Piątek, 19 kwietnia 2024 r. 
REKLAMA

Dzień Bezpiecznego Internetu

Data publikacji: 06 lutego 2018 r. 21:44
Ostatnia aktualizacja: 09 lipca 2019 r. 12:02
Dzień Bezpiecznego Internetu
 

We wtorek 6 stycznia w całej Polsce obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu. Odbywa się pod hasłem "Tworzymy kulturę szacunku w sieci". Z okazji DBI policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej odwiedzili 7 Liceum Ogólnokształcące im. K. Baczyńskiego w Szczecinie.

 Już po raz czternasty nasz kraj przyłącza się do tego międzynarodowego święta, w którym uczestniczy 130 państw z całego świata. Krajowym organizatorem DBI jest konsorcjum złożone z Państwowego Instytutu Badawczego NASK oraz Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę, Partnerem Głównym – Fundacja Orange, a Partnerem – firma Facebook. Wydarzenie uzyskało honorowy patronat Ministerstwa Cyfryzacji, Ministerstwa Edukacji Narodowej, Rzecznika Praw Dziecka, Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz Komendy Głównej Policji.
Ponad 2 700 lokalnych akcji edukacyjnych, dziesiątki tysięcy dzieci i młodzieży oraz nauczycieli i pedagogów zaangażowanych w promowanie odpowiedzialnego korzystania z internetu – w taki sposób obchodzimy to święto w Polsce. Organizatorzy co roku starają się, by Dniu Bezpiecznego Internetu przyświecał ważny temat związany z funkcjonowaniem młodych ludzi w sieci, stąd hasłem tegorocznej akcji jest: „Tworzymy kulturę szacunku w sieci”.

- Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To wartość, bez której nie można zbudować kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami w internecie, takimi jak cyberprzemoc, hejt, seksting czy ksenofobia - mówi Anna Rywczyńska z NASK, koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

Z przeprowadzonych przez NASK-PIB badań („Nastolatki 3.0”) wynika, że środowisko internetu jest często przez samą młodzież odbierane jako zagrażające i agresywne. Prawie 60% respondentów w wieku 13-17 lat było świadkami wyzywania, poniżania i ośmieszania swoich znajomych w sieci. Niemal jedna trzecia (32,2%) przyznała, że sami byli ofiarami wyzwisk, a co piąty (20%) doświadczył ośmieszania w internecie. Alarmujący jest fakt, że tylko 22% młodych ludzi o tych przykrych i obciążających emocjonalnie sytuacjach informuje dorosłych.

- Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w internecie jest ważne dla nas wszystkich. Promujemy Dzień Bezpiecznego Internetu, zachęcając współpracujące z nami szkoły do zgłaszania swoich pomysłów. W tym roku dodatkowo publikujemy bezpłatną aplikację MegaMisja z Psotnikiem, która daje najmłodszym podstawową wiedzę na ten temat – informuje Ewa Krupa, prezes Fundacji Orange, partnera programu Safer Internet.

W tym roku partnerem DBI jest także firma Facebook. Jej przedstawiciel, Jakub Turowski mówi: - Z Facebooka korzysta dziś ponad 2 miliardy osób na całym świecie – duża część z nich to młodzież. To ogromna odpowiedzialność, dlatego rozwijając naszą platformę stawiamy bezpieczeństwo jako priorytet. Podczas inauguracji DBI podsumujemy największą dotychczas kampanię informacyjną poświęconą bezpieczeństwu nastolatków na Facebooku , która prowadziliśmy wraz Fundacją Dajemy Dzieciom Siłę pod patronatem Pierwszej Damy RP. Jeszcze w tym roku otworzymy w Warszawie przestrzeń, która pozwoli nam na realizację szeroko zakrojonych projektów szkoleniowych, związanych między innymi z tematem bezpieczeństwa w sieci.

Z okazji DBI policjanci Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej odwiedzili 7 Liceum Ogólnokształcące im. K. Baczyńskiego w Szczecinie. Funkcjonariusze uczestniczyli w zajęciach z informatyki z młodzieżą licealną oraz spotkali się z klasami mundurowymi o profilu policyjnym.

Więcej informacji nt. Dnia Bezpiecznego Internetu dostępnych jest na stronie www.dbi.pl oraz na www.facebook.pl/bezpiecznyinternet.

***

Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) obchodzony jest z inicjatywy Komisji Europejskiej od 2004 r. W Polsce pierwszą edycję DBI Polskie Centrum Programu Safer Internet (NASK i Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę dawniej Fundacja Dzieci Niczyje) zorganizowało w roku 2005. Jego podstawowym celem jest inicjowanie oraz propagowanie działań na rzecz bezpiecznego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych.

(g)

Fot. KWP Szczecin

 

REKLAMA
REKLAMA

Komentarze

Mirosław
2018-02-07 18:26:36
Bardzo potrzebna akcja. Trzeba poprzez edukację w tej kwesti zapobiegać przemocy słownej, obrażaniu innych w sieci.
todi
2018-02-07 17:11:11
niech się lepiej zajmą aferami na KP Odra, a nie ogłaszają dni bezpiecznego internetu chyba ze po tym kolejna imprezka na KWP???
sprawiedliwy
2018-02-07 16:28:58
nowe zakłamanie Wydziału Prewencji KWP w Szczecinie
6 stycznia - nowe święto: 3 BEZPIECZNYCH W SIECI KRÓLI
2018-02-07 12:12:25
loooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooool

Dodaj komentarz

HEJT STOP
0 / 500


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA