wtorek, 17 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Ekoporty zdają egzamin

Ekoporty zdają egzamin

Ekoporty zdają egzamin
Data publikacji: 2015-07-20 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:19
Wywietleń: 383 3454

Z EKOPORTÓW, które funkcjonują w mieście od kilku lat, coraz chętniej  korzystamy. Wystarczy powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich ? ilość odpadów: problemowych, wielkogabarytowych i niebezpiecznych, które do nich przywozimy, wzrosła aż czterokrotnie! Ta dynamika świadczy o tym, że spełniają one ważną i potrzebną rolę. I że jest potrzeba budowy kolejnych.

Okazuje się, że jeszcze w tym roku powstanie kolejny, siódmy już ekoport w mieście i na tym się nie skończy, bo w ciągu dwóch następnych ich liczba ma wzrosnąć do dziesięciu. - Ekoporty są niezwykle potrzebne i bardzo dobrze spełniają swoją rolę. Ilość mieszkańców miasta, którzy z nich korzystają, systematycznie rośnie. Niektóre z nich, tak jak punkt przy placu Słowińców w dzielnicy Gumieńce, są wręcz czasami przeciążone - podkreślają urzędnicy zajmujący się gospodarką odpadami w mieście. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że trafia do nich coraz więcej odpadów problemowych, to trudno się dziwić ich rosnącej popularności wśród mieszkańców. Tylko między styczniem i majem 2014 i 2015 roku ilość odpadów, które przyjęły ekoporty, wzrosła o 16 proc. Rok temu trafiły do nich 823 tony tzw. dużych gabarytów, a w obecnym już 961 ton. Podobna tendencja dotyczy elektroodpadów, które są w nich odbierane. 

Ważne jest to, że za przywożone do takich punktów odpady się nie płaci. Można się w nich pozbyć śmieci, których nie należy wyrzucać do pojemnika. Chodzi o te wielkogabarytowe, o budowlany gruz, o pozostałości po remontach domów i mieszkań, ale także o odpady zielone i niebezpieczne, w tym o przeterminowane lekarstwa. Do ekoportów docierają np. wszystkie przeterminowane leki ze 160 szczecińskich aptek.

Pisaliśmy już o tym, że w metropolii Berlina znajduje się 15 ekoportów. Ruch w nich jest bardzo duży, a z każdego z nich korzysta przynajmniej pół tysiąca ludzi dziennie. W Szczecinie, który dysponuje obecnie siedmioma ekoportami, takiego dużego ruchu jeszcze nie ma (poza wspomnianym przy pl. Słowińców), ale widać wyraźnie, że są bardzo potrzebne i ich popularność rośnie.©℗

(mos)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Kobiety protestowały na pl. Solidarności
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Monice Sawickiej