niedziela, 17 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Dzień dobry. Tu komisarz ...

Dzień dobry. Tu komisarz ...

Dzień dobry. Tu komisarz ...
Data publikacji: 2016-03-23 07:06
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:39
Wywietleń: 113 124485

Pan Tomasz w ubiegły poniedziałek wypłacił w banku 13 tys. zł - wszystko co miał na koncie. Potem z plikiem pieniędzy czekał w umówionym miejscu na osoby podające się za policjantów, którym - w ramach tajnej misji - miał przekazać całą kwotę. Szczecińscy funkcjonariusze (prawdziwi) w ostatniej chwili uchronili 80-latka przed oszustami.

Nie tylko jego. W poniedziałek doszło w Szczecinie do pięciu prób wyłudzenia pieniędzy na tzw. wnuczka albo, na którąś z dziesiątek mutacji tej metody: na policjanta, księdza, kominiarza, przedstawiciela spółdzielni, hydraulika, pracownika opieki...

- Nie zawsze oszustom się udaje - podkreśla nadkom. Katarzyna Legan z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie. - Trzeba przyznać, że lata naszej pracy, tłumaczenia, nagłaśniania w prasie, dają rezultaty. Osoby starsze są już nieco ostrożniejsze. Dzięki temu, choćby na przykładzie tego poniedziałku, aż w pięciu przypadkach natychmiast nas zawiadomiły, że dostały dziwny telefon. Jedynie pan Tomasz nie domyślił się, że to podstęp.

W lutym 2016 r. usiłowano nabrać dziesięcioro szczecinian. Dwoje im zawierzyło - pierwsza z ofiar przekazała oszustom 10 tys. zł, a druga 36 tys. zł. W marcu kolejna osoba oddała 40 tys. zł.

Ofiarami są najczęściej osoby starsze. Bywa, że zmanipulowane pozbywają się wszystkich oszczędności. Niestety zdarzyło się już niejednokrotnie, że biorą kredyty, by później przekazać gotówkę zupełnie nieznanym sobie osobom. Czemu? Ostatnio, przy metodzie „na policjanta", jako dowód w sprawie.

Jest tylko jeden sposób, aby się uchronić przed złodziejami podającymi się za przedstawicieli przeróżnych instytucji - nie wpuszczać nikogo obcego do domu! Jeśli natomiast odbieramy dziwny telefon, odłóżmy słuchawkę.©℗

(lew)

Więcej w środowym "Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

 Fot. Robert STACHNIK

 

 

Komentarze

Naiwni
Naiwnych nie sieją.
2016-03-23 08:13:19
Dzień dobry. Tu KOD...
.
2016-03-23 07:18:51

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską