wtorek, 26 września 2017.
Strona główna > Wiadomości > Duda: III RP nie zdała egzaminu ze sprawiedliwości

Duda: III RP nie zdała egzaminu ze sprawiedliwości [GALERIA] (akt. 2)

Duda: III RP nie zdała egzaminu ze sprawiedliwości
Data publikacji: 2015-12-17 16:49
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:31
Wywietleń: 2084 61156

- Wolna Polska nie potrafiła ukarać katów, sprawców kolejnych dramatycznych momentów w polskiej historii. Ale potrafiła ich, niestety, w większości przypadków chować z honorami, kiedy odchodzili - powiedział w Szczecinie Andrzej Duda. Prezydent wyraził nadzieję, że Polska stanie się Rzeczpospolitą równych szans, państwem sprawiedliwym i uczciwym.

Prezydent Polski odsłonił w Szczecinie Tablicę Pamięci Ofiar Grudnia '70, wmurowaną w ścianę południową Muzeum Dialogu Przełomy. W czwartek, w 45. rocznicę krwawego stłumienia robotniczych protestów (Polacy w 1970 r. sprzeciwili się podwyżce cen, a władza komunistyczna użyła przeciw nim czołgów), Andrzej Duda podkreślił rolę Szczecina w polskiej drodze do wolności.

- Szczecin i szczecinianie zajmują niezwykle ważne miejsce z punktu widzenia polskiej historii ostatnich 45 lat - mówił prezydent.

A w kolejnej części wystąpienia odniósł się do niesprawiedliwości dziejowej.

- Wolna Polska nie potrafiła ukarać katów, sprawców kolejnych dramatycznych momentów w polskiej historii. Ale potrafiła ich, niestety, w większości przypadków chować z honorami, kiedy odchodzili - usłyszeliśmy.

Zobacz więcej zdjęć Dariusz GORAJSKIEGO w naszej galerii - także z uroczystości przed bramą główną Stoczni Szczecińskiej.

Andrzej Duda przypomniał wysokie emerytury, które wielu z nich otrzymywało, śmiejąc się tym samym w twarz osobom, które były ofiarami m.in. Grudnia 1970 r. i które w większości przypadków nie dostały żadnego zadośćuczynienia.

- Jeśli zadajemy sobie pytanie, czy wolna Polska jest Polską sprawiedliwą, to musimy powiedzieć, że III RP nie zdała w tym zakresie swojego egzaminu, bo nie potrafiła naprawić wymiaru sprawiedliwości - kontynuował prezydent.

Duda mówił, że w odczuciu bardzo wielu Polaków wymiar sprawiedliwości jest dziś wymiarem niesprawiedliwości. Nie służy zwykłym obywatelom, ale za to często wąskiej grupie ludzi.

- Nie buduje tego, co najważniejsze: sprawiedliwego i uczciwego państwa - zaznaczył. - Dziś w naszym kraju też jest dużo dysproporcji. Wciąż jest wielu ludzi, którzy z trudem dożywają od początku do końca miesiąca, bo nie stać ich na podstawowe artykuły - mówił prezydent. 

Jego zdaniem, wielkimi wyzwaniem, które stoi przed Polską, jest wdrażanie w życie tego, co zawiera się w słowie solidarność. Prezydent podkreślił konieczności uczciwego traktowania zwykłych ludzi, potrzebę podejmowania działań prospołecznych i propracowniczych.

- Wierzę w to, że Rzeczpospolita Polska, którą dzisiaj nazywamy państwem demokratycznym, będzie prawdziwie rzecząpospolitą czyli wspólną. A to znaczy: Rzeczpospolitą równych szans, Polską sprawiedliwą, uczciwą, gdzie każdy człowiek ma swoje miejsce i ma poczucie godności, a przede wszystkim ma poczucie udziału we wspólnocie - podkreślał prezydent.

O niesprawiedliwości dziejowej mówił także Juliusz Słowacki, przewodniczący Stowarzyszenia Grudzień '70 - Styczeń '71.

- Wciąż wyrzutem sumienia jest nieosądzenie winnych tej zbrodni, odpowiedzialni za tę masakrę dożywają swoich dni w spokoju z wysokimi emeryturami. Poszkodowani i rodziny ofiar przez lata byli szykanowani, żyli w niedostatku dopominając się sprawiedliwości - mówił Słowacki.

Andrzej Duda, a także Piotr Duda, przewodniczący NSZZ Solidarność, podpisali się w czwartek pod Szczecińską Deklaracją Grudniową. Dokument wraz z urna z ziemią z miejsc, w których zgięli Polscy, zostały umieszczone w sarkofagu. Jego symbolicznego wmurowania dokonali obok prezydenta RP m.in. Teresa Dowlasz, poszkodowana w wydarzeniach Grudnia '70, oraz Bolesław Kowalczyk, brat Jadwigi, 16-letniej śmiertelnej ofiary wydarzeń sprzed 45 lat. Sarkofag zostanie umieszczony w Muzeum Dialogu Przełomy.

Oficjalnie odsłonięta została także Tablica Pamięci, która poświęcił arcybiskup Andrzej Dzięga. Zostały złożone przy niej kwiaty, podobnie przed Aniołem Wolności. ©℗

(masz)

Fot.: Dariusz GORAJSKI
 

Komentarze

elwira 80
Analiza godzin wpisow anty-Duda oraz charakter gramatyczny wskazuje na to, ze robila je jedna osoba. Najprawdopodobnie PZPR-Nowoczesny emeryt, bo kto inny mialby tyle czasu?
2015-12-19 15:23:45
Kto placi pisowskim trolom?
Odpowiedzie mi kto placi szczecinskim pisowskim trolom? Ile mozna zarobic? Chociaz chyba nie, nie skusze sie pisac, nawet za pieniadze, hasla przeciw sobie.
2015-12-18 13:31:01
rob
PISlamizacja, PISkomuna, kaczyzm PISfaszyzm [PRZRPROSCIE I SPADAJCE]
2015-12-18 12:39:43
Zenon z Pilchowa
Mam wrażenie, że niektórzy komentatorzy mają jakiegoś hopla na punkcie liter „p” i „o”. Wszędzie, gdzie występują razem, muszą je pisać wielką literą. Podpowiadam Wam zatem inne wyrazy, które można zapisać w ten sposób, z wykorzystaniem innych liter. Człowiek się uczy cały czas. A zatem, uwaga: PiSuar, brudnoPiS, PiSda, PiSior... można tak długo. Tylko po co. Weźcie się puknijcie w łeb, albo w to, co macie w tym miejscu.
2015-12-18 11:30:26
w-PiS-anka,
Do PO-nizszych PO-stkomunistycznych wpisow......czy naprawde jestescie jeszcze na tak niskim PO-ziomie... ze logiczniejszych i madrzejszych wpisow nie PO-traficie juz zamiescic...? I nie mozecie dalej zniesc, ze tak sromotnie przegraliscie Wybory tak Prezydenckie jak i Rzadowe ! !
2015-12-18 10:55:00
rob
Coz ta "wydmuszka polityczna" i podnozek Jarkacza powiadal w Grodzie Gryfa, ktoz go tu zapraszal plujecie na PO a nowa wladza od 1989 roku nic nie zrobila bo myslala pragmatycznie w wy Poslamisci rzucacie sie jak wesz na kolnierzu.Czekaliscie na marionetke i na wielkie nic bo nic soba nie reprezentuje Pan Duda Andrzej "Prezydent PISPolski"
2015-12-18 10:52:39
kazek
I takim oto sposobem niektóre nurty polskiej polityki i "dziennikarstwa"próbują obniżyć rangę tych obchodów. Sensacyjne hasło staje w centrum wydarzeń, hołd zabitym spychany jest na drugi plan. Czy to nierozwaga tej Pani czy "ustawka" medialna" aby teraz to wałkować jest mniej ważne. Hańba tym, którzy to czynią.
2015-12-18 10:45:36
Obserwator
Błogosławione łono, które Ciebie nosiło i piersi, które ssałeś.
2015-12-18 10:25:06
Do Zgody
PiSowi strzelanie do robotników się na pewno podobało. Dlatego awansował prokuratorów z tamtych lat. No i git.
2015-12-18 08:54:55
rafał
Niech nie robi korków w naszym miescie nikt go tu nie zapraszał , pod trybunał stanu z nim , oszukał mnie z kredytem we frankach
2015-12-18 07:44:54
rafał
Niech nie robi korków w naszym miescie nikt go tu nie zapraszał , pod trybunał stanu z nim , oszukał mnie z kredytem we frankach
2015-12-18 07:44:03
Zgoda
Jak można pisać o podziale społeczeństwa, skoro podział jest wtedy, gdy ludzie nie myślą jednomyślnie. A przecież chyba każdy liczył na rozliczenie oprawców komunistycznych, bo w przeciwnym wypadku dałby przyzwolenie na strzelanie do obywateli Polski, prawda? No chyba, że komuś podobało się, jak strzelano do strajkujących i zabijano, bito, przypadkowe osoby, w tym młodzież.
2015-12-18 07:12:33
wojtek
co za baba wymyśliła takie hasło na przywitanie tego pożal się Boże łamacza konstytucji. Duda już więcej nie przyjeżdżaj do Szczecina
2015-12-18 05:47:39
WSTYD ZA PISOWSKIEGO PREZYDENTA
Wstyd i żenada . Jaki to prezydent? Przecież to marionetka. Tylko jątrzy zamiast łączyć. Do tej pory nic nie zrobił. Jeździ tako figurant po kraju a przysięgał konstytucji strzec. Kłamca :(
2015-12-18 00:04:03
Ryba
Nareszcie prezydent jakiego potrzebuje Polska. Brawo Duda
2015-12-17 22:49:57
Observer,
Dodatkowe "krotkie" pytanie do PO-nizszej Obserwatorki...jak taka 45 letnia Rocznica jak dzisiejsza tj. 17.12.1970 - 2015 moze laczyc winnych i nieosadzonych Mordercow z... poszkodowanymi Ofiarami...??
2015-12-17 22:16:17
Ocena sytuacji...,
Jedno jest pewne... ze ten byly Komunistyczno / PO-stkomunistyczny "BAJZEL" w obecnej RP jeszcze dlugo bedzie trwal...nim PO kolei PO-usuwa sie Ich ze wszystkich kluczowych Stolkow ! !
2015-12-17 22:07:41
tylko pytam...
Obrzucać się łajnem -łatwo. Pokrzykiwać na "innych" tez łatwo. A Kaczyński -minister sprawiedliwości ukarał jakiegoś komucha? A Ziobro- minister sprawiedliwości - ukarał organizatorów stanu wojennego czy uganiał się za tanim poklaskiem tłumów w IV RP? A prezydent Kaczyński - zajął się komuszymi mordercami, ich emeryturami, majątkami??? "Po czynach" a nie po pyskówkach poznacie... tylko pytam...
2015-12-17 20:14:15
Antoni
Jakie to szczęście, że mamy takiego prezydenta! Dzięki niemu i PiS-owi prokuratorzy komunistyczni zostali nobilitowani i posadzeni w sejmowych ławach PiS-u. Nikt tak jak oni nie narażał życia, skazując opozycyjnych działaczy. Od czegoś trzeba zacząć naprawę Polski. To dobra zmiana.
2015-12-17 19:32:03
Gość
I gdzie ta jego wiara,że taką nienawiść w sobie pielęgnuje??? To chyba sprzeczne z nauczaniem Kościoła.Wstyd....
2015-12-17 18:41:19
aaa
Najlepiej niech tu nie przyjeżdża nic pisiory dla miasta nie zrobili a tylko przypominaja sobie jak trzeba głosowac lub w rocznice grudnia.Moze niektórym odpowiada ten Pan Prezydent ale mnie nie. Nie jest,,prezydentem wszystkich polaków ani moim.
2015-12-17 18:37:06
kibic
nareszcie polski prezydent mówi jak Polak.brawo! -Obserwatorka to Ty dzielisz Polaków niefortunnymi wypowiedziami.dlaczego prawda Cię zabolała?
2015-12-17 18:19:26
@Obserwatorka
Do zgody, do jedności potrzebne jest sprawiedliwe osądzenie morderców/oprawców. To nie nastąpiło przez 45 lat, a podobne patologie się tylko pogłębiały (np. mordercy/oprawcy w stanie wojennym), więc jak masz poglądy "polityczne" polegające na mordowaniu ludzi na ulicach, to przyjmij do wiadomości, że z resztą społeczeństwa jedności tworzyć nie będziesz!
2015-12-17 17:54:22
Olek
Dziękuję Polakom - moim rodakom za wybranie takiego prezydenta.
2015-12-17 17:10:24
Szczecin
Długo musieliśmy czekać na takiego Prezydenta, ale warto było!
2015-12-17 17:04:19
?
a IV RP zdała? co zrobiła IV w tym temacie?
2015-12-17 16:19:57
Obserwatorka
Są rocznice, które mimo różnych poglądów politycznych powinny łączyć Polaków, a jednak. Prezydent swoimi niektórymi wypowiedziami (nie to miejsce i nie ten czas) stara się dzielić społeczeństwo, szkoda. Pozostał mi niesmak, a pamiętam tamten czas.
2015-12-17 16:09:25