poniedziałek, 25 września 2017.
Strona główna > Wiadomości > Gdzie przenieść pomnik Wdzięczności?

Gdzie przenieść pomnik Wdzięczności?

Gdzie przenieść pomnik Wdzięczności?
Data publikacji: 2016-05-09 17:21
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:43
Wywietleń: 2352 132874

Prawo i Sprawiedliwość chce, by pomnik Wdzięczności został przeniesiony z placu Żołnierza w inne miejsce, proponuje Centrum Dialogu Przełomy lub Cmentarz Centralny. Z kolei dotychczasowe lokalizacja powinna zamienić się w strefę przyjazną dla mieszkańców: z fontannami, ławeczkami.

W poniedziałek pomysł przeniesienia pomnika został przegłosowany przez radnych Komisji ds.  Bezpieczeństwa Publicznego i Samorządności, przyglądać mu się wkrótce ma Rada Miasta.

Stojący w samym centrum Szczecina monument od lat budzi mnóstwo kontrowersji. Wraz z przyjętą niedawno przez Sejm ustawą dekomunizacyjną, która ma eliminować wszystkie nazwy związane z ustrojem narzuconym przez Związek Radziecki, miasto zapowiedziało usunięcie pomnika Wdzięczności.

Choć radni mają różne zdania w sprawie przyszłości pomnika, dyskusja przebiegała bardzo spokojnie.  

- Nie chodziło o wdzięczność, ale pokazanie potęgi, dominacji Związku Radzieckiego - przypomniał Paweł Bartnik (PO). - Doprowadziliśmy do tego, poprzez budowę Trasy Zamkowej, że gdy wjeżdża się do Szczecina od razu „wpada" się na ten obiekt. Intencja, by go przenieść jest słuszna. Mam jednak jedno „ale": aby nim to się stanie, pan prezydent poinformował wcześniej Ministerstwo Spraw Zagranicznych. ©℗

(kol)

Więcej informacji we wtorkowym wydaniu "Kuriera" i e-wydaniu z 10 maja 2016 roku

 fot. Dariusz GORAJSKI

Na zdjęciu: Stojący w samym centrum Szczecina monument od lat budzi mnóstwo kontrowersji.

Komentarze

szczyt_głupoty
fontanny, ławeczki... Polecam to miejsce szczególnie dla małych dzieci. Ta spalana etylinka świetnie im się przysłuży!!
2016-05-12 14:00:17
gryf
Ruszenie tego pomnika z tego miejsca spowoduje wściekłe reakcje Rosjan - 600 tys. obywateli CCCP oddało źycie na terenie obecnej Polski w wojnie którą wygrał. To zwycięstwo uczyniło z Rosji supermocarstwo którego można nie lubić, ale nie wolno go lekceważyć - takie lekceważenie to w polityce próżne podejście, a autorzy tej polityki ignorancji zasługują na miano próźniaków którzy żadnej sprawy we własnym interesie nie potrafią doprowadzić do pozytywnego końca, oczekując od innych poświęceń, bez ponoszenia własnych kosztów - najlepiej stworzyć pomnik hybrydę: ofiarność czerwonoarmistów w walce z Niemcami + ofiary 1940 roku w Katyniu.
2016-05-10 20:21:36
dosyć
Wystarczy tej wdzięczności. Ludzie wschodu uwielbiają jak ktoś im bije czołem ale my też sroce spod ogona nie wypadliśmy. Jarzmo już ćwierć wieku temu zrzucone.
2016-05-10 18:53:47
tubylec
Dla mnie pomnik na Placu Żołnierza jest Pomnikiem Żołnierza. Wielu ludzi tak to miejsce kojarzy. Może tak to należy nazywać i sprawa załatwiona. Uważajcie żeby w ramach dekomunizacji nie zabronić komunii w kościele! A przy okazji do niemądrych ludzi, jak komuś nie pasowała nazwa Autostrada Poznańska to trzeba ją było nazywać Szosa Poznańska. Właśnie tak ją wielu ludzi nazywało. Może nie wszyscy pochodzą ze Szczecina i tego niewiedzą. To może zostawcie nam Szczecin jaki jest.
2016-05-10 15:49:56
re do churchill
To ty jesteś naiwny i masz ograniczoną wiedzę z historii a fakty wybierasz takie jakie służą udowodnieniu twojej tezy. Czy wiesz kto na kogo napadł w 1919r.? Czy wiesz coś o Zaolziu? itd. A czy fakty cytowane za Churchillem są prawdziwe czy też nie? Tak jak wielu ludzi nie myślisz samodzielnie (przynajmniej taki wniosek można wysnuć czytając twój komentarz).
2016-05-10 15:42:14
PO-rządek
Przecież wiadomo, że komuś obiecali teren po pomniku, łakomy kąsek w centrum miasta. Niedoszły "inwestor" naciska...
2016-05-10 15:14:33
do churchill
"Churchill" ale jesteś naiwny. Kompletnie nie rozumiesz historii. Przypomnij sobie układ Ribbentrop-Mołotow. To był plan i początek drugiej wojny światowej. Jako Polacy zawdzięczamy zaborczej Armii Czerwonej mordy, gwałty, zsyłki i grabieże. Oni napadli na Polskę wspólnie z Niemcami w 1939 roku by zagarnąć nasze ziemię a z ludzi uczynić niewolnicze bydło. A 1943-1945 po prostu nadal realizowali ten plan. I to nie były żądne mężne armie rosyjskie tylko zbydlęcone homo sovieticusy. A prawdziwy Winston Churchill kukntatorsko nie powiedział prawdy: "Przy pomocy Armii Czerwonej" Polska została zmieciona i zniewolona". "A przy pomocy brytyjskiej armii pozostawiona sam sobie na los oprawcom".
2016-05-10 13:50:27
Jarun
Jednak PiS-owi, PO, PSL nie rażą stawiane pomniki Bandery na Ukrainie i gloryfikacja UPA. Oślepli, ogłuchli. Nie dziwię się Pawłowi, któremu wóda na mózg się rzuciła.
2016-05-10 13:36:23
Piękne założenia
"Z kolei dotychczasowe lokalizacja powinna zamienić się w strefę przyjazną dla mieszkańców: z fontannami, ławeczkami." - tak jak przyjaźnie spacerowiczom zamieniono aleję fontan między pl. Lotników a pl. Grunwaldzkim w aleję - a jak leje się tam leje, a spacerować nie ma jak bo piją tarza jak na intruzów. Chodzimy teraz chodnikiem przy kamienicach.
2016-05-10 13:19:49
churchill
Szkoda, że dziś Polska zapomniała znane słowa Churchilla: «Bez Armii Czerwonej, Polska zostałaby zniszczona lub zniewolona, a Polski naród starty z powierzchni ziemi. Ale mężne armie rosyjskie wyzwalają Polskę i żadne inne wojska w świecie nie zrobiłyby tego.» Polacy próbują dziś pomijać fakt, że ponad 600 tys. żołnierzy sowieckich oddało życie za wyzwolenie Polski z okupacji NIEMIECKIEJ To tenże dumny naród polski, który hitlerowcy uważali za podludzi. Nie wolno im było używać środków komunikacji z Aryjczykami. Przedstawiciele tegoż narodu polskiego zapomnieli o wywieszkach hitlerowskich przed drzwiami restauracji, kin i parków w okupowanych miastach: «Psom i Polakom wstęp wzbroniony!»
2016-05-10 12:40:01
Pan Witek
Nie ma nad czym debatować. Bielik ma rację. Cmentarz Centralny. Miejsce godne, a zmarli krzywdy nikomu już nie zrobią. Chyba, ze chodzi o to, żeby jak najdłużej o tym gadać i odwracać uwagę od poważniejszych spraw.
2016-05-10 11:34:36
Jarun
Papież Franciszek przypiął sobie czarno-żółtą wstążkę św. Jerzego tzw.Gieorgijewską lentoczkę mająca na celu upamiętnienie i uczczenie bohaterów Dnia Zwycięstwa 9 maja 1945 roku, noszoną przez Rosjan. W Polsce zginęło ponad 600 tys. Czerwonoarmistów i ten pomnik w Szczecinie jest poświęcony dla nich. A gdyby Rosjanie w odwecie zburzyli w Katyniu nasz pomnik? Do zaślepionego nienawiścią L.Dobrzyńskiego(PiS) i tak nic nie dociera. Urodzony w 1967r.-co on komunę pamięta? A pierwszy wojownik, prawie kombatant-śmieszny i żałosny.
2016-05-10 10:36:36
Referendum
A moze tak referendum.??? Niech sie ludzie wypowiedza.Dlaczego mniejszosc pis da ci da narzuca sie wiekszosci??? Wszak pislamisci wiekszosci nie maja
2016-05-10 10:24:38
Nie dla przenosin Pomnika Wdziecznosci
Wydawalo mi sie, ze Pomnik stoi na Pl. Lotnikow, a Plac Zolnierza konczy sie chyba na "Szklanej Pulapce".Moim zdaniem NIE nalezy pomnika przenosic jest to swiadectwo historii i jako takie powinno zostac, a jesli juz przenosic to jako przeciwwage dla "Aniola Wstydliwego" kolo "Wilczego szanca" tzn. Muzeum Przelomow
2016-05-10 09:36:00
Jarun
Prezes Kaczyński jest znany z rusofobii. Za śmierć brata obwinia Rosjan (Niemców i Tuska). Pisiorki chcąc się przypodobać prezesowi, prześcigają się; kto z nich jest bardziej antyrosyjski? Może prezesiunio zauważy i ściągnie do warszawki? Gdyby Jarek był rusofilem - to miejscowe pisiorki pucowaliby pomnik. Co do pomnika ma Komisji ds.Bezpieczeństwa Publicznego? Pewnie się nudzą jak mopsy a z nudów durne pomysły przychodzą do głowy. Po drugiej stronie ustawiono szkaradą kawiarnię - przypominającą spartaczoną cieplarnię. Właśnie oglądam 73 MIESIĘCZNICĘ katastrofy smoleńskiej. To chore ! Udział bierze premier Polski. Od 6 lat co miesiąc...przydałaby się terapia, bo sobie nie radzi ze śmiercią brata bliźniaka. A teraz w kondukcie obecność obowiązkowa. Wracając do Szczecina. Maszt słynnego statku S/s Kapitan K. Maciejewicz też przeszkadzał?! Facet od malowania sex-shopów za 200 tys. zł stawia coś w zabytkowej części miasta i nazywa to Frygą. Oczywiście bubel szpeci i sam ze wstydu rozlatuje się. PiS dzielnie walczy z pomnikami i nazwami ulic. Na gospodarkę nie ma pomysłu.
2016-05-10 09:11:43
bobo
Borne Sulinowo!
2016-05-10 08:12:15
Pl. Żołnierza
Dotychczasowa lokalizacja pomnika zamieni się w miejsce pod "Szklaną Pułapkę 2" - tego scenariusza pewnie też można się spodziewać.
2016-05-10 08:08:45
Nigdzie nie przenosić
Ma zostać gdzie jest teraz
2016-05-10 07:55:09
Wawrzek
Nigdzie nie przenosić - zmodernizować go do NAZWY PLACU ŻOŁNIERZA POLSKIEGO a komu nie podoba się Żołnierz Polski? Elementy nie polskie umieścić na innym pomniku upamiętniającym Historię. Wcale Anglicy i inni nie chcieli zwrócić Polsce Szczecina, który był tyle lat pod różnymi zaborami i wcale nie najdłuższym niemieckim.
2016-05-10 00:09:11
Sierp z mlotem,
PO-pieram w-PiS... bielika tzn. na Centralny !!
2016-05-09 23:40:05
gryf
Jakby Polacy mieli trochę "oleju w głowach" zbudowaliby na tym odrestaurowanym ruskim pomniku i w tym miejscu drug dominującyi pomnik - "Katyń 1940" /coś w rodzaju pomnika hybrydowego
2016-05-09 23:26:34
BalbinazeSzczecina
Przenieść do Bornego Sulinowa, tam będą wystawiać takie pamiątki.
2016-05-09 22:30:06
bielik
W żadnym wypadku nie należy przenosić pomnika Wdzięczności na teren Centrum Dialogu, może jeszcze postawić go obok Anioła Wolności ??? Najlepszym miejscem będzie Cmentarz Centralny przy grobach żołnierzy radzieckich. Jest to jakby naturalne miejsce dla tego pomnika.
2016-05-09 21:43:53
konkret74
Proponuję na działkę Mateusza Piskorskiego. Będzie miał do czego się modlić ten dupoliz Putina.
2016-05-09 21:20:57
Gdzie przenieść ?
Na Marsa!
2016-05-09 20:16:03
Dan
A może tak przerobić na podbudowę jezdni. Uważam, że cmentarzy nie powinniśmy ruszac, niezależnie od tego czy spoczywają tam Rosjanie czy Niemcy. Poszanowanie zwłok (nawet wroga) jest sprawą honoru, ale takie pomniczki uwlaczające polskiej godności powinny zostać usunięte .
2016-05-09 19:54:53
z pochodzenia Wielkopolanin
Najlepiej po przemieleniu na utwardzenie dziurawych szczecińskich ulic , by wszystkim żyło się lepiej ....
2016-05-09 19:40:18
Obserwatorka
Maszt był - komuś przeszkadzał i go nie ma, kwiaty w alei kwiatowewj były - komuś przeszkadzały, pomnik przesunąć(ukryć) czemu nie? - jak przeszkadza. I co dalej? Kolejne hipermakety - te nie przeszkadzają, no właśnie.
2016-05-09 19:33:41
@ewa35
Oj Ewa Ewa... Muzeum Przełomu - chyba Dunajca
2016-05-09 19:33:14
bieta
Przeniesienie go do Centrum Dialogu Przełomy to nie jest zły pomysł.
2016-05-09 17:59:07
ewa35
Panie Bartnik oj Panie Bartnik ..