wtorek, 23 stycznia 2018.
Strona główna > Wiadomości > Co się dzieje w weekend w regionie?

Co się dzieje w weekend w regionie?

Co się dzieje w weekend w regionie?
Data publikacji: 2015-07-20 11:15
Ostatnia aktualizacja: 2017-08-10 00:19
Wywietleń: 733 3418

Zachodniopomorskie. Nie będą narzekać na nudę w ten weekend mieszkańcy naszego regionu i turyści, którzy na Pomorzu Zachodnim spędzają urlop. W całym województwie zaplanowano tyle atrakcji, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie!

 

Dwa koncerty

Kamień Pomorski. Aż dwa koncerty odbędą się w ten weekend w ramach 51. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim. W piątek (3 lipca) muzyczna uczta w wykonaniu w wykonaniu Juliana Gembalskiego (organy) i Chóru Akademickiego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego. W niedzielę (5 lipca) wystąpią młodzi artyści z RPA.

Piątkowy koncert rozpocznie się o g. 19. W katedrze zabrzmią m.in. kompozycje J.S.Bacha, J. L. Krebsa, Krzysztofa Grzeszczaka. Julian Gembalski, zdobywca licznych nagród na konkursach improwizacji organowej i fortepianowej, wykona również swój własny utwór – Improwizacja Hommage a Johann Sebastian Bach. W części kameralnej wystąpi Chór Akademicki im. Prof. Jana Szyrockiego pod dyr. Szymona Wyrzykowskiego. Artyści zaśpiewają 10 utworów, m.in. Psalm 118 Mikołaja Gomółki i Psalm radosny in memoriam Guillaume Dufay Tadeusza Szeligowskiego. W niedzielę – koncert specjalny. W ramach festiwalu w kamieńskiej katedrze wystąpi KwaZulu-Natal Youth Choir z Republiki Południowej Afryki. Młodzi chórzyści obok tradycyjnych pieśni wykonają m.in. Psalm 100 Marka Jasińskiego. Dyrygować im będzie Gerard’d du Toit. Koncert rozpocznie się o g. 17.

Mistrz Dittmer

Świnoujście. W ramach Świnoujskich Wieczorów Organowych w pierwszy piątek lipca, w kościele pw. Chrystusa Króla wystąpi mistrz gry organowej Frank Dittmer z Niemiec. F.

Dittmer w latach 1997-2002 był kantorem i organistą w katedrze św. Nikolai w Stralsundzie, a od 2002 roku jest organistą w kościele katedralnym św. Mikołaja w Greifswaldzie i dyrektorem muzycznym Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego. Od 2009 roku funkcję tę sprawuje także w kościele Ewangelicko-Luterańskim w Meklemburgii. W swym artystycznym dorobku ma nagrania radiowe i płytowe. Muzyk wiele koncertuje w kraju i za granicą. W programie koncertu, który 3 lipca da w Świnoujściu, są utwory: J.S. Bacha, C.F.E. Bacha, F. Mendelssohna, M. Schutza i J.M. Michela. Początek koncertu o g. 19.

Śledź rządzi!


Niechorze. W sobotę o godz. 14 rozpocznie się XIV Święto Śledzia Bałtyckiego, które w muzeum przy ul. Bursztynowej organizują m.in. niechorscy rybacy i Stowarzyszenie Ochrony i Rozwoju Wybrzeża Rewalskiego. Tradycyjnie już wczasowicze będą mieli okazję do bezpłatnej degustacji zupy rybnej i śledzia w przeróżnej postaci. Zapowiada się dobra zabawa przy szantach w wykonaniu zespołów „Majtki Bosmana”, „Marek Twain”, wystąpią także chór „Amber Singers” i zespół ludowy „Czerwona róża”, a najmłodszych rozbawi Pirat Klaun Tomi. Gawędy morskie będzie opowiadał kapitan Józef Gawłowicz. W programie jak zawsze konkursy dla dzieci i dorosłych, a także konkurs na najlepszą potrawę rybną.
 Wstęp wolny.


Piknik w nowej marinie


Lubczyna. Otwarcie przebudowanej mariny będzie jedną z atrakcji sobotniego Pikniku Bosmańskiego na plaży w Lubczynie. Uroczystość poprzedzi parada jednostek pływających (g. 11-11.45.). W południe przecięcie wstęgi na nowej przystani żeglarskiej. W programie pikniku także m.in. mecz kajak polo (g. 13), koncert szantowy, wybory Małej Miss i Mistera (g. 14.30), II Mistrzostwa Goleniowa w wyciskaniu sztangi (g. 15.15). Organizatorzy zapraszają także na występ kabaretu Ramol (g. 16.45.), a następnie na koncert zespołu Mix Dance. Od g. 20 dyskoteka w Chilli Bar.

Kino w amfiteatrze


Goleniów. W piątek (3 lipca) w amfiteatrze sporo atrakcji dla najmłodszych – od godz. 13 gry i zabawy, konkursy z nagrodami, a pod wieczór seanse filmowe seanse filmowe dla dzieci (g. 18) i dorosłych (g. 20). Imprezę zorganizowano z okazji połączenia dwóch banków.  

Lato z rowerem


Łobez. W niedzielę już po raz 10. Ognisko TKKF Błyskawica organizuje rajd rowerowy „Powitanie lata” szlakiem zabytkowych kościółków wiejskich (Łobez – Bonin – Zajezierze – Zagórzyce – Wysiedle). Zbiórka i start na wyspie kajakarzy o g. 10. 

Sydonia żyje


Radowo Małe. W sobotę o g. 19 w amfiteatrze „Patelnia” odbędzie się XVII edycja festynu „Sydonia 2015 – Radowski Kociołek”. Wystąpią: Grupa Odtwórstwa Historycznego Belhiro z Białogardu (poprowadzi zabawy, konkursy) i Grupa Absinth Lollipops ze Szczecina z przedstawieniem „Sydonia”. Gawędę o losach Sydonii i rodu Borcków wygłosi regionalista Czesław Szawiel. Po pokazie sztucznych ogni (g. 22) – zabawa taneczna. Imprezę organizuje Gminny Ośrodek Kultury.

Dni Ińska


Ińsko. W sobotę konkursem „Pływanie na byle czym” (g. 15) zostaną zainaugurowane Dni Ińska. Ponadto w programie: występy Karoliny Szwajlik oraz zespołów The Palma Band, Sekstet, The Rebels oraz Ińskiego Trio. Gwiazdą wieczoru będzie Robert Sasinowski wraz ze Skanerem. W niedzielę o g. 14 na stadionie miejskim obchody jubileuszu 55-lecia Iny Ińsko i mecz z Błękitnymi Stargard. 

Wyścig na dwóch kołach


Świdwin. W sobotę o g. 8.30 rozpocznie się IV Świdwiński Maraton Rowerowy. Start i meta na ul. Sportowej przy Orliku. Wyścig zostanie rozegrany na dystansach: rodzinnym (38 km), mini (86 km), mega (155 km), giga (225 km). Organizatorem imprezy jest Świdwińskie Stowarzyszenie Turystyki Rowerowej, a jej komandorem – Roman Ciechański.

Festiwal Krasnali  


Drawno. Dwudniowy VII Festiwal Krasnali rozpocznie się w sobotę o godz. 10. animacjami Glinoludów z Bolesławca – laureatów festiwali w Europie i w USA. Uatrakcyjnią go warsztaty m.in. lepienia figur z gliny, ceramiczno-garncarskie, filcowania, rzeźbiarskie, hafciarskie. Będzie też wystawa prac rękodzielniczych. O g. 16 ulicami Drawna przemaszerują Krasnoludy i Glinoludy. Potem zaś nastąpi oficjalne otwarcie festiwalu oraz zabawa z przyjaciółmi Rupherta&Rico. Około g. 21 można będzie się bawić w rytmie muzyki disco polo i zespołu Kubas z Drezdenka. Gwiazdą wieczoru będzie zespół Skaner. W niedzielę zaś od g. 10 ciąg dalszy warsztatów. O g. 13 Drugi Festiwal Piosenki Ekologicznej i Krasnalowej oraz prezentacje miejscowych sekcji wokalnych i tanecznych. Na g. 16.30. zaplanowano wernisaż prac powarsztatowych. Potem zaś zostaną wręczone nagrody w konkursach II Kampanii Edukacyjnej Krasnalowe Ekocuda. Oficjalne zamknięcie imprezy nastąpi ok. g. 17.

Spotkanie z muzyką dawną

Drawno. W niedzielę zostaną zainaugurowane II Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne Zespołów Muzyki Dawnej Drawno 2015 „Na Papieskim Szlaku”. Jeden z pierwszych koncertów odbędzie się tego dnia o g. 19 w miejscowym kościele parafialnym. Koncert galowy zaś, w tym samym kościele i o tej samej porze, w sobotę 11 bm. Inne koncerty towarzyszące będą miały miejsce 5 bm. w Brzezinach, Dominikowie, Barnimiu, Białym Zdroju i Dębsku po mszach. Uczestnikami warsztatów, pod kierownictwem Adama Deneki, będą muzycy z Niegosławia, Drawna, Drezdenka, Wrocławia, Świeradowa-Zdroju.

Króluje disco polo


Szczecinek. W sobotę na placu koncertowym rozpocznie się Polo Polo TV Hit Festival Szczecinek 2015. Na estradzie pojawią się gwiazdy muzyki disco polo i dance: Boys z Marcinem Millerem, After Party, D-Bomb, najnowsze muzyczne odkrycie Czadoman. Specjalnie dla festiwalowej publiczności w jubileuszowym koncercie wystąpi zespół MiG. Będzie to ponad 8 godzin muzyki, którą zagra blisko 20 wykonawców. Festiwal na żywo pokaże telewizja POLO TV.

Balony nad miastem


Szczecinek. Do niedzieli potrwa VI Polsko-Niemiecki Festiwal Balonowy „O Memoriał Kurta Hummela”. W tym roku padł absolutny rekord w liczbie uczestników: zgłosiło się aż 49 załóg balonowych i ośmiu spadochroniarzy. Nigdzie wcześniej nie było też w Polsce tylu balonów o nietypowych kształtach jednocześnie, ile przyjedzie do Szczecinka. Na przykład ostatnio zgłoszono balon w kształcie lokomotywy. Starty balonów w godzinach rannych i wieczornych. W sobotę o g. 22 nocna gala balonowa.

Dni Henrykowskie


Czaplinek. Od piątku do niedzieli potrwają XII Dni Henrykowskie w Siemczynie. Imprezę rozpocznie Dzień Folwarczny, podczas którego odbędzie się konferencja naukowa na temat dziejów Ziemi Drawskiej. Po południu zostanie otwarta aleja rzemieślników, zaprezentują się zespoły ludowe. Swoje wystawy otworzą placówki muzealne z regionu. W sobotę, podczas Dnia Pałacowego, przez cały dzień obok pałacu odbywać się będą zajęcia interaktywne. Zaplanowano m.in. pokazy tańca dworskiego, inscenizację bitwy i turniej plebejski. Wydarzeniem dnia będzie koncert Jacka Wójcickiego z Wielką Orkiestrą Filharmonii Koszalińskiej. Niedziela to Dzień Duchowy. W programie m.in. warsztaty tańców pałacowych – zespoły „Amatum” i „Pałac Siemczyno”, a także plener rysowniczy. Dni zakończy biesiada nad Zatoką Henrykowską Jeziora Drawsko.

Zlot Mitsufan 


Połczyn-Zdrój. W sobotę ulicami uzdrowiska zawładną samochody marki Mitsubishi. Już po raz trzeci spotkają się fani tej marki na dorocznym Zlocie Mitsufan. W programie koncerty zespołów Oil Stains, Stoxcity, Steelfire, które wystąpią na placu przed Urzędem Pocztowym. Ponadto przejazd ulicami miasta korowodu aut Mitsubishi, prezentacja i możliwość przejażdżki, jarmark z udziałem artystów, rękodzielników, producentów ekologicznej i lokalnej żywności, konkursy oraz gry dla dzieci i dorosłych.

Pluszaki i zumba 

Koszalin. W piątek o g. 10.30 na Rynku Staromiejskim pojawią się „Tulinki – Śpiewające Pluszaki” i Zumba Kids. To program estradowy dla dzieci z udziałem zespołu, znanego m.in. z programów tv dla dzieci. W programie: zabawa na scenie, nauka tańca, festiwal tulinkowych nutek, konkursy i zgadywanki dla dzieci oraz wspólne pozowanie do zdjęć z pluszakami. Zabawa potrwa do g. 14.  

Prezydent gotuje


Koszalin. W sobotę Rynek Staromiejski zmieni się w Ulicę Smaków. W południe ruszy konkurs kulinarny rad osiedli – pierwszy z wielu. Pokazy gwiazdy gotowania Daniela Hucika o g. 12.45 i 16. Natomiast o g. 14 kucharzyć będzie prezydent Koszalina Piotr Jedliński. Pojawi się też Rudi Schuberth, którego koncert rozpocznie się o g. 18. Wcześniej o g. 14.45 i 17 artysta będzie m.in. rozmawiał o produkcji żywności. Imprezy towarzyszące zaplanowane są w Wodnej Dolinie (niedzielne mistrzostwa miasta w aquathlonie, g. 17), Sportowej Dolinie (sobotni pokaz zumby o g. 16.30) czy MotoParku (sobotnie i niedzielne wyścigi aut zabytkowych w g. 10-18). Wstęp wolny.  

Jarmark jamneński


Koszalin. To kolejna edycja imprezy plenerowej, którą od wielu przygotowuje Muzeum przy ul. Młyńskiej 37-39. Będzie częścią II Festiwalu Pełnia Życia. Oprócz stałych atrakcji, czyli licznego udziału artystów i rękodzielników, odbędą się pokazy i warsztaty różnych technik rękodzielniczych, a także występ zespołu Dudi Kapela. Można przyjść w niedzielę, w g. 11-18. 

Koszalińskie kamerynki


Koszalin. Kiedyś popularne były koncerty muzyki klasycznej w parku Książąt Pomorskich. Teraz na Rynku Staromiejskim cyklicznie występować będzie zespół kameralny „Con Brio”. W programie „Piosenka przypomni Ci...” są popularne przeboje z lat międzywojennych. Początek pierwszego z serii niedzielnych koncertów o g. 17. Tak będzie do końca wakacji. Wstęp wolny. 

Letnia premiera teatralna

Koszalin. Bałtycki Teatr Dramatyczny tym razem na wesoło. Dziś (piątek) premiera scenicznej wersji brytyjskiego serialu pt. „Allo Allo”, według scenariusza Davida Crofta i Jeremy'ego Lloyda w przekładzie Hanny Szczerkowskiej. Akcja farsy toczy w kawiarni „Cafe Rene” podczas II wojny światowej w okupowanej przez Niemców Francji. Spektakl wyreżyserował Jan Tomaszewicz, muzykę stworzył Adam Bałdach do tekstów Iwony Kusiak. Na czele 14-osobowego zespołu aktorów n.in. Żanetta Gruszczyńska-Ogonowska jako Helga i Beata Niedziela w roli Leclerc. „Dziń dybry”–  to hasło sobotniej premiery.

Pierwszy koncert


Koszalin. 3 lipca o g. 19.15 katedra pw. NP NMP będzie miejscem inauguracyjnego koncertu 49. Międzynarodowego Festiwalu Organowego. Wystąpią: Taras Baginets (Rosja) – organy, Vicente Fortunato Moran (Filipiny) – tenor, chóry – Koszalin Canta Centrum Kultury 105 i Dysonans Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych pod dyrekcją Ewy Szeredy oraz orkiestra Filharmonii Koszalińskiej pod batutą Eugeniusza Kusa. Zabrzmią dzieła takich mistrzów, jak Johann Sebastian Bach, Johannes Brahms, Franz Liszt, Giacomo Puccini, Giuseppe Verdi, Gabriel Fauré, Gioacchino Rossini i John Rutter. 

Militarne cacka na zlocie

Darłowo. Do niedzieli potrwa XVIII Międzynarodowy Zlot Historycznych Pojazdów Wojskowych Darłowo 2015. Na uczestników m.in. czekają: bazar militarny, kuchnia wojskowa, wystawa dioram, przejażdżki i prezentacja pojazdów wojskowych. Nie zabraknie konkursów dla publiczności z nagrodami. 3 lipca o g. 16 oficjalne rozpoczęcie zlotu, choć już dwie godziny wcześniej planowana jest prezentacja grup rekonstrukcyjnych, klubów militarnych i ciężkiego sprzętu. Zabrzmi nie tylko muzyka mechaniczna, bo zagra Marynarska Przygoda i zespół Maczku Paczke. 
Z kolei w sobotę o g. 11 parada wozów militarnych na pl. Kościuszki w Darłowie. Gospodarze zapowiadają też uczczenie 70-lecia zakończenia II wojny światowej. Inscenizacja batalistyczna ph. „Zdobycie Berlina” o g. 17. Potem blok muzyczno-koncertowy, w którym wystąpią zespoły: Babsztyl i PIGIT. W programie też zabawa przy muzyce mechanicznej do białego rana. Oficjalne zakończenie zlotu w niedzielne południe.

Sianowska przeprawa


Sianów. Będzie się działo w podkoszalińskiej gminie w sobotę (4 lipca). Grupa 4x4 Sianów zaprasza na rajd Sianowska przeprawa 2015 i imprezę integracyjną. Bazą zawodów będzie plac na osiedlu Słowackiego. Zapisy do startu pojazdów terenowych w dniu imprezy od g. 7 do 8.30. Rozpoczęcie rajdu o g. 9. Zakończenie zawodów z ogłoszeniem wyników ok. g. 18. Potem zabawa integracyjna.  
 


(reg)

Fot. Ryszard BAŃKA

Podpis:

Z roku na rok popularność Festiwalu Balonowego rośnie, zarówno wśród uczestniczących w nim załóg balonowych, jak i odwiedzających w tym czasie Szczecinek gości.

Komentarze

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-4
na godz. 06:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Bicie rekordu w spinningu rowerowym
Światełko do nieba 2018
Wielkie granie na Łasztowni
Poprzedni Następny

kondolencje

Elżbiety Zych
W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy