czwartek, 14 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Dyrekcja zamku zabiera głos

Dyrekcja zamku zabiera głos

Dyrekcja zamku zabiera głos
Data publikacji: 2017-07-12 10:39
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:35
Wywietleń: 592 274708

Sytuacja na szczecińskim Zamku Książąt Pomorskich przed katastrofą była cały czas monitorowana przez eksperta. Tak przynajmniej zapewnia kierownictwo obiektu. Dlaczego więc doszło do wypadku? Eksperci nadal szukają przyczyny. A umowa ubezpieczeniowa zamku zawiera kilka klauzul i różne kwoty.

Przypomnijmy - w ubiegłym tygodniu sejmikowy radny SLD Dariusz Wieczorek ogłosił, że będzie wnosił o zwołanie nadzwyczajnej sesji sejmiku województwa zachodniopomorskiego. Miałaby ona być poświęcona katastrofie budowlanej, do której doszło w maju tego roku na Zamku Książąt Pomorskich. W dodatku Wieczorek ujawnił, że z dokumentacji wynika, iż zamek jest ubezpieczony od wszelkich katastrof tylko do 5 milionów złotych.

Dyrekcja zamku prezentuje jednak odmienną od radnych wersję wypadków.

- Niezwłocznie po potwierdzeniu postępującego procesu rysowania się sklepień skrzydła północnego zatrudniony został rzeczoznawca w zakresie ochrony zabytków. Wykonane zostało bezpośrednie badanie gruntu przy słupie piwnicy, wprowadzono stały monitoring geodezyjny przemieszczeń pionowych elementów konstrukcyjnych z dokładnością do 0,1 mm. Codziennie również rzeczoznawca dokonywał oględzin zarysowań z pomiarem ich rozwarcia - tłumaczy Agnieszka Ciuruś, kierownik Działu Inwestycji i Remontów Zamku Książąt Pomorskich.

Inaczej też ma się przedstawiać sprawa ubezpieczenia zamku.

- Umowa ubezpieczeniowa zamku zawiera szereg klauzul dotyczących ubezpieczenia od różnych ryzyk i zawierających różne kwoty ubezpieczenia, w tym szereg ryzyk ubezpieczonych do pełnej wartości ubezpieczenia. W odniesieniu do zdarzenia z 11 maja 2017 roku nadal trwają prace ekspertów zmierzające do ustalenia jego przyczyny. Zatem na chwilę obecną niemożliwym jest przesądzenie, który z przyjętych w umowie ubezpieczeniowej limitów będzie dla tego przypadku obowiązujący - wyjaśnia Ciuruś.

(dar)

Na zdjęciu: Nadal trwają prace ekspertów zmierzające do ustalenia przyczyny katastrofy budowlanej w zamku

Fot. Tomasz Kubiak (OSP Wołczkowo)

Komentarze

hm
Zabiera głos, a co to, Wigilia?
2017-07-13 06:58:35
Paw
@Wojtek brak stabiloności podłoża oczywiście nie ma nic wspólnego ze zmianą rozłożenia obciążeń i ich zwiekszeniem prawda...?
2017-07-12 18:19:13
Andrzej
Do krzykacza @Andrzej: Przyczyn katastrofy bylo kilka. Jedna z dwoch najwazniejszych byla jednak glupota decydujaca o paskudnej nadbudowce nad skrzydlem polnocnym, ktora nie dosyc, ze zepsula historyczna bryle Zamku, przyczynila sie do katastrofy budowlanej, przeciazajac konstrukcja!!!!!Niezaleznie, co krzykacz, myslacy, ze zna prawa fizyki, wykrzyczy!
2017-07-12 16:14:39
Wojtek
@Agnieszka. Jak widać warto być jednak ekspertem, aby wypowiadać się publicznie na forum. Gdyby było tak jak piszesz, to strop na którym stoi szklana konstrukcja zawaliłby się. Jest cały i nienaruszony. Zatem to nie siły na dachu oddziaływały na konstrukcje, a brak stabilności podłoża. I postawienie lekkiej szklanej konstrukcji nie miało nic do rzeczy.
2017-07-12 15:51:46
skandal!!!
zniszczenie ważnego zabytku by urzędaski pana marszałka województwa miały luksusową palarnię z widokami na miasto na dachu zamku
2017-07-12 15:30:13
@Andrzej
Uwazaj żebyś ty nie wyleciał. Łatwo oskarżać, nie mając żadnej wiedzy technicznej. Gdybyś ją posiadał to nie pisałbyś bzdur o obciążeniach. Podstawy fizyki wskazują, że to nie ta przyczyna. Nieudolność i niekompetencja rzeczywiście aż krzyczy... Ale u ciebie! Nie skorzystałeś z okazji żeby siedzieć cicho. Do widzenia z tobą.
2017-07-12 15:09:32
Agnieszka
Nie trzeba być ekspertem że dziwny szklany stwór obciążył stropy zamku i to jest przyczyna katastrofy.
2017-07-12 14:26:36
Tomcia
Pitu pitu i nic z tych wyjaśnień pani Ciuruś nie wynika. Nie zdementowała również informacji, że Zamek jest ubezpieczony tylko do 5 mln zł, jak podawał pan Wieczorek. A tego rzeczoznawcy, co niby codziennie dokonywał oględzin bym już zrezygnowała.
2017-07-12 11:46:12
Andrzej
Dyrekcja Zamku powinna wyleciec na zbita twarz. Skandaliczna nadbudowka (akwarium) na dachu skrzydla polnicnego Zamku i przy okazji wylane na dach tony betonu dodatkowo obciazajace konstrukcje. Nieudolnosc, niekompetencja tych ludzi az krzyczy! Do widzenia z nimi!
2017-07-12 11:20:49