niedziela, 21 stycznia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Doświadczą świata

Doświadczą świata

Doświadczą świata
Data publikacji: 2016-10-11 19:36
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-09 23:58
Wywietleń: 351 159619

Dla relaksacji - baldachim ze światłowodami i świetlne kolby wodne, dla aktywizacji pamięci - ścieżki terapeutyczne, a na poprawę nastroju - lampa emitująca światło słoneczne. Wyposażone w takie sprzęty dwie sale do terapii dla osób cierpiących na chorobę Alzheimera oraz demencję, otworzył we wtorek (11 października) DPS "Dom Kombatanta" w Szczecinie.

 - Obie sale, w których odbywać się będą treningi pamięci, podtrzymujące funkcje poznawcze, przeznaczone są głównie dla osób z chorobą Alzheimera lub innymi rodzajami otępień, których w naszym domu jest trzydzieści. Jednak korzystać z nich będą mogli także także pozostali mieszkańcy - powiedziała podczas uroczystego otwarcia sal Aneta Małgorzata Kalityńska, dyrektor Domu Pomocy Społecznej "Dom Kombatanta" przy ul. Kruczej. - Utworzenie tych sal nie byłoby możliwe, gdyby nie hojność Rotary Club Szczecin. W Szczecinie nie było dotąd takiej sali, jest to zupełnie nowatorska forma terapii.

W DPS-ie przy Kruczej mieszka obecnie 241 osób o różnym stanie zdrowia. Dla poszczególnych grup, prowadzone są różne zajęcia.

- Osoby najbardziej sprawne korzystają chętnie z siłowni pod chmurką w ogrodzie. Są tam trzy elementy usprawniające motorykę kończyn dolnych: twister, wahadełko i biegacz. Dla mniej sprawnych osób jest sala do kinezyterapii, gdzie mamy mini-atlas do ćwiczeń siłowych, rower stacjonarny oraz kilka drobnych akcesoriów do gimnastyki i aerobiku - prezentował sprzęty Michał Pardała, fizjoterapeuta. - Wszystko to służy do podnoszenia sprawności mieszkańców.

Nowo otwarte sale utworzono z myślą o osobach z najgłębszymi schorzeniami. - Są to sale relaksacyjne z elementami sali "doświadczania świata", które służą do prowadzenia terapii polisensorycznej. Oddziałują na zmysły za pomocą światła, dźwięku i dotyku - podkreśliła Anna Gordon, kierownik działu wsparcia dziennego DPS "Dom Kombatanta".

Tego typu zajęcia prowadzi się dla różnych grup: dzieci, osób upośledzonych, psychicznie chorych i seniorów mających problemy z pamięcią. W ostatnim czasie podkreśla się, że terapia snoezelen, czyli "doświadczania świata" za pomocą zmysłów, bardzo korzystnie wpływa na tę ostatnią grupę.

- Poprawia zdolność kojarzenia, zdarza się nawet, że osoby, które nie mówiły, znowu zaczynają mówić. Tą salą weszliśmy w XXI wiek - przyznała Anna Gordon.

Wyposażenie sal w odpowiednie sprzęty kosztowało ponad 20 tys zł. Było to możliwe dzięki wsparciu przez Rotary Club Szczecin. Główna część środków pochodziła ze zbiórki podczas festiwalu Talenty Szczecina, organizowanego w Szczecinie i po stronie niemieckiej.

- Dla mnie współpraca z tym domem zaczęła się w 2011 r, kiedy na chorobę Alzheimera zachorował mój teść - powiedziała podczas otwarcia sal Isabel Perera-Turostowska, prezydent Clubu Rotary Szczecin. - Ta współpraca nie ustaje. Zachęcamy wszystkich do udziału w najbliższych Talentach Szczecina 14 listopada, z której to imprezy znaczną część przekażemy także na "Dom Kombatanta". ©℗

Elżbieta KUBERA

Fot. Robert STACHNIK

Doświadczą świata Doświadczą świata

Komentarze

Gość
Jeżeli ktoś nie ma pojęcia o tym jak taka sala powinna wyglądać najlepiej niech się nie wypowiada. Ta sala właśnie tak powinna wyglądać jak na załączonym obrazku - jak z bajki :)
2016-10-12 09:50:24
Piotr
Mi podobnie się skojarzyło jak koledze Relax. Ale Ty masz tą przewagę, że wiesz jak jest i w tanich, i w drogich domach publicznych ;)
2016-10-12 09:49:46
Relax
Sala wygląda trochę jak pokój w tanim domu publicznym, ale ważne, aby pomógł tym osobom.
2016-10-12 07:41:19

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
0
na godz. 15:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy