niedziela, 25 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Dzieci nie mogą być głodne

Dzieci nie mogą być głodne

Dzieci nie mogą być głodne
Data publikacji: 2015-07-22 13:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-29 01:57
Wywietleń: 252 2619

Ponad 2060 uczniów korzysta w trakcie roku szkolnego z obiadów finansowanych przez szczeciński Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Dla wielu to jedyny solidny posiłek w ciągu dnia. Gdzie go zjedzą w czasie wakacji, kiedy szkoły będą zamknięte?

Wakacje to teoretycznie czas beztroskiej zabawy. Wiele dzieci z rodzin objętych wsparciem MOPR będzie miało szansę wyjechać na kolonie i uczestniczyć w półkoloniach finansowanych przez miasto. Ale sporą część lata spędzą też w domu i na podwórku. Nie we wszystkich domach będzie obiad. Szczeciński MOPR zapewnia, że dzieci z rodzin objętych pomocą Ośrodka mają zapewnione w tym zakresie wsparcie.

 - W tym roku szkolnym z Programu rządowego „Pomoc Państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 korzysta 2063 uczniów w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych oraz 138 dzieci w przedszkolach - mówi Maciej Homis, rzecznik MOPR. - Poza rokiem szkolnym te dzieci mogą zjeść posiłek w wybranych szkołach, które również latem mają otwarte stołówki, np. w trakcie półkolonii. Mogą także zostać skierowane do świetlic środowiskowych, funkcjonujących w okresie wakacyjnym. Przyznajemy również wyższe zasiłki celowe na zakup żywności dla rodziców, tak aby we własnym zakresie mogli zapewnić posiłki dla swoich dzieci.

Żeby dziecko w wakacje mogło zjeść obiad w szkole, rodzice muszą złożyć wcześniej (podobnie jak to się dzieje w trakcie roku szkolnego), wniosek o taką pomoc do MOPR. Ośrodek wyda decyzję na postawie której placówki - tylko te funkcjonujące w określonym czasie w wakacje - przygotują dla dzieci obiady.

- Rodzice o tym wiedzą i sami się do nas zgłaszają - zapewnia Homis.

Obiadów nie będzie raczej przez wakacje m. in. w Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Strzałowskiej.

- Nie organizujemy półkolonii, bo się u nas nie sprawdzały - mówi Urszula Pająk, dyrektor tej placówki. - Do takich letnich zajęć w szkołach rodzic zwykle musi coś dopłacić, a do półkolonii w świetlicach środowiskowych nie, dlatego opiekunowie tam zapisują dzieci. Na niewielkim Golęcinie mamy aż trzy świetlice: przy ul. Ziemowita, Strzałowskiej i Koszalińskiej, one zapewniają darmowy posiłek. W szkole przed wakacjami robimy rozeznanie ilu uczniów korzystałoby u nas z obiadów. Gdyby to była grupa co najmniej 30 osób, to byśmy je przygotowywali. Ale nigdy tylu chętnych nie było.

W SP 37 przy ul. Rydla na 1200 dzieci z obiadów dofinansowanych przez MOPR korzysta 40 uczniów. Szkoła od 29 czerwca do 10 lipca będzie prowadzić półkolonie.

- Rodzice mogą przynosić decyzje MOPR w sprawie obiadów do końca roku szkolnego - mówi Izabela Pałasz, wicedyrektor szkoły.

Anna Gniazdowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-4
na godz. 21:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy