niedziela, 22 października 2017.
Strona główna > Wiadomości > Dzieci nie mogą być głodne

Dzieci nie mogą być głodne

Dzieci nie mogą być głodne
Data publikacji: 2015-07-22 13:58
Ostatnia aktualizacja: 2017-03-29 01:57
Wywietleń: 187 2619

Ponad 2060 uczniów korzysta w trakcie roku szkolnego z obiadów finansowanych przez szczeciński Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Dla wielu to jedyny solidny posiłek w ciągu dnia. Gdzie go zjedzą w czasie wakacji, kiedy szkoły będą zamknięte?

Wakacje to teoretycznie czas beztroskiej zabawy. Wiele dzieci z rodzin objętych wsparciem MOPR będzie miało szansę wyjechać na kolonie i uczestniczyć w półkoloniach finansowanych przez miasto. Ale sporą część lata spędzą też w domu i na podwórku. Nie we wszystkich domach będzie obiad. Szczeciński MOPR zapewnia, że dzieci z rodzin objętych pomocą Ośrodka mają zapewnione w tym zakresie wsparcie.

 - W tym roku szkolnym z Programu rządowego „Pomoc Państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 korzysta 2063 uczniów w szkołach podstawowych, gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych oraz 138 dzieci w przedszkolach - mówi Maciej Homis, rzecznik MOPR. - Poza rokiem szkolnym te dzieci mogą zjeść posiłek w wybranych szkołach, które również latem mają otwarte stołówki, np. w trakcie półkolonii. Mogą także zostać skierowane do świetlic środowiskowych, funkcjonujących w okresie wakacyjnym. Przyznajemy również wyższe zasiłki celowe na zakup żywności dla rodziców, tak aby we własnym zakresie mogli zapewnić posiłki dla swoich dzieci.

Żeby dziecko w wakacje mogło zjeść obiad w szkole, rodzice muszą złożyć wcześniej (podobnie jak to się dzieje w trakcie roku szkolnego), wniosek o taką pomoc do MOPR. Ośrodek wyda decyzję na postawie której placówki - tylko te funkcjonujące w określonym czasie w wakacje - przygotują dla dzieci obiady.

- Rodzice o tym wiedzą i sami się do nas zgłaszają - zapewnia Homis.

Obiadów nie będzie raczej przez wakacje m. in. w Szkole Podstawowej nr 14 przy ul. Strzałowskiej.

- Nie organizujemy półkolonii, bo się u nas nie sprawdzały - mówi Urszula Pająk, dyrektor tej placówki. - Do takich letnich zajęć w szkołach rodzic zwykle musi coś dopłacić, a do półkolonii w świetlicach środowiskowych nie, dlatego opiekunowie tam zapisują dzieci. Na niewielkim Golęcinie mamy aż trzy świetlice: przy ul. Ziemowita, Strzałowskiej i Koszalińskiej, one zapewniają darmowy posiłek. W szkole przed wakacjami robimy rozeznanie ilu uczniów korzystałoby u nas z obiadów. Gdyby to była grupa co najmniej 30 osób, to byśmy je przygotowywali. Ale nigdy tylu chętnych nie było.

W SP 37 przy ul. Rydla na 1200 dzieci z obiadów dofinansowanych przez MOPR korzysta 40 uczniów. Szkoła od 29 czerwca do 10 lipca będzie prowadzić półkolonie.

- Rodzice mogą przynosić decyzje MOPR w sprawie obiadów do końca roku szkolnego - mówi Izabela Pałasz, wicedyrektor szkoły.

Anna Gniazdowska

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Filmy

Marsz różowej wstążki 2017
Lekarze wspierali lekarzy
Krokusowa inauguracja w Różance
Poprzedni Następny

Nekrologi