wtorek, 24 kwietnia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Czy będą nas leczyć lekarze z Ukrainy?

Czy będą nas leczyć lekarze z Ukrainy?

Czy będą nas leczyć lekarze z Ukrainy?
Data publikacji: 2018-04-09 08:12
Ostatnia aktualizacja: 2018-04-10 14:57
Wywietleń: 1666 322121

W Polsce – również w naszym regionie zaczyna brakować lekarzy. Problem narasta z roku na rok i odczuwamy go na własnej skórze, zderzając się z coraz dłuższymi kolejkami do specjalistów, na zabiegi i operacje. Szpitale zmuszane są do zamykania całych oddziałów. Tylko w ostatnim okresie szpital w Gryficach zawiesił działalność oddziału otolaryngologicznego. W szpitalu w Białogardzie zagrożone jest istnienie oddziału ginekologiczno-położniczego. Resort zdrowia ma pewien pomysł.

Skoro lekarze z Polski mogą leczyć obywateli w innych krajach, może rozwiązaniem byłoby szersze otwarcie się na lekarzy z innych państw. Problem w tym, że warunki pracy, a szczególnie płacy nie są atrakcyjne dla lekarzy z innych państw Unii Europejskiej. Pozostaje otwartość na lekarzy z Ukrainy, Białorusi, także Rosji, dla których polskie zarobki w tym zawodzie mogą być atrakcyjne.©℗

Cały artykuł w „Kurierze Szczecińskim”, e-wydaniu i wydaniu cyfrowym z 9 kwietnia 2018 r.

(A.K., a)

Fot. Ryszard Pakieser

Komentarze

Abn
byle nie szerzyli alkoholizmu
2018-04-10 14:13:41
do Maksiu
Ano z tych samych względów co np. notariuszem trudno jest zostać osobie, która jest spoza "układu". Ci lekarze co przeprowadzają egzaminy nostryfikacyjne boją się po prostu konkurencji. "Zagiąć" na każdym egzaminie i każdego można, jeśli tylko się chce. Dlatego też nie uważam, aby lekarze z Ukrainy byli mniej wykształceni w zakresie medycyny niż nasi "medycy". Do tego dochodzi jeszcze podejście do pacjenta. Ci z Ukrainy są na wyższym poziomie jeśli chodzi o szacunek do pracy i pacjenta, czego w większości brakuje polskim lekarzom, którzy obrośli w piórka i leczą jedynie w prywatnych gabinetach ponieważ w ramach NFZ jakoś im nie wychodzi.
2018-04-10 09:49:44
Czyli
- z malego zachodu... dalej na Duzy Zachod a pozniej z Duzego Zachodu na jeszcze Wiekszy Zachod ! I w koncowym etapie - najlepiej na tym wyjdzie Anglia, Ameryka i "Szwancarcja" !!! A Ci, co nie chca nosic Teczki, beda dalej musieli kulac Beczki... i to najczesciej jeszcze "pod gorke" !!
2018-04-09 22:57:54
To po co Nam... te Amerykanskie Patrioty
Jak ewentualnie moga "PO-zalatwiac Nas" w inny... bardzo sprytny s-PO-sob, PO-przez "od-PO-wiednie" Recepty ! Czy Polak musi byc faktycznie - az Tak Naiwny ??
2018-04-09 22:38:28
Ale za to kościoły i księża są, więc moidlić się proszę, bo co pomoże jak nie modlitwa?
Ale za to kościoły i księża są, więc modlić się proszę i na tacę dawać, bo co pomoże jak nie modlitwa?
2018-04-09 20:12:07
ITD
Dlaczego dla cwanych mlodych medykow nikt nie przygotowal "lojalki" ? Wiekszosc juz na etapie studiow glosno mowi o karierze i zarobkach zagranica. Kazdy patrzy na kasę ale tylko swoja. Wspolna kasa sie im nalezy ?
2018-04-09 18:27:20
Misiek
http://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/szpital-bez-personelu-i-pieniedzy/
2018-04-09 17:38:30
Ch, D i kamieni kupa
Zamiast szkolić ludzi u nas i zachęcać ich do pracy w kraju to ściągamy milionami Ukraińców. A lekarze? Tylko strajki rezydentów, a leczyć nie ma komu. Super akcja.
2018-04-09 16:21:51
@Maksiu
Dokładnie tak. Ogólnie, jako grupie zawodowej, to wiedza lekarzy ze wschodu pozostawia wiele do życzenia.
2018-04-09 10:57:36
Bartek
Wykształcenie jednego lekarza kosztuje 400tys. z naszych podatków, potem specjalizacja i kariera za granicą. Studia niech będą bezpłatne ale każdy kto się edukuje za nasze niech podpisze lojalke że przepracuje 10-15 lat w naszym kraju a jak nie to niech odda pieniądze. Proste?
2018-04-09 10:48:04
mpl
I tu najlepiej widać jaką bzdurą jest "bezpłatne" szkolnictwo wyższe. Niby pomoc dla mniej zamożnych ale to też bzdura - mniej zamożni płacą za studia zaoczne bo muszą się utrzymać Gdyby były płatne studia z możliwością skredytowania na zasadzie ok, nie płacisz za studia ale musisz 5-10 lat po nich przepracować w państwowym szpitalu nie brakowało by lekarzy.... Ale lepiej udawać jak ze wszystkim w tym kraju.
2018-04-09 10:17:12
Maksiu
Ciekawe dlaczego 60% tych lekarzy nie zdaje egzaminu nostryfikacyjnego w Polsce.
2018-04-09 10:12:52
I.
Pielęgniarki, stolarze, hydraulicy, budowlańcy, inżynierowie, programiści, szwaczki teź kształcili się „za nasze”. Też nie płacili za naukę. I też wyjeżdżali. To nie ma nic wspólnego z patriotyzmem. To ekonomia.
2018-04-09 09:43:15
;/
@= cytując klasyka :Niech jadą buhahhaa a ciemnota ,antyszczepionkowce i tym podobne osoby pojda sobie do znahora,do szamana ,homeopaty itd.i bedzie cud uzdrowienie
2018-04-09 09:24:59
123
OOO to skrajne prawactwo pozostanie bez opieki medycznej bo chyba nie skorzysta z uslug ?haha tylko zeby nie zapomnieli zrobic okazjonalnej koszulki
2018-04-09 09:23:16
=
Kształcimy lekarze, nie płacą za studia i jeszcze nie mają elementarnego poczucia patriotyzmu? Dno i bąbelki.
2018-04-09 08:45:02
Alicja
Jestem za. Mojego lekarza rodzinnego, podczas jego nieobecności zastępuje lekarz z Ukrainy. Powiem szczerze, że chyba jest troszeczkę lepiej wykształcony w zawodzie lekarza i do tego ma bardzo dobre podejście do pacjenta. Nieraz słyszę jak pacjenci się pytają o niego. Może życie tam jest inne od naszego ale jeżeli chodzi o fachowców to niejednokrotnie przewyższają naszych, obrośniętych w piórka. My jeździmy na tzw. zachód a oni do nas. To normalne zjawisko