niedziela, 18 marca 2018.
Strona główna > Wiadomości > Ekoporty zdają egzamin

Ekoporty zdają egzamin

Ekoporty zdają egzamin
Data publikacji: 2015-07-20 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:05
Wywietleń: 438 3454

Z EKOPORTÓW, które funkcjonują w mieście od kilku lat, coraz chętniej  korzystamy. Wystarczy powiedzieć, że w ciągu dwóch ostatnich ? ilość odpadów: problemowych, wielkogabarytowych i niebezpiecznych, które do nich przywozimy, wzrosła aż czterokrotnie! Ta dynamika świadczy o tym, że spełniają one ważną i potrzebną rolę. I że jest potrzeba budowy kolejnych.

Okazuje się, że jeszcze w tym roku powstanie kolejny, siódmy już ekoport w mieście i na tym się nie skończy, bo w ciągu dwóch następnych ich liczba ma wzrosnąć do dziesięciu. - Ekoporty są niezwykle potrzebne i bardzo dobrze spełniają swoją rolę. Ilość mieszkańców miasta, którzy z nich korzystają, systematycznie rośnie. Niektóre z nich, tak jak punkt przy placu Słowińców w dzielnicy Gumieńce, są wręcz czasami przeciążone - podkreślają urzędnicy zajmujący się gospodarką odpadami w mieście. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że trafia do nich coraz więcej odpadów problemowych, to trudno się dziwić ich rosnącej popularności wśród mieszkańców. Tylko między styczniem i majem 2014 i 2015 roku ilość odpadów, które przyjęły ekoporty, wzrosła o 16 proc. Rok temu trafiły do nich 823 tony tzw. dużych gabarytów, a w obecnym już 961 ton. Podobna tendencja dotyczy elektroodpadów, które są w nich odbierane. 

Ważne jest to, że za przywożone do takich punktów odpady się nie płaci. Można się w nich pozbyć śmieci, których nie należy wyrzucać do pojemnika. Chodzi o te wielkogabarytowe, o budowlany gruz, o pozostałości po remontach domów i mieszkań, ale także o odpady zielone i niebezpieczne, w tym o przeterminowane lekarstwa. Do ekoportów docierają np. wszystkie przeterminowane leki ze 160 szczecińskich aptek.

Pisaliśmy już o tym, że w metropolii Berlina znajduje się 15 ekoportów. Ruch w nich jest bardzo duży, a z każdego z nich korzysta przynajmniej pół tysiąca ludzi dziennie. W Szczecinie, który dysponuje obecnie siedmioma ekoportami, takiego dużego ruchu jeszcze nie ma (poza wspomnianym przy pl. Słowińców), ale widać wyraźnie, że są bardzo potrzebne i ich popularność rośnie.©℗

(mos)

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-7
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Panie świętowały Dzień Kobiet na sportowo
Protest przeciwko wojnom
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy