sobota, 24 lutego 2018.
Strona główna > Wiadomości > Cienie Starego Miasta

Cienie Starego Miasta

Cienie Starego Miasta
Data publikacji: 2015-08-05 13:26
Ostatnia aktualizacja: 2018-02-14 22:09
Wywietleń: 1843 8038

Zaczepiają, natrętnie nagabując o pieniądze. Zalegają na ławkach i trawnikach, zmęczeni tanim piwem. Skupiska zieleni i śmietnikowe wiaty zamieniają w noclegownie lub toalety. „Nie na takich widokach nam zależy" - komentuje Małgorzata Zychowicz-Prus, przewodnicząca Rady Osiedla Stare Miasto.

To problem aktualny od lat. I nierozwiązywalny, nie tylko w wymiarze szczecińskim: bieda oraz alkoholizm. Społeczny dramat nielicznych staje się publicznym i wizerunkowym, pochłaniając i zawłaszczając miejski pejzaż, bezwzględnie. Tym bardziej dotkliwie odciskając swe piętno, gdy dotyka reprezentacyjnego szczecińskiego Starego Miasta. Co widać szczególnie teraz, latem.

- Plac Orła Białego jest dla Szczecina bardzo ważny. Nie tylko ze względu na sąsiedztwo katedry, ale przede wszystkim z uwagi na bliskość instytucji życia publicznego, w tym Akademii Sztuki. Żelazny punkt na trasie wszystkich turystów odwiedzających Szczecin i... ławki zawłaszczone przez pijanych bezdomnych, tuż przy pomniku Flory - mówi Małgorzata Zychowicz-Prus. - Kolejne miejsca z takim problemem mamy po obu stronach kładki nad ul. Wyszyńskiego, przy przystankach Nowego Starego Miasta, przy wiatach śmietnikowych ul. Sołtysiej, przy biurowcu Brama Portowa. Długo tak można by wyliczać. Straż miejska i policja reagują na każde takie wezwanie o zakłócanie porządku publicznego. Niestety, na dłuższą metę to nic nie daje. Problem powraca jak bumerang. Z tym samym brudem, smrodem, z brakiem społecznej akceptacji. Ale też z przekonaniem o bezsilności nie tylko miejskich służb. ©℗

Więcej czytaj w czwartek  „Kurierze Szczecińskim" i e-wydaniu

Arleta NALEWAJKO
Fot. Robert WOJCIECHOWSKI

Komentarze

do ADAMS
Prawda a największe slumsy w Szczecinie to ul . Karola Miarki , Piękna i okolice .
2015-08-06 00:13:06
Tomek
I to się rzuca w oczy jak odwiedza się Wasze miasto. Od samego dworca menel na menelu. Ten element jest w każdym mieście, powiecie. Zgoda, jest, ale nie aż tak widoczny i nie aż tak natarczywie żebrzącyna bułkę. A daj takiemu bułkę, to Cię zwyzywa. Taki mi utkwił w pamięci obraz Szczecina i takie wywołuje skojarzenia nazwa miasta, gdy ją czasem w TV usłyszę.
2015-08-05 17:23:24
Jarod
Jest tak, bo straż miejska zajmuje się fotoradarami.
2015-08-05 13:23:52
Adamo13
A miasto pomaga menelom. Otwier i utrzymuje domy pomocy, mopry, mopsy i takie inne obiekty dla meneli w centrum. A niemieccy i norwescy wycieczkowicze tylko fotki dla znajomych kolejne o lenistwie polskich dyrektorow administracji robili.
2015-08-05 13:22:50
Darmowe jazdy
Szczecin to jedyne miasto w Europie , gdzie menele opanowali centrum. Jednym z powodów jest darmowa komunikacja miejska dla meneli. Przyjeżdzają do centrum , wracają na obrzeża Szczecina kilka razy dziennie. Gdyby w Szczecinie zrobiono tak jak w wielu miastach na Zachodzie Europy czyli wejście do autobusu lub tramwaju tylko obok motorniczego z okazaniem biletu lub skasowaniem to ..... Ale co ja piszę , w Szczecinie czegoś takiego nie zrobią.
2015-08-05 13:04:50
Spróbuj takiemu dać chleb.
A na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, czy krakowskim rynku nie ma takiego elementu? Nie ma się co litować, bo 90% tych osób doprowadziło się do tego stanu przez alkohol, hazard, w niewielkim stopniu niezaradność życiową. Legendy, że wśród nich są profesorowie lub dawni bogacze można wrzucić między bajki. Nie chcą zmieniać swojego losu, bo tak im łatwiej. Nie muszą się martwić problemami życia codziennego, a największym zmartwieniem jest załatwienie kilku złotych na piwo, czy butelkę taniego wina.
2015-08-05 12:39:33
ADAMS
Normalnie slumsy są na obrzeżach miast. Szczecin to miasto gdzie slumsy są w centrum.
2015-08-05 12:23:24

Dodaj komentarz

Akceptuję regulamin. Link do regulaminu
Pogoda
-4
na godz. 00:00
Zobacz prognozę na trzy dni

Przez granice

Dodatek specjalny do „Kuriera Szczecińskiego”
Przez granice
CZYTAJ WIĘCEJ

Über die Grenzen

Sonderbeilage der Zeitung „Kurier Szczeciński”
Uber die grenzen
LESEN SIE MEHR

Filmy

Jak żyło się w powojennym Szczecinie
Morsy na kąpielisku Głębokie
Dawny Szczecin
Poprzedni Następny

Nekrologi

W Kurierze Szczecińskim
Kup najnowsze lub archiwalne wydanie Kuriera Szczecińskiego w wersji elektronicznej.
Przejdź do sklepu
Zamieść ogłoszenie w Kurierze Szczecińskim oraz w wersji elektronicznej.
Daj Ogłoszenie
Cyfrowy