dużo większe od twoich- to starcza na 500+ i zasiłki dla ciebie i twojej rodziny. Oj niektórym komuny brakuje jak to się mówiło "czy się stoi czy się leży to i tak mi się należy" i oby tylko sąsiad nie miał więcej odemnie. Tacy ludzie jak ty nie odnaleźli się w IIIRP, ponieważ trzeba być zaradnym i pracowitym a to nie jest waszą domeną. Chowacie się za firankami i kciuki trzymacie jak sąsiadowi noga się powinie.
2017-10-21 11:58:31
do naiwniaka Trohana.
To kluczowe w III RP z jakiej rodziny pochodzisz. Najbogatsi ludzie to lewaccy złodzieje. Ich dzieci korzystają na ich złodziejsko - lewackich znajomości. Znajomości , znajomości i jeszcze raz znajomości. To klucz to zawodowego sukcesu. Twój poziom intelektualny to dramat.
2017-10-21 08:21:18
analityk medyczny
Protest ten jest o poprawienie kondycji całej służby zdrowia. Czy wiecie, że mgr. analityki medycznej z 10 letnim stażem zarabia 2100zl na rękę. A po specjalizacji która kosztuje go około 12.000zł z własnej kieszeni trwa 5lat, będzie zarabiał 2300zł. Czy w dzisiejszych czasach jest to tak dużo?
2017-10-21 07:40:23
@ Prim
Ukraińców wcale tak bardzo nie ciągnie na zachód. Gdyby chcieli, to mogliby jechać już teraz, ale dobrze wiedzą że na zachodzie jest mniej bezpiecznie niż u nas.
2017-10-20 20:56:47
Trohan
Czy to ważne kto z jakiej rodziny pochodzi? Dla czego zakończyłeś edukacje na zawodówce nie poszedłeś na medycynę?
2017-10-20 17:35:18
do rezydenta Trohana.
Zapomniałeś o pewnej drobnostce. Otóż rezydenci chcą więcej kasy z moich podatków. Kończyli bardzo drogie studia z moich podatków. Zresztą większość z nich to dzieci bogatych rodziców , bardzo często lekarzy. Na biednych nie trafiło. Niepotrzebnie dali się wciągnąć w lewacką awanturę.
2017-10-20 16:30:09
Prim
Sam jad wylewa się w komentarzach poniżej. Wszyscy widzą w tym tylko pieniądze lekarzy. A nikt nie pomyśli o tym że społeczeństwo się starzeje. W najbliższych latach będziemy potrzebowali dużo więcej specjalistów. A oni uciekają do innych krajów, to wszystko odbije się tylko na pacjentach. Ilu tych lekarzy z Ukrainy przyjedzie do Polski? Taki Ukrainiec popracuje rok-dwa i też pojedzie dalej na zachód za lepszą kasą!
2017-10-20 16:21:56
cap lewacki
Jeszcze porządnie pracować nie zaczęli, a już im się podwyżek zachciało. Cieszcie się, że nie pracujecie za PO. Wtedy nakłady na służbę zdrowia były jeszcze mniejsze.
2017-10-20 14:15:54
JA
Proszę zobaczyć jakimi samochodami podjeżdżają pod szpitale ich nieco starsi koledzy. Jako jedyny zawód mają zapewnioną dostatnią przyszłość, a że muszą się namęczyć na początku kariery to chyba nic dziwnego. Prawnicy robią często aplikacje za darmo. Inżynierowie budowlani aby uzyskać uprawnienia również pracują na budowach za darmo - wystarczy spytać szczecińskiego mecenasa sztuki - znaną firmę budowlaną za ile przyjmują inżynierów po studiach na praktykę. Pokaż lekarzu co masz w garażu!
2017-10-20 11:23:17
rezydent Trohan
Po co wy komentujecie ? Kto będzie czytała wasze wypociny i grafomaństwo. Przecież oprócz banałów i głupot niczego i tak nie napiszecie, bo was pustaków na to nie stać, na żadną sensowna myśl. Nie lepiej byłoby w tym czasie coś pożytecznego zrobić. A rady udzielaj swojej rodzinie. Możesz też porozmawiać z panią pedagog w szkole, że masz problemy, że nikt cię nie rozumie, że śmieją się z ciebie - a pisząc na forum, odreagowujesz ten długotrwały stres.
2017-10-20 11:15:03
cap kościelny
Katechetów i katabasów których arcykatolpremiera Suchocka wpuściła do szkół, miały opłacać diecezje z biskupiej kasy. Tymczasem tych nierobów namnozyło sie tyle, że są już w żłobkach, przedszkolach i szkołach i na uczelniach i są finansowani z naszych podatków czyli z budżetu państwa konstytucyjnie -świeckiego!!! A na służbę zdrowia nie ma! Katabasów- kapelanów ma kazda formacjanawet straz leśna i kominiarze wszyscy z pensjami pozyzej 5 tysiaków! A taki arcy-bis-generał Sławny-Flaszka- L-Głódż- to ma jeden ich bóg wie ile!!!A na słuzbę zdrowia nie ma! A w Szczecinie jest jakiś lekarz -geriatra???
2017-10-20 11:12:44
Myśl
Ci młodzi ludzie chcą tylko po ludzku pracować i po ludzku traktować pacjentów. By to było możliwe, potrzebne są zmiany w służbie zdrowia, między innymi zwiększenie finansowania. W Polsce już brakuje lekarzy, pielęgniarek itd. i wypychanie następnych za granicę jest bezsensowne. Każdy z nas kiedyś będzie potrzebował pomocy lekarza, a nie każdego stać na prywatnego. Ci młodzi ludzie walczą również o nasze zdrowie.
2017-10-20 09:53:46
tzw. internauci
Byłbym zapomniał o wszędobylskim schizofreniku z natręctwem pisania wszędzie te swoje durnowate PO. Ciągle walczy z UB-kami, PO-wcami i Krzyżakami.
2017-10-20 09:27:48
gość
Taaa, bardzo spontatniczna-polityczna ta akcja, z nadrukowanymi wcześniej koszulkami. Proszę bardzo, wyjeżdżajcie za granicę, ale oddajcie nam wszystkim Polakom pieniądze, które pośrednio łożyliśmy na Waszą edukację. Słusznie ktoś napisał wcześniej - powinny być na newralgicznych kierunkach studiów podpisywane umowy, że kształci się na studiach na publicznych wyższych uczelniach, ale przez x lat zobowiązany jest pracować w Polsce. Jeśli nie - oddaj kasę i jedź choćby i na Antypody. Dzisiejsze pokolenie młodych po studiach jest totalnie odjechane, zapatrzone w siebie, musi mieć od razu 5000 na rękę. Ja zarabiając jeszcze na studiach ekonomicznych odebrałam 800 zł pierwszej pensji, po nastu latach pracy odbieram x-krotność tej kwoty, ale sobie na to zapracowałam przez lata, zdobywając wiedzę i doświadczenie.
2017-10-20 08:46:47
M.Dem.
Na poprawie sytuacji w sluzbie zdrowia zależy nie tylko lekarzom. Ich protesty, ludzka szlachetność i dobra wola nie wystarcza. Opieka zdrowotna jest częścią ogólnego systemu sterowania państwem. A on jest wysoce destrukcyjny dla jakości społeczeństwa i ilości ludności oczekującej ochrony zdrowia. W szczególności badania wymagają kwestie jak niżej. 1. Czy wyprostowany jest normalny sposób finansowania ochrony zdrowia człowieka? Czyli logika i praktyka postępowania ze składkami zdrowotnymi (do końca życia potracane są składki te z list płac, emerytur, etc.). Wg teorii powinny trafiać do OFE i być podstawą finansowania leczenia trudniejszego niż leczenie etopiryna (która dobrze że istnieje bo -gdy "na bezrybiu i rak ryba"- działa prawie jak dawna nitrogliceryna i namiastka kofeiny gdy kawy nie ma pod ręką). 2. Polityke kadrowa w medycynie omija ogólny trend wypychania poza nawias najlepszych ludzi? Czy w ogóle maja szansę zawodową kandydaci na najlepszych w zawodzie? 3. Czy w politykę kadrową nie jest włączona polityka ludnościowa, niekorzystna dla Polaków? 4. Czy medycyna nie jest poddawana presji systemu społeczno-politycznego (działania równe działaniom dawnych służb bezpieczeństwa zwyrodnialej linii politycznej totalitaryzmu mas)? W sumie: czy rola medycyny w kontynuowanym systemie zarządzania, państwem i społeczeństwem, jest tylko podyktowana ochroną naszego zdrowia?
2017-10-20 08:40:47
jb
Faktycznie, trzeba zapamiętać te młode twarze i unikać ich w przyszłości, aby nie polecać swojego zdrowia ich opiece.Oni są już skażeni, będą myśleli w przyszłości tylko o swojej kasie a nie o wyleczeniu pacjentów.
2017-10-20 08:06:17
koval
Tych 10 ludzikow rezydentow rozwaliło sluzbe zdrowia na prawobrzezu. SOR w Zdrojach nie przyjmuje pacjentów i odsyła wszystkich do Zdunowa a tam dopiero zrobił sie tłok bo obsługuje wojewodztwo. Czy wy lekarze rezydenci macie na widoku pacjentów czy tylko własna kieszen ? No i oczywiscie prywatne gabinety
2017-10-20 07:53:24
Lekarz
Wszystko pięknie i fajnie. Ale dlaczego nikt nie mówi o tych rezydentach, którzy muszą pracować za darmo po ukończeniu studiów przez min. 2 lata? Czemu ten temat nie jest poruszany? Szanowni koledzy mówicie tylko o podwyżkach dla Was co jest oczywiście racjonalne, choć ich wysokość już nie bardzo ale zapomnieliście o tych, którzy pracują za darmo a tak samo jak Wy skończyli studia medyczne. Tu jest prawdziwy problem...
2017-10-20 07:23:26
hultaj do... Hultaja
To dobrze ze choc ty hultaju :-)))... jestes "robotny" i przeciw Nam "czerwonym mazakiem" jako-tako "PO-pra-co-wy-wu-jesz"... !!
2017-10-20 00:33:51
komentujcie
I pomyśleć, że poniższe komentarze napisało tylko 2 idiotów. Dwójka bezrobotnych hultajów:-)))
2017-10-19 23:50:13
Do... Sromotnika Bezwstydnego
Tylko dzieki takim jak ty i tobie PO-dobnym... cos PO-dobnego na mala skale - juz nastapilo !!
2017-10-19 23:31:16
Szczecinski Sierpien 1980 roku
Ojj... mlodzi, mlodzi brakuje Wam KOMUNY... to dopiero zrozumieli byscie, o co po 2 latach od zawiazania sie Obecnego Rzadu tj. dnia 25.10.2015 roku - "walczycie" ? Reasumujac: az 70 lat (1945-2015) bylo Wam i Waszym Rodzinom "CACY" a teraz dopiero od 2 lat, nagle dla Was "tragedia" ??
2017-10-19 23:21:48
Ramadan rotacyjny
Jak patrzę na fotkę - to fajni są! Skład jest obiecujący 7Fam/5Men. A młodość musi się gdzieś wyszumieć. Trochę etosu i wspomnienia na całe życie.
2017-10-19 21:36:10
SromotnikBezwstydny - kiedyś puszczałeś bańki bzdur z szamba. Teraz tylko bańki.
.
2017-10-19 20:45:53
SromotnikBezwstydny!
Jak Duda, Szydło czy Maciorkiewicz rozwalą się samochodem czy samolotem, to szybko przypomną sobie o lekarzach!
2017-10-19 19:42:26
jaaaaaaaaa
czy to ma sens? jak sie zaglodzicie to sciagna lekarzy ze wschodu np. Ukrainy i tyle... polskie prawo jest kiepsko sformulowane wiec kazdy z lekarzy bez konsekwencji moze wyjechac na Zachód i zarabiac kilka razy wiecej... jesli mu mało...
2017-10-19 18:59:56
Jadę, kładę się ale od strony tych osłabionych dziewczyn.
.
2017-10-19 18:58:09
Ratownik med.
Sorki, ale jestescie i bedziecie ciency. Mdlejacy na widok krwi. Do roboty, nabierac doswiadczenia, bo nigdy nikomu nie bedzïecie w stanie pomocy udzïelic.
2017-10-19 18:57:57
Arłukowicza POłóżcie na perskim dywanie, żeby mógł bezszelestnie bryknąć na saszłyka i piwo.
.
2017-10-19 18:55:26
Partia Razem głoduje?
:)
2017-10-19 18:33:11
bielik
Mam wątpliwości, czy chciałbym aby leczył mnie medyk, który rozpoczął swoje praktyki lekarskie od ..... strajku głodowego.
2017-10-19 18:15:14
o
rozbawiło mnie cherlawe pokolenie...ledwo nie żarło dwa dni a padają jak muchy. dziesięcioro ... czyli trzeba już ustanowić dyżurnego grabarza
2017-10-19 18:12:18
Bartek
Wiekszosc lekarzy to ekonomiczni i matematyczni analfabeci. Polski nie stac aby dawac 6,8% PKB na sluzbę zdrowia, tak naprawdę polskie PKB nie moze byc porwnane do Niemieckiego poniewaz wiekszosc inwestycji zagranicznych sluzy do wyprowadzania pieniedzy za granice, w zwiazku z czym nasze 4,7 % to i tak jak na mozliwosci bardzo duzo. Poza tym, studia ktore kosztuja powyzej 25tys. a lekarskie nawet 0,5mln zl powinny byc na ta kwote ponad te 25 tys zl. odpracowane, student podpisuje papier, że bedzie przez x lat pracowal po nie rynkowych stawkach i to nawet po zrobieniu specjalizacji, a gdyby chcial wyjechac przed terminem to moze splacic reszte z zagranicznej pensji, dlaczego mamy placic za szkolenie lekarzy dla Norwegii czy Wielkiej Brytanii?
2017-10-19 18:06:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Pomnik Wdzięczności zaczyna znikać
Tłumy na otwarciu nowego Galaxy
Ulica całkiem inna
Poprzedni Następny

Nekrologi