sobota, 24 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Edmunda Bałuki za Obrońców Stalingradu

Edmunda Bałuki za Obrońców Stalingradu

Edmunda Bałuki za Obrońców Stalingradu
Data publikacji: 2017-12-14 08:18
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:40
Wywietleń: 2906 305121

Ul. Obrońców Stalingradu w Szczecinie już wkrótce zmieni nazwę na Edmunda Bałuki. Kiedy? Wszystko zależy od władz miasta. Jeśli nie zaskarżą tej decyzji wojewody, to tabliczki na ulicy zostaną zmienione w połowie stycznia 2018 r.

Kim był (zmarły 8 stycznia 2015 r. w Warszawie) Edmund Bałuka? Jedną z najważniejszych postaci szczecińskiej antykomunistycznej opozycji demokratycznej okresu PRL. W styczniu 1971 r. kierował strajkiem w szczecińskiej stoczni. W maju tego roku współorganizował „Czarny marsz” – wyprowadził z oficjalnego majowego pochodu około 2 tys. osób, które niosły transparenty żądające ukarania winnych zbrodni w Grudniu’70. W 1974 r. wyemigrował z Polski. Posługując się fałszywym francuskim paszportem, wrócił w kwietniu 1981 r. – schronił się na terenie stoczni. W stanie wojennym został internowany, a następnie skazany na 5 lat więzienia i pozbawienia praw obywatelskich. Wyszedł na mocy amnestii 11 sierpnia 1984 r.

Ale nie tylko w Szczecinie zmienią się nazwy ulic. Wojewoda zachodniopomorski zdecydował, że w związku z ustawą dotyczącą usuwania symboli komunistycznych wymienione zostaną w województwie jeszcze cztery inne nazwy.

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 14 grudnia 2017 r.

Leszek WÓJCIK

Fot. Dariusz GORAJSKI

Komentarze

Ita
Bałuka dla własnej korzyści robił wszystko, podobnie jak Wałęsa.Żenada!
2018-02-03 12:21:18
Zapyziałość
Jeżeli ktoś ze Szczecina nie wie kto to był Edmund Bałuka to znaczy, że niewiele wie, poza anarcho-syndykalistyczną propagandą NSZZ "Zapyziałość" tumanioną przez trockistowskich liderów z KomObRob.
2017-12-16 00:12:52
Wreszcie!
Mam nadzieję, że w końcu uhonorują wielkiego bohatera. Trzeba budować szczecińską tożsamość, a potomkowie tych przywiezionych na tankach niech wracają do swoich za wschodnią granicę. Poznałem pana Bałukę w 1981 r., odwiedził nas na okupacyjnym strajku studenckim. To był KTOŚ!
2017-12-15 15:54:59
Grudzień_70
Czy jest w naszym mieście coś co upamiętniałoby pierwszą i największą dekomunizację w PRL czyli poznański październik 1956 roku? Szczecin to grudzień'70. Ulica Edmunda Bałuki to bardzo szczecińska ulica.
2017-12-14 22:37:50
TAKA PRAWDA !
Największym bohaterem Szczecina i zdobywcą jest bez wątpienia generał Batow!!! Chyba, że to kłuje w oczy faszystów!?
2017-12-14 21:32:10
Historia Szczecina.
Edmund Bałuka to pozytywna historia naszego miasta. On jest jednym z nas. Tacy jak on tworzą historię Szczecina.
2017-12-14 18:47:21
Mirosław
A co z ulicą Zawadzkiego?
2017-12-14 18:25:42
trohan
Dobrze Cejrowski powiedział: wymażcie historie powojennego Szczecina i oddajcie go Niemcom.
2017-12-14 18:09:48
@r122
Opanuj emocje , gówno to to , co po posiłku ląduje w Twoim klozecie !Na nazwe ulicy zasłużył Bałuka i obrońcy miasta nazwanego przez sowietów Stalinogrodem .I nie trzeba sie tak zaperzać , bo trawienie szwankuje .
2017-12-14 16:35:19
r122
gówno by było nie Polska gdyby nie śmierć bohaterska i poświecenie setek młodych ludzi, którzy musieli (!) walczyć pod Stalingradem, jak nie to kula w łeb! Szczecin nie został wyzwolony, został zdobyty i nam oddany. Niszczenie tej prawdy to już nie hańba tylko normalnie po ludzku ohydne sk..syństwo!
2017-12-14 14:51:30
Jarun
Bez obrońców Stalingradu to pętaku z IPN-u mówiłbyś w Szczecinie po niemiecku i nie wsiadłbyś do tramwaju z napisem "Tylko dla Niemców" Nur für Deutsche. Nie siedziałbyś też w kinie czy w teatrze ...podludziu. Nur für Deutsche."Du verstehst! ? Chodziłbyś po ulicy HitlerStraße z opaską "P" i mijając "pana" musiałbyś zejść mu z drogi, ściągnąć czapkę i ukłonić się.
2017-12-14 14:30:24
k
Ciekawi :" co to za BAŁUKA ?" . Jeżeli interesujecie sie kwestiami , w których się wypowiadacie - to o czym , kim ? sie wypowiadacie ? Nic Wam się o uszy z historii Szczecina nie obiło ? Fakt , to już ok. 50 lat , ale tamten grudzień i jego ofiary nie powinny być zapomniane . Nawiasem , jakiejś historii / oprócz historii Polski w UE / w szkołach uczą ? -wątpliwe . Tylko "ale jaja , ale jaja " . A na fejsszajsbuku -nie zamieścili ?
2017-12-14 13:36:29
do 1 maja 1971
to był temat dnia w Polsce i Związku Radzieckim. Moskwa żądała od Gierka wyjaśnień i ukarania winnych. Szczecin był tematem dnia w Moskwie . Bałuka nie mógł się pogodzić z masakrą grudniową w 1970 r. Teraz będzie miał swoją ulicę , chociaż zasłużył na 10 ulic. Szkoda , że jest pochowany w Warszawie. Powinien być tutaj , z nami . Z przyjaciółmi.
2017-12-14 13:25:31
Ciekawski
Też się zastanawiam co to za "znany" Bałuka o którym niewiele wiadomo? Nigdy o nim nie słyszałem,może to ktoś znany w wąskim gronie kolesi, a nie w przestrzeni publicznej, ale czy układy koleżenskie są podstawą do zmiany nazw ulic?
2017-12-14 13:02:10
Andrzej
Polak?!!!a nie wiesz kto to Bałuka?Mając 60 lat i nie wiesz?Wstyd!
2017-12-14 12:59:35
1 maja 1971 r.
To co zrobił Bałuka to majstersztyk ! Towarzysze na trybunie z czerwonymi chorągiewkami , a tu nagle kilka tysięcy stoczniowców , na czele z Bałuką , z transparentami antykomunistycznymi i nazywających komunistów mordercami. A na trybunie był też sowiecki konsul ze swoją świtą. To był rok 1971. Taki był Bałuka. Wzór patriotyzmu. Komuniści tego nie darowali , bo to mściwe i tępe gnoje.
2017-12-14 12:33:52
k
Może tak : Bałuka zasłużył na upamietnienie i bohaterscy obrońcy miasta o bardzo nieładnej/ czasowo /nazwie też ! /?/ . A wykorzystywanie tych kwestii w aktualnej politycznej kłótni to : egoizm , krótkowzroczność i może nawet zapamiętanie we wzajemnej nienawiści typowej dla uczestników obecnego , haniebnego sporu Polaków.
2017-12-14 12:16:29
Komitet strajkowy 1970 / 1971
To , że Bałuka to bohater jest poza dyskusją. Dobrze , że będzie miał swoją ulicę . Zasłużył na to. A teraz czas na jego bohaterskich kolegów z komitetu strajkowego w 1970 / 1971 roku . Część z nich , jak już ktoś napisał poniżej , została zamordowana przez szczecińską komunistyczną bezpiekę. To są nasi bohaterowie , a nie sowieci.
2017-12-14 12:16:10
Do...3-ch PO-nizszych kom.
A ile Wy dzisiaj lat macie... ze sie jeszcze az tak "glupkowato" wy-PO-wiadacie ??? Jak wszystko co Lewackie, az tak bardzo Wam dalej PO-dpasowywuje, to nic prostrzego jak PO-wrocic do Macierzy ! Reasumujac: czas najwyzszy Upamietnic i Edmunda Baluke, za To czego dokonal juz na poczatku lat 1970-ych w Walce... z owczesnym Komunizmem w Szczecinie !!
2017-12-14 11:54:32
@Polak
Taki z ciebie Polak.To nazwisko zna każdy,szanujący się szczecinianin. Tak jak Mariana Jurczyka,Ryszarda Kargera czy Floriana Krygiera. Czereśniaku.
2017-12-14 11:22:34
Dobra decyzja.
W centrum Szczecina muszą być nazwy ulic upamiętniające POLSKICH BOHATERÓW. Edmund Bałuka dobrze zasłużył się w walce o wolną Polskę. To najbardziej (do dzisiaj) zapomniany bohater Szczecina.
2017-12-14 10:42:53
xyz
Ciekawe, dlaczego nikt nie dekomunizuje ul.Maksyma Gorkiego. Czy dlatego, ze mieszka tam sam wiesz kto?
2017-12-14 10:31:44
Wielki Edmund Bałuka.
Edmund Bałuka to był nieprawdopodobnie odważny facet. Wtedy w PRL , bo dzisiaj to odważny może być każdy. Jest mniej znany od póżniejszych przywódców strajkowych , Wałęsy i Jurczyka , bo był bezkompromisowym patriotą i nigdy nie poszedł na współpracę z komunistyczną bezpieką. A takim komuniści nie wybaczali nigdy. Zniszczyli mu rodzinę , ale nigdy nie złamali go.
2017-12-14 10:26:06
Bohater Bałuka
Edmund Bałuka to bohater Grudnia 70. To przywódca strajku. Wielu jego kolegów z komitetu strajkowego zginęło póżniej w tajemniczych okolicznościach. Na przykład zostali otruci gazem . To była zemsta bandytów ze szczecińskiej SB. Bałuka , na szczęście , uciekł za granicę przed bandytami z komunistycznej bezpieki. Dlatego dłużej żył. To była nieprawdopodobna odwaga , aby być przywódcą strajku w gomułkowiej PRL.
2017-12-14 10:12:39
Sedina2008
Ulice o nazwach czczących bohaterów spod Stalingradu istnieją w Brukseli, Paryżu (Place de Stalingrad). Ale w Szczecinie, który znalazł się w granicach Polski dzięki Stalinowi - nie. I tak postanowili "historycy" z IPN - politycy a nie naukowcy.
2017-12-14 10:12:29
trohan
Ja wpadłem na genialny i prosty sposób zmian nazwy ulic. Wszystkie ulice na na prawobrzeżu mają jedną nazwę: Lecha Kaczyńskiego. Powiedźmy od strony południowej miasta zaczyna się numeracja: Pierwsza ulica Lecha Kaczyńskiego, potem Druga ulica Lecha Kaczyńskiego, Trzecia ul. Lecha Kaczyńskiego...itd. Proste?! Mieszkam na 44,69,102. Na prawobrzeży to samo - tylko Jarosława. A place: Wyklętych na lewobrzeżu a na prawobrzeży: Niezłomnych.
2017-12-14 10:11:33
Jarun
Wojewoda nie myśli, myśli kaczor a wojewoda odbiera telefon i dopiero wtedy wie, co myśli. Wystarczy spojrzeć na niego...Conan Barbarzyńca :-))))
2017-12-14 10:00:59
Do: Marek
Oczywiście że pisiorom z naziolami po drodze. 11 listopada tylko to potwierdzili.
2017-12-14 09:59:55
Jarun
dyrektor szczecińskiego IPN nie wie co zrobić, by bardziej przypodobać się KC z PiS-u. Nie potrzebne mu mydło ani wazelina. Zmieniłby własne nazwisko, gdyby tylko prezes zechciał. Podpowiadam. Zmień nazwę Szczecin na Kaczygród. I pamiętaj o pomnikach dla Lecha, na każdym rogu ulicy. Ty kreaturo...robisz to ze strachu, czy dla kariery?
2017-12-14 09:56:36
WSTYD
Wojewoda do dymisji natychmiast !
2017-12-14 09:47:10
Marek
Czyli rozumiem że wojewoda popiera nazistów z którymi obrońcy Stalingradu walczyli.
2017-12-14 09:30:13
Obr. Stal.
Zaraz jakieś komuszki wyrażą swoje oburzenie, a ich potomkowie z totalnej opozycji powiedzą, że dzięki tej bitwie mamy obecną Polskę hah.
2017-12-14 09:09:11
Polak
Ja pir....le!!! Co to jest Bałuka? Mam 60lat i nigdy nie słyszalem o czymś takim!!! Nie bylem nigdy partyjniakiem nalezalem do Solidarnosci(dzis sie za dudów kaczki i innych debili wstydze)ale jakas bałuka???? Śmiech na sali