sobota, 16 grudnia 2017.
Strona główna > Wiadomości > Czerwona gwiazda już nie wróci

Czerwona gwiazda już nie wróci

Czerwona gwiazda już nie wróci
Data publikacji: 2016-12-08 09:14
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:03
Wywietleń: 955 182658

Nie można zamknąć sprawy likwidacji byłego cmentarza wojennego żołnierzy sowieckich przy ul. Wolińskiej w Goleniowie. Gmina czeka na zgodę Instytutu Pamięci Narodowej na rozpoczęcie prac ekshumacyjnych, a właściwie na dokończenie ekshumacji rozpoczętej ponad 50 lat temu.

Pomnik z wielką czerwoną gwiazdą rozebrano w listopadzie br., gruz wywieziono, a zaraz potem sprawdzono, czy pod ustawionym już po wojnie pomnikiem nie ma jakichś ludzkich szczątków. Okazało się, że są, nie tylko zresztą pod samym pomnikiem, ale i na terenie wokół niego. A nie powinno być, bo formalnie pochowanych tam żołnierzy na początku lat pięćdziesiątych przeniesiono na cmentarz wojenny w Gryfinie. W rzeczywistości wydobyto tylko część kości, resztę zostawiono w ziemi, nie przejmując się czymś takim jak szacunek dla zmarłych.

Na prace ekshumacyjne na cmentarzach wojennych potrzebna jest oficjalna zgoda, a tej na razie gmina nie otrzymała.

– Chcemy wydobyć resztę kości i przenieść je na cmentarz wojenny w Gryfinie – mówi burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz. – Chciałbym mieć pewność, że zostanie to zrobione rzetelnie i z szacunkiem dla ludzkich szczątków. Obecna sytuacja, czyli obecność szkieletów na terenie, który od lat nie ma już statusu cmentarza zakrawa wręcz na profanację, nie można tego tolerować.

Likwidacja pomnika, który ustawiono w 1948 roku, nie spodobała się władzom rosyjskim. Krótko po rozebraniu pomnika z czerwoną gwiazdą do burmistrza zadzwonił pracownik rosyjskiego konsulatu z pytaniami i prośbą o wyjaśnienia. Burmistrz poprosił o sformułowanie pytań na piśmie. Do dzisiaj ich nie otrzymał. Nie ma też specjalnie o co pytać, pomnik nie podlegał ochronie na podstawie umowy między rządami Polski i Rosji z 1994 roku: nie było go w stosownym wykazie.

Czerwona gwiazda nie wróci już na teren zlikwidowanego cmentarza. Trafiła do miejskiej izby pamięci i tam zostanie. Teren przy ul. Wolińskiej będzie zamieniony w trawnik, co najwyżej z tabliczką informującą, że był tu kiedyś cmentarz wojenny.

Tekst i fot. C. Martyniuk

Komentarze

zieb
Brawo....nie dla symboli okupanta, cmentarz owszem ale bez symbolu naszej okupacji przez sowietów
2016-12-08 12:28:41
Orzel bialy w koronie,
A PO co Nam ta czerwona gwiazda w roku juz 2016-ym, do ewentualnie i PO-nownego nieszczescia PO-trzebna - wyslac ja spowrotem i to jak najdalej na Wschod... !!
2016-12-08 11:54:35
To haniebne!
Katolicka obłuda. Tak słowa i czyny mijają się codziennie z modłami, lzaśpiewamil i słodkopierdzącymi kazaniami.
2016-12-08 11:16:04

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Czego szczecinianie życzą na nowy rok
Jarmark Bożonarodzeniowy 2017
Mikołajowa atrakcja od Coca Coli
Poprzedni Następny

Nekrologi

kondolencje

Hannę Orską